Доцент Иван Узунов: В Търново имаме идея за Кристо!
Как големите достижения на българската култура и наука ще бъдат представени на света по атрактивен начин?
Отговор на този въпрос има сдружението "Стари столици", което предлага уникален проект. Един от участниците в него е доцент Иван Узунов. Той е роден на 10 юни 1958 година в Габрово. Завършва Факултета по изобразително изкуство при ВТУ "Св.св. Кирил и Методий" през 1982 г. Сега е редовен доцент по живопис и заместник декан в същия факултет.
Пред "България Днес" той разказва за проекта, който може да превърне Велико Търново в притегателен център за наука и култура.
Кристиан ИВАНОВ
- Доцент д-р Узунов, разкажете с няколко примера за българските следи в културата, които си струва да съживим и разкажем на света?
- Учените отдавна са открили български следи в европейската и световна култура, но днес това не е достатъчно. Необходими са съвременни научни методи съчетани с разнообрани технологии и медийни форми за представяне на научните постижения. Например да черпим виртуално от богатствата на музеите и галериите в България до тайните на музеите във Ватикана и по света в реално време с реален гид. Или създаване на нови усещания за откриватели на цивилизации чрез модерни технологии за добавена реалност по следите на траките от Египет до Гърция и Древен Рим. Научна фантастика, която технологиите вече превръщат в реалност. Необятен свят е и културата, създадена от българската азбука.
Следите на българската култура, достигнала чрез "кирилицата" до целия континент са приключение, което ще въодушеви хората да вярват в силата на културата да обединява и да носи мир.
- Как в днешния материален свят е възможно да се възроди интересът към българските достижения в културата и изкуствата?
- Тайната е в това да се намери съвременно практическо приложение на голямата наука. Красивите образи, модерната визия, дизайна на сградите и предметите, които ни заобикалят, изучаването на историята чрез приключения са магичен свят. Младите са привлечени от него, когато се поднася като игра и забавление чрез средствата на визуални и сценични изкуства. На информационните технологии. Защото всички обичме да играем. Концепцията за приложението на креатаивните и рекреативни индустрии на сдружение "Стари столици" е насочена към "хомо луденс" – играещият човек. Такива оставаме всички, докато сме живи. Тази тръпка трябва да се поддържа от изкуствата през целия живот на човека.
- Как ще помогне за това проектът "Българските следи..."?
- С помощта на проекта ще бъде създаден Център за върхови постижения с Медиен технологичен парк. Идеята и проектът за него са на архитект Ивелин Ненов. Проектиран е като пространство на свободния дух, отворено към прекрасния пейзаж. Реализацията на този проект може да превърне България и Велико Търново в световно културно средище. С проекта се съчетават уникални научни центрове със съвременни медийни форми на представяне. По света има огромни медийни паркове, но това съчетание от идеи няма аналог и в най-богатите държави, свикнали да печелят от всяка творческа изява. Реализацията и развитието на Центъра може да привлече най-креативните личности и техните ученици, на едно от най красивите места в България. Хората на науаката и изкуствата отдавна мечтаем за подобна възможност. Чест и гордост трябва да бъде за всеки българин да подкрепи подобна идея.
- Науката вече влиза във всеки дом благодарение на популярни програми като "Нешънъл Джиографик", "Хистъри", защо няма и подобен канал свързан с българската наука и история?
- Популярните познавателни програми представят скъпи научни изследвания по атрактивен начин. Това е индустрия която се радва на огромен успех по света. Един от основните приоритети на Центъра е да осигури необходимото оборудване за представяне на достиженията на цивилизацията която се развила през хилядолетията по българските земи. Време е хората по света да открият България по нов начин – като земя на древни цивилизации. Хората по света копнеят да бъдат откриватели. Легендите, местата заредени с космични енергии карат хората да мечтаят, да бъдат откриватели на древни култури.
- Кристо е уникален посланик на културата по света, известни са българските му корени. Ще го поканите ли да участва със свой проект в България чрез Центъра за върхови постижения?
- Върховите постижения се създават от най-талантливите и от най-креативните изследователи със значими нови идеи. Кристо е един от тях. Всеки талантлив творец трябва да има своята "ботега" - работилница, пълна с калфи и чираци. Ако тази мечта, творците да имат средище където идеите да се срещат с практиката и да намират реализация, се осъществи във Велико Търново, Кристо и други световни творци ще бъдат естествените партньори на Центъра за върхови постижения.
- Какъв би могъл да бъде неговият проект тук, вие лично какво бихте му препоръчал?
- Кристо е творец. Няма как да му препоръчаме какъв да бъде неговия проект в България. Можем да му предложим идея. Архитект Ненов имаше такава идея. Кристо може да открие едновременно във Вeлико Търново на площада, на покрива на Центъра и в някои от най-големите културни столици по света, изложба на открито на която да пише: "Аз съм Българин".
И това събитие да се предава едновременно на всички континенти.
- Работите от много години със студенти. В какво са талантливи младите българи?
- Младите винаги ни изненадват с разностранни интереси и таланти. Талантът има нужда от среда за изява. За да се прояви в България трябва да има условия, високи цели и приимер за подражание. Реализацията на Центъра може да даде желаното културно пространство на младите и на цялата нация.
- Какво очаквате от изследователите, които подкрепят проекта?
- Работата на изследователи като проф. Пламен Павлов за историческата памет на нацията, проф. Александър Грозев за българското кино, на проф. Владимир Градев за културни контакти между двата свята – католически и православен, Изток и Запад могат да вдъхновят нацията. Не само от тях, от всички творци, от хората които вярват в бъдещето на България очакваме подкрепа и участие в идеята за възраждане на ценностите на обществото.