Шефът на артистите Христо Мутафчиев: Ще бият с пръчки депутатите!
Докато не се обърнем към личностите, няма оправяне в тази държава
- Г-н Мутафчиев, при откриването на 48-ото Народно събрание Вежди Рашидов прочете есемес от вас, в който предупреждавате него и останалите депутати, че народът може да тръгне с тояги срещу тях. От реакцията на бившия културен министър стана ясно, че той е възприел думите ви много сериозно...
- Начинът, по който депутатите работят и комуникират, страшно много започна да изнервя гласоподавателите. Защото все пак обикновеният българин има съвсем друг дневен ред на проблемите си. И от тази гледна точка те искат народните избраници да работят по дневния ред на обикновения човек, а не по дневния ред на партийните лидери или на партийния сговор. Това имах предвид. Съюзът на артистите се намира на площад "Народно събрание", непосредствено до парламента. Аз видях много хора, които сутринта, когато се събраха депутатите, протестираха и развяваха протестни плакати, видях и хора, които късаха плакатите и държаха сопи и колове и бяха настроени да тръгнат директно срещу парламента. И това написах на Вежди: "Хората се събират да ви бият с пръчки". С очите си го видях.
- Съгласен ли сте с констатацията, която направи един лидер на партия при откриването на парламента, че основният проблем в България е постигането на "социална справедливост"?
- За мен дневният ред на обществото ни са инфлацията, високите цени на топлото, на газта, на продуктите по магазините и обедняването на нацията като цяло. От една страна, материалното, а от друга - духовното, което е негово следствие.
- Смятате ли, че например държавното замразяване на цените на основните хранителни стоки е правилна мярка при криза?
- Аз не разбирам от икономика и от тази гледна точка не мога да кажа дали това е добра мярка или не. Това могат да го кажат хора, които имат умения да изчисляват минусите и плюсовете на едни такива действия. Помня обаче, че и по време на Лукановата зима, и на Жан-Виденовата зима - тези две тежки препятствия пред България, нямаше компенсации за населението. И народът оцеля. Но оцеля именно защото точно тогава в тази посока се разбра, че управляващите след това трябва да работят в посока разширяване кръгозора на бизнеса, за да може той да функционира и диша свободно и даде възможност за създаване на добър икономически климат в държавата.
Затова компенсациите, които в момента се дават, са по-скоро укротяване, успокояване на една прослойка от българското общество.
- Като творец и председател на Съюза на артистите в България какви препоръки ще дадете на културния министър в новия кабинет, ако се състави правителство?
- Да се повишат доходите на работещите в сектора, защото в момента инфлацията ги изяжда. Бих увеличил средствата по бързо възстановяване и във фонд "Култура", за да могат и свободните творци, които бяха най-ощетени от пандемията и сега от инфлацията, да могат да акумулират средства за творчество.
- Вие поддържахте досега политиката на ГЕРБ...
- С грешно впечатление сте. Сега ще ви обясня. Работата на председателя на Съюза на артистите е да работи с всички в управлението на държавата. Работил съм и със социалистите, и с НДСВ, и със служебни кабинети N на брой...
- С кои сте работили тогава най-добре, да ви задам така въпроса?
- С ГЕРБ наистина, и то защото съм получавал разбиране от страна на Министерството на културата и от институциите. Мога да ви кажа, че работих изключително добре и с Комисията по култура в предишното Народно събрание. И това води само до едно заключение: човек работи добре, когато работи с личности. Когато работи с партии, не става. От тази гледна точка трябва да преосмислим нашата избирателна система и да се обърнем към мажоритарната система.
- Вежди Рашидов спомена още, че заради народното недоволство, което може да помете управляващите, ще се наложи да се направи нова кръгла маса, подобна на първата, от началото на 90-те години. Вие поддържате ли тази негова идея?
- Ние страдаме генерално от едно-единствено нещо като народ, като нация - от манталитета, който сме си изградили през годините. Това, че в момента в Народното събрание не могат да се разберат по една от най-важните теми на деня - да изберат своя председател, е именно защото всички, които влизат там, влизат със своето собствено его, много по-важно и значимо за тях от България.
- Част от протестите бяха и с искания за импийчмънт на президента Румен Радев. Солидарен ли сте с тях?
- Вижте, пак всичко зависи от личностите. Докато не се обърнем към личностите, няма оправяне в тази държава. Прави ми впечатление, че Румен Радев в сравнение с първия си мандат доста се е балансирал, доста се е променил и мисля, че е разбрал функцията на президента - да бъде балансьор на отношенията между политическите сили, за да не страда народът.