Реклама
https://www.bgdnes.bg/sport/article/19630699 www.bgdnes.bg

Пилотските династии във Формула 1: Макс Верстапен отсрамва баща си Йос!

Децата на Шумахер, Прост и Лауда са бледи сенки на родителите си

Макс Верстапен спечели през миналата година четвъртата си титла във Формула 1, но по състезанията рядко се вижда баща му Йос, който също натискаше газта на болидите през 90-те години. Максимилиан, както е рожденото име на актуалния шампион, е голяма гордост за 52-годишния си татко Йоханес Франсискус Верстапен, роден в Нидерландия.

Безспорно Макс е радост за родителите си, но преди него и други наследници са давали повод родителите им да изпъчват гърди, а някои да чупят пръсти.

Реклама

През 1994 г. Йос Верстапен дебютира в мегатима "Бенетон" като съотборник на тогавашната звезда Михаел Шумахер. По-паметливите ще си спомнят, че в състезанието за Голямата награда на Бразилия Йос се удря с Еди Ървайн заедно с Ерик Бернар и Мартин Брандъл. Болидът на Верстапен се преобръща, но той излиза невредим.

Едно от най-драматичните събития е състезанието за Голямата награда на Германия. По време на първото спиране в бокса горивният шланг се заклещва на болида, след като маркучът за гориво е откъснат от рамката на резервоара. Както обикновено Верстапен отваря визьора на каската си по време на питстопа, а от автомобила излизат пламъци. За щастие той остава невредим.

Най-добрият му резултат е в унгарската ГП, където завършва на 3-то място. Същото класиране постига и в следващото състезание, а последните точки в този сезон печели в португалската ГП, където завърши пети. И успехите му на пистата свършват дотам. През следващия сезон Йос кара за "Симтек", после за "Лижие", "Тирел", "Бритиш Американ Рейсинг", "Ероус" и приключва като пилот на "Минарди" през 2003 г.

През сезон 2016 г. Нико Розберг се оказа краен победител в оспорваната битка за световната титла във Формула 1, която води през целия сезон със съотборника си в "Мерцедес" Люис Хамилтън. Триумфът на Нико бе исторически, тъй като неговото семейство се нареди до фамилия Хил. Това са единствените две двойки баща и син, ставали световни шампиони във Формула 1. Кейо Ерик "Кеке" Розберг взима титлата през 1982 година като състезател на "Уилямс". Роденият във Финландия Кеке в началото на 1980 година получава покана да се присъедини към тима на "Фитипалди" на мястото на отказалия се Джеймс Хънт. През 1982 година преминава в "Уилямс" на мястото на друг световен шампион - Алън Джоунс. Там той е втори пилот след Карлос Рьотеман. Въпреки че не е лидер в тима, Кеке е лидер на пистата и печели световната титла с 44 точки.

Англичанинът Греъм Хил става шампион на Формула 1 за първи път през 1962 г. с БРМ, а през 1968-а триумфира с "Лотус". Неговият син Деймън Хил грабна шампионския трофей през 1996 г. с "Уилямс". През 60-те години на ХХ век Хил-старши води люти битки с други легенди като Джак Брабъм, Джим Кларк и Джеки Стюърт. В първата половина на 90-те години синът му Деймън дава най-доброто от себе си на пистите в спор с друг млад пилот - Михаел Шумахер. Помни се и как Шуми нарочно бутна болида на Деймън и го извади от състезанието, в което се решаваше титлата.

Но през 1996 г. Хил-младши бе безапелационен с 16 победи в 16 състезания. В сравнението има и малка разлика освен общия брой на титлите, който е в полза на семейство Хил. Греъм Хил не доживя триумфа на своя син. Той загива на 29 ноември 1975 година в самолетна катастрофа, когато синът му Деймън е 15-годишен.

Реклама

Фамилията Вилньов

Канадската фамилия Вилньов започва във Формула 1 с родения в Канада Жил. Трагично загиналият на състезание Вилньов-старши беше вицешампион през 1979 г., а синът му Жак завърши първи през 1997 г. Жил Вилньов става част от света на Формула 1 след решението на Ники Лауда да се откаже от последните два кръга от шампионата през 1977 г. Канадецът заема мястото му във "Ферари".

Тези състезания се оказват злополучни за него и той дори се сблъсква с "Тирел"-а на Рони Петерсон. При тази катастрофа на Жил му се налага да катапултира от болида и това става причина за смъртта на няколко зрители. Вилньов бързо се оправя от трагичното събитие и това проличава от представянето му през следващия сезон. През 1978 г. вече е официален втори пилот на "Ферари". Успява да спечели първата си победа, и то пред родна публика - на новооткритата писта в Монреал, домакин на Голямата награда на Канада. Понастоящем тази писта носи неговото име. През 1997 г. като пилот на "Уилямс" Жак се бори също с Михаел Шумахер, който му прилага същия номер като две години по-рано на Деймън Хил и го блъска в решаващо състезание, но този път болидът на Шуми се чупи, а Жак печели състезанието и титлата. След това премина в автомобилните състезания в САЩ и Канада.

Шумахер

Първият седемкратен шампион във Формула 1 Михаел Шумахер не можа да види опитите на сина си Мик в най-престижния моторен спорт. Първоначално състезаващ се под псевдонимите Мик Бетш и

Мик Джуниър Шумахер беше убедителен в шампионатите по картинг, Формула 3, Формула 2 и други състезания. Член на шофьорската академия на "Ферари" от 2019 г., Мик беше тест пилот за "Алфа Ромео" и "Хаас" през 2020 г., преди да подпише с последния като постоянен пилот през 2021 г. Но остана там само през следващия сезон, а от тогава кара за "Алпин" в световния шампионат по издръжливост.

Майкъл Андрети

Майкъл Андрети наследи баща си Марио (шампион през 1978 г.) в автомобилните спортове. Във Формула 1 бе привлечен за пилот в тима на "Макларън" през 1993 година като съотборник на Айртон Сена, но сезонът е ужасяващ за него (въпреки третото място в Италия) и в края на годината Рон Денис го освобождава, привличайки на негово място младия финландец Мика Хакинен. Мечтата на Марио да кара във Формула 1 се сбъдва през 1968 г. когато подписва договор с британския тим

"Лотус" и дебютира в родната си Италия. Още в първия старт успява да постигне най-добро време в квалификациите и печели полпозишън. 1978 г. бе най-успешната му, като печели в пет старта и става предсрочно шампион на пистата "Монца". Радостта от световната титла е помрачена, тъй като при тежка катастрофа загива неговият съотборник - шведския пилот Рони Петерсон.

Нелсиньо Пикет

Следващият, който впечатляваше с таланта си и се очакваше да направи фурор във формулата, бе Нелсиньо Пикет. Звездата в GP2 е наследник на трикратния първенец Нелсон Пикет (1981, 1983, 1987). Нелсиньо кара през 2008-2009 за "Рено", но записа само един подиум (второ място в Германия) и едва 19 точки. Тогава той бе втори пилот след Фернандо Алонсо.

Плахи опити да наследят именитите си родители направиха още двама. Никола Прост, син на четирикратния шампион Ален, се пробва във френската Формула "Кампус", но не успя да направи кариера.

Матиас Лауда, чийто татко Ники е печелил 3 титли във Формула 1, направи няколко успешни старта във Ф3000 и в сериите на "Нисан". Но след това не показа развитие и така и не стигна до най-престижната надпревара. 

Четете още

И медицинска сестра снимала тайно Шумахер

И медицинска сестра снимала тайно Шумахер

Изнудвачът на Шумахер проговори

Изнудвачът на Шумахер проговори

Ева Лонгория НАЛАЗИ Гришо в Абу Даби

Ева Лонгория НАЛАЗИ Гришо в Абу Даби

Пилот от Формула 1 забива бившата на Икарди

Пилот от Формула 1 забива бившата на Икарди

Реклама
Реклама
Реклама