Ивановден е! Празнуват близо 330 хил. българи!
Днес, на Ивановден, имен ден празнуват близо 330 хиляди българи - 210 822-ма мъже и 119 132 жени (общо 329 954), според данните на Националния статистически институт (НСИ).
За 10 години имениците на 7 януари са нараснали със 106 954. През 2015 година са били 223 000. Ивановден е на второ място по брой именици у нас, повече има само на Цветница - 339 784.
Обичаи
Обредното къпане за здраве на Йордановден продължава и на Ивановден. В някои райони на страната то дори е по-характерно за този празник. Обредното къпане включва и разменянето на подаръци, както и гостувания и обща празнична трапеза. Народната представа за св. Йоан като покровител на кумството и побратимството определя гостуванията у кумовете. Кумците носят кравай, месо, вино. Навсякъде обредът е за младоженците, като действието се извършва от кума или девера. Затова окъпването би могло да се разглежда като елемент от следсватбените обичаи, с който се затваря широкият кръг на сватбената обредност. На този ден ергените къпят момите, къпят се и младите мъже и имениците. В Югозападна България къпят младоженките и малките момиченца на възраст до 1 година.
Денят е последният, през който ходят новогодишните маскирани дружини. В някои райони на страната коледарите отвеждат тържествено царя (предводителя на коледарската група) на улична чешма и го окъпват. После той устройва пир, на което присъстват и маскирани като мечка невести, и мъже – като баби. Накрая всички излизат на празнично хоро, с което приключва пълният цикъл на обичая Коледуване.Много важен аспект (особено в Северна България) от традиционните ивановденските обичаи и ритуали е появата в ранно утро на маскирани и предрешени (специално преоблечени) мъже с маски, които, преминавайки от дом на дом, със своите игри, музика и ритуали донасят разнообразие. Има радост и сигнал, че е време студът и снегът да отстъпят на първите пролетни лъчи и новото начало. Кукерските игри и ритуали се различават за всеки район, но въобще целта им е да прогонят злите сили и да донесат здраве и берекет нея година.
Творчество
Празникът е вдъхновил творци в различни направления. Патриархът на българската литература Иван Вазов има стихотворение, което се казва "Иванка".
Иванка
Недей слуша, недей вярва,
миличка женице,
хорски думи ядовити,
лошите язици.
Хората са тъй от време:
за злото способни,
очите йм са завистливи,
сърцата им – злобни.
Чуждото добро боде ги,
нивга не почиват...
Твойте сълзи ги не стряскат
или ги разсмиват.
Нявга ти бе красна, млада,
с поклонници много;
ти грееше, ала днес си
наказана строго.
Ти въздишаш, ти сe мислиш
добрините прежни,
в миналото ти живееш
сред теглата днешни.
Никой тебе за утеха
не каза две думи,
ти чу думи и обиди,
тежки кат куршуми.
Аз те срещнах и разбрах те
със вълненье скрито;
видях в теб душа прекрасна
и сърце разбито.
И със нежност аз съзрях те
и в борба със злото
свалих тварът от сърце ти –
срамът от челото.
Ти можа веднъж да кажеш:
ази съм щастлива!
Видя, че любовта в тебе
йоще била жива.
Но защо си дните мръщиш
с тез съмненья грозни?
Защо даде ухо лесно
на чуждите козни!
Недей кълня, недей мрази!
Вражда не прилича
кат на теб жена родена
само да обича!
(Иван Вазов)
Иванов ден
Ти от Бога си избран
да носиш името „Иван".
Носиш име на светец.
Личен празник ти е днес.
И по име си призван
винаги да си засмян.
Да си дълго здрав и жив.
Винаги да си щастлив.
Да ти се множат парите.
Дните ти да са честити.
Бог ти вижда добрината
и ще ти даде отплата.
Нека в новата година
успехите ти са за трима.
Леко да е на душата.
Да забравиш самотата.
А сега се изправи,
кръст пред Бога направи,
леко Му се поклони
и свещички запали.
Който Бога наш почита
и Той него най-обича.
А ти бъди благословен,
защото имаш имен ден!
(Нели)
Певицата Богдана Карадочева има песен "Иване, Иване" по стихове на поетесата Маргарита Петкова.
В своя изповед Петкова припомня историята на песента, която е записана през 1987 година:
Аз си бях написала стихотворение с друг текст пак за Иван, а композиторът Стефан Димитров го направи на песен. Но и трима ни – Стефан, Богдана Карадочева и аз – нещо ни смущаваше, нещо не вървеше, нещо ни притесняваше. И един ден седнахме с Богдана и го обърнахме с хастара наопаки, и така се получи тази песен, която вече толкова години е химн на Ивановците по нашите земи и не само по нашите... Защото са ми казвали, че и в съседни нам земи я пеят по стадионите. Иван не е име, а звание!
Аранжиментът и всички инструментални партии са дело на Иван Лечев – специално поканен от авторите за звукозаписа на „Иване".
Св. Йоан Кръстител (Ивановден)
Св. Йоан е библейски пророк, който заема изключително място сред евангелските личности - той не само предрекъл идването на Спасителя на земята, но и посочил Исус като пратеник на Бога и му дал свето кръщение във водите на река Йордан.
Почитаме паметта на св. Йоан Кръстител на следващия ден след празника на свето Богоявление, Църквата още от най-първите си времена извършва празника на събора на честния и славния пророк Йоан, Предтечата и Кръстителя на Господа. И напълно подобаващо е да се почете със специален празник този, който послужил на тайнството на Божественото кръщение, като възложи ръката си върху главата на Владиката на всички.
И така, след празника на Кръщението Господне, съборно се почита и се прославя с песнопения Кръстителят. А самата дума „събор" означава, че народът се събира в църквата, за да извърши богослужение в чест и за похвала на сега прославяния велик Предтеча и Кръстител Йоан. Макар, че такъв събор се е извършвал и се извършва във всички храмове по вселената, но с особена тържественост се извършва в храмовете, които са посветени на името па Кръстителя, както това било преди в неговия храм до Йордан, на мястото, на което той кръстил Христа, и - в Севастия, където той бил погребан, след като Ирод го убил, и - в Антиохия, където най-напред била донесена дясната му ръка от свети евангелист Лука; а също - и в Цариград, където впоследствие тази ръка била пренесена от Антиохия и където с особена тържественост се празнувал съборът на Кръстителя, тъй като неговата ръка била донесена в самото навечерие на светото Богоявление, когато става освещаването на водата: сякаш тогава сам Кръстителят дошъл невидимо на освещението на водите и голяма радост и ликуване изпълнили царя и целия народ. Затова тогава на следващия ден, след Богоявление Господне, с голяма тържественост бил отпразнувай съборът на Кръстителя и продължил да се празнува така.
И ние с духовна радост празнуваме събора на великия Предтеча и Кръстител Йоан, като го молим да умолява за нас Владиката Христа, да ни събере Той в тържествуващата църква, във вечния неръкотворен храм на небето, където да чуваме гласа на празнуващите и да извършим празненство в чест на вечното явяване на Бога. И там да се насищаме с Христа чрез съзерцанието на Божието лице, което Той явно показва на Своите светии, и да славим с всички небесни лик
Празнуват: Иван, Иво, Ивана, Ивет, Ивон, Йоан, Йоана, Йован, Йово, Йовка, Йоно, Йонко, Йото, Йола, Йолита, Калоян, Ванко, Вачо, Ваньо, Ваня, Ванче, Ванга, Джоана, Джина, Жан, Жана, Жанета, Жанина, Яна, Яне, Яни, Янина, Яница