Д-р Петър Янков, орнитолог: Ятото чинки в Копривщица имаха лош късмет!
За първи път близо 1 милион от вида зимуват у нас, но попаднаха на пиротехнически вакханалии
Кой е той
Петър Янков е доктор по биология. От 12 г. работи в Българската академия на науките, в Института по зоология. От 1992 г. е еколог в Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Включва се в различни природозащитни дейности, свързани с опазването на птиците и природата. Изпълнява проект за поставяне на гнездилки за редки птици по високоволтови стълбове. Участва във формирането на законодателството преди влизането в ЕС.
- Д-р Янков, как бихте коментирали като експерт масовата смърт на чинките край Копривщица?
- Видът планинска чинка не гнезди у нас, но е многобройна птица в Северна Европа и Северна Азия - Сибир. Нормално е да зимува в различни страни от Централна Европа, в планински райони на Швейцария, Австрия. С огромна численост е, буквално става дума за милиони птици. За първи път тази година голяма численост е отбелязана и в България. Видеокадри на ятата показват, че става въпрос за огромно количество птици - между 100 хиляди и 1 милион. През деня тези птици се хранят, а вечер кацат по дърветата и прекарват нощта там. Най-вероятно точно това се е случило - голям брой птици са нощували в района на Копривщица. За тяхно нещастие - точно в периода на пиротехническите вакханалии. Дори един фойерверк е необичайно явление в природата, като се изключат гръмотевиците при буря. Фойерверките са предизвикали внезапно вдигане на ятата във въздуха в тъмната нощ, когато те не могат да се ориентират. При гръм всяка птица излита. Много от тях не са издържали този стрес. Всички около 1000 птици са били подложени на аутопсия, а белезите показват симптоми на силен стрес - кръвоизливи в корема и в главата. Абсолютно сигурен съм в заключенията на професионалните ветеринари, специализирани при анатомията на птиците, които са ги изследвали. Местни жители също казват, че това е предизвикано от фойерверките.
- Имало ли е до момента подобни случаи и защо точно сега се случва?
- Защото точно тази зима в България са дошли големи количества чинки. Те са идвали всяка зима, но досега не е регистрирана такава численост. За тяхно нещастие голямо ято е било в района на Копривщица. Въпрос на неблагоприятен късмет е точно когато се правят мощни пиротехнически изпълнения, да има птици наоколо. Това, което сме видели, е върхът на айсберга. Ако са единични птици, през нощта дивите животни са ги изяли. Със сигурност има много случаи, в които не сме разбрали, че се е случило нещо подобно.
- Къде другаде е регистрирана такава масова смърт?
- Има много кадри, не с чинки, на стотици скорци, които обсипаха улиците на Рим. Има брутални кадри на реакцията на сокол скитник в гнездилката му при фойерверки. Няма никакво съмнение за ефекта на пиротехническите изделия върху птиците. Случайност е, че точно в новогодишната нощ, когато се пускат фойерверки, това ято е било край Копривщица. Ако е било само на 20 км на североизток в Балкана, нямаше да има проблем за него. Да се забавлява човек с пукотевици, когато знае, че това може да навреди... Оставете чинките, но при по-чувствителна бременна жена може да се увреди бъдещият човек за цял живот. Няма нужда да се държим по този дивашки начин. Има много по-нормални начини за веселие. Приятно изненадан съм, че много градове забраниха официалните фойерверки, а това е и заради доказаните вреди върху хората. Никой не иска детето му да заеква цял живот, защото някой е хвърлил пиратка пред него. Трябва да се отнасяме малко по-отговорно. В природата не е мястото за подобно варварство.
- Застрашен вид ли е чинката? От Министерството на околната среда и водите (МОСВ) са преброили 1534 броя през м.г.
- Почти всички птици в България са защитени със Закона за биологичното разнообразие. У нас има 420 вида птици, включително планинската чинка. Не са защитени и могат да бъдат убивани 22 вида, ловните видове - яребица, патица. Те са под частична защита, може да се убива определен брой.
- Как може да се разследва подобен масов мор?
- Ако се докаже юридически, че тези 1000 чинки са загинали заради фойерверките, този, който ги е пускал, дължи обезщетение на държавата от порядъка на 3 лева за всяка птица. Това е формалната страна, за Община Копривщица едва ли е проблем да плати 3 хил. лв. Но става въпрос за деянието и последствията, които то може да има върху хората. Затова трябва да има ограничения върху използването на фойерверки.
- Случилото се вече се разследва и от Националната полиция, какво да се очаква?
- БДЗП повече от 30 г. се опитва да привлече вниманието на полицията и към престъпления от този род. Преди 30 г. полицаите ни отговаряха: "Нас ни стрелят по улицата като пилци, вие ни занимавате с врабчета". Вече я няма тази дива престъпност и може да се разследват посегателствата срещу дивата природа. Слава Богу, преди 5 г. полицията прие проблемите и разбра, че престъпленията са свързани помежду си - тези срещу природата често са свързани и с други престъпления. При всички случаи престъпленията срещу природата засягат и хората. Вече има специално звено, което се занимава с този тип престъпност. България е на много високо ниво в това отношение. Когато бъде сезирана, полицията започва да събира доказателства, прави се разследване и информацията се представя в съда. Преди няколко години в Бургас беше осъден един чужд гражданин за посегателства срещу птици.
- Може ли да се ограничи използването на пиротехника?
- Това е бъдещето, въпросът е да го направим по-рано, преди да пострадат и други хора.