Проф. Овчаров притеснен за Панагюрското съкровище
Спасяваме го със специални черни контейнери, устойчиви на огън, каза директорът на НИМ Бони Петрунова
"Обезпокоен съм за Панагюрското съкровище заради пожарите. Опасността е очевидна, но все пак смятам, че бедствието ще бъде овладяно, а артефактите съхранени и запазени."
Това заяви пред "България Днес" археологът проф. Николай Овчаров по повод безопасността на една от най-големите ни ценности, намираща се на голяма изложба в САЩ.
Същински огнен ад обхвана няколко района на Лос Анджелис (Калифорния). Стотици домове, бизнес сгради, автомобили и хиляди декара земя пламнаха в страховитата стихия. Пожарните екипи евакуираха над 100 000 души, а най-малко петима са загинали. В епицентъра на събитието се оказа и музеят "Пол Гети", в който от ноември 2024 г. е изложено Панагюрското съкровище и 150 други български артефакта.
"Тук става въпрос за редица ценности - вълчитрънските предмети също са там, главата на Севт III и много други скъпоценности от различни държави. Сигурен съм, че американците ще успеят да ги опазят. Разбира се, всичко е застраховано, но какво значение имат парите, ако загубим част от културното си наследство?", каза още Овчаров.
Според археолога е хубаво да представяме артефактите си по света, но трябва пътуванията да са съобразени и умерени.
"За Панагюрското съкровище имаме специални черни контейнери, в които се пренася. Те са с висока устойчивост при пожари и ако пламъците навлязат в музея, веднага ще поискам предметите да се поставят в тях. "Пол Гети" разполага и с обезопасено мазе, където кутиите могат да бъдат свалени. Притеснение винаги има - виждате, животът е непредсказуем", сподели пред "България Днес" директорът на Националния исторически музей (НИМ) доц. д-р Бони Петрунова.
Ценностите трябва да останат в Калифорния до април т.г. и ако всичко е наред, да бъдат върнати обратно у нас.
"Съжалявам, че се случи тази трагедия, за да си дадат хората сметка колко е трудно запазването на това историческо наследство. Когато нашите съкровища отиваха в Лувъра през 2015 г., не съм спала цяла нощ, докато не кацне самолетът. Защото, каквото и да се плати, ако нещо се повреди, то няма възстановяване - това е безценно богатство", каза Петрунова.
"България Днес" се свърза и с директора на Историческия музей в Панагюрище д-р Атанас Шопов, който също изрази своето безпокойство за съкровището, но не пожела да коментира повече по темата.