Майки продават синове на булки! Битакът за съпрузи втора ръка работи всяка събота
Чисто нови момчета продават на пазара загрижените им майки.
Както се подозира, не става дума за тържище на бебета, а на младоженци. Обикновено светът асоциира подобни пазари с продаване на млади момичета като стока за дърти ергени. В Китай на сергия се предлагат не само булки, но и мочета за съпрузи. В културата на Поднебесната империя семейството е длъжно да намери подходящ партньор на своя син или дъщеря с всички възможни средства. Момчетата по-често попадат на пазара, защото ще са глави на семействата, ще носят хляба и т.н. Професиите им, уменията им и перспективата да визимат високи заплати вдига цената им. С две думи - майките се борят да пласират по-скъпо образованите си мъжки рожби. Практиката е универсална - от селата в провинцията до най-големите китайски мегаполиси. Македонският вестник "Вечер" ни отвежда при сергиите за младоженци в Шанхай, който безспорно е най-европенизираният град в страната.
Пазарът работи всяка събота от 12:00 до 17:00 часа - тоест по светло, за да се гарантира, че там идват само прилични, благочестиви семейства със сериозни намерения. Момчетата и девойките не присъстват, защото се смята, че майките им знаят по-добре от какво имат нужда. Най-населена е т. нар. "свободна зона" - в нея оправни шанхайки пазарят синовете си и дъщерите си. Всички потенциални младоженци и младоженки са първа ръка - не са се женили преди и уж въобще не са имали сексуални връзки.
Следват други зони "секънд хенд". Битакът предлага вече ползвани, но пък запазени юнаци и булки. Втората употреба също е разделена на подкатегории в зависимост от социалното положение, местожителството и т.н. Особено вървежни са момците, живеещи в чужбина и с чуждо гражданство. За тях майките на момичетата прескачат старото табу да не дават щерките си на неженени мъже. Китайките от диаспората също се харчат. Дори и да са обикновени домакини без професия, чуждите паспорти в ръцете им блестят като диамант.