Полицаи лъжат по дело срещу набит протестър
Джон Пападами прибира над 8 бона обезщетение
Тв репортаж го спасява, вижда се, че е с белезници, преди ченгето да бъде ударено с паве
Полицаи са уличени в лъжесвидетелстване по дело срещу протестъра Джон Пападами, арестуван на големия протест срещу властта и главния прокурор на 2 септември 2020 г., научи "България Днес". Пападами е погнат, че ударил с паве служител на реда, но обвиненията се сгромолясват. Оказва се, че потърпевшият и колегите му са преиначили някои факти, защото показанията им се разминават с другите доказателства по делото, засичат магистратите.
На първа инстанция Пападами е признат за виновен за нанасянето на лека телесна повреда на ченгето - рана на подбедрицата на левия крак. Отнася 1 г. условно с 3-годишен изпитателен срок. Според обвинението травмата е нанесена около 23 часа.
Нещата се обръщат в Софийския градски съд, където подсъдимият е оправдан. Причината е новоназначена видеоекспертиза. От нея се разбира, че Пападами е бил задържан двадесет минути преди да бъде нанесена леката телесна повреда на полицейския служител. Спасява го включване на живо по една от националните телевизии. На кадрите от репортажа се вижда към колко часа мъжът е закопчан с белезници и отведен в посока колоните на Министерски съвет.
Срещу оневиняването му е подаден протест, който прокуратурата отказва да поддържа пред върховните магистрати. Така протестиращият гражданин е оправдан окончателно. След това той завежда иск за 60 бона обезщетение заради незаконното обвинение. В него посочва, че е изпитал чувство за несправедливост, безпомощност и отчаяние от поведението на разследващите. Изтъква, че това чувство се засилило, тъй като срещу него е лъжесвидетелствано, а срещу полицаите, които са упражнили спрямо него физическо насилие и са говорили лъжи, не е заведено дело вече 4 г. Темида му отвръща, че за лъжесвидетелстване трябва да си търси правата в друго производство. За незаконното обвинение му присъждат 5 бона за неимуществени вреди и 3500 лева за адвокат. Джон Пападами се жалва, че никога не бил съден и покрай ареста и делото преживял огромен стрес, бил злепоставен пред семейство и приятели. Разследването повлияло и на кариерата му, градена 19 години, тъй като работил с големи международни компании и висящото дело пречело на заемане на по-високи позиции. Освен това изпитал негативни преживявания и дискомфорт, имал песимистично настроение, намалена концентрация и проблеми със съня и пристъпи на паническа тревожност.
Съпругата му свидетелства, че той е принципен, с много силно чувство за справедливост. Бил е весел и приятелски настроен, но покрай ареста се променил. Делото се отразило на семейството и на децата им. Понеже Пападами имал и американско гражданство, се замислял да се прибере в Америка, но не можел заради воденото дело. Бил разочарован от държавата ни и нямал вяра в системата.
Производството срещу него продължило 3 г. и 3 месеца, което не е прекомерно, отчитат съдиите. За личността на подсъдимия не са изнесени данни в медиите. Тъй като няма данни да му е отказвана работа заради делото, магистратите определят 5 бона като подходящ размер на обезщетението.
Прокуратурата възразява, че за част от вредите трябва да отговаря МВР, но от съдебния акт не става ясно дали и към полицията са предявени претенции. На протеста десетки хора бяха бити и налагани от полицаи под колоните на Министерския съвет. Четирима от служителите бяха погнати с обвинения за полицейско насилие.