Наши лекари, моряци и пилоти са държани в плен
- Сънародниците ни не се предават
- Двама шофьори бяха обезглавени, 15 българи са заложници 4 месеца
Доли ТАЧЕВА
Пленените от хутите български моряци се завърнаха на родна земя. Капитан Любомир Чанев и зам.-капитан Данаил Веселинов бяха освободени след година и два месеца, прекарани в плен на бунтовниците. Управляваният от тях кораб "Галаски лийдър" бе щурмуван в Червено море на 19 ноември 2023 г. Тогава групировката "Ансар Аллах" обяви, че ще задържат всички плавателни съдове, които са собственост на израелски компании, в знак на съпричастност и подкрепа за терористичната групировка "Хамас". След примирието между Израел и "Хамас" двамата българи се завърнаха с правителствения самолет и ще бъдат под лекарско наблюдение за две седмици във Военномедицинска академия.
Прибирането им у нас неизбежно връща спомените към 2007 г., когато на 24 юли около 10.00 часа сутринта френски правителствен самолет кацна на летище София заедно с петте ни медицински сестри и палестински стажант-медик. Кристияна Вълчева, Валя Червеняшка, Нася Ненова, Снежана Димитрова, Валентина Сиропуло и Ашраф ал-Хаджудж прекараха осем години и половина при изключително тежки условия в либийски затвор след обвинения, че са заразили със СПИН няколкостотин либийски деца. Безконтролно убиване на хора, причиняване на епидемия и прелюбодеяние също бяха част от обвиненията. Българският лекар д-р Здравко Георгиев отделно бе обвинен за нелегално опериране с чужда валута. С помощта на западни държави и най-вече на съпругата на френския президент Никола Саркози - Сесилия, бе постигнато споразумение за екстрадирането им в България.
Не толкова добра съдба имаха двама обикновени български шофьори - Георги Лазов и Ивайло Кепов, които станаха заложници в Ирак и бяха обезглавени. През 2004 г. групировката "Единобожие и джихад" поиска от американската армия да пусне всички иракски затворници в срок от 24 часа, в противен случай двамата българи ще бъдат посечени. Телата им бяха намерени след няколко дни и транспортирани до България, където ДНК проби потвърдиха самоличността им.
Четири месеца в плен прекараха 15 български моряци през 2010 г. Корабът "Панега" бе отвлечен на 11 май, докато се движи в международен транзитен коридор в Аденския залив на север от Сомалийския полуостров. Един от моряците е прострелян от сомалийските пирати, които нахлуват на борда. За щастие състоянието му не е тежко и оцелява. От Български морски флот отказаха да дават подробности около преговорите, но благодариха за усилията на държавата за прибирането на нашенците.
Шестимата българи, задържани от бунтовници в Судан, също успяха да се приберат у дома през 2015 г. На 26 януари хеликоптер на българската авиокомпания "Хели Ер" е принуден да кацне в южната част на Република Судан. Екипажът пътувал за извършване на технически преглед. Въпреки че имали всички разрешителни за полет, попаднали в забранена от бунтовниците зона. Преговори за освобождаването на българите се водят от представители на ООН на място, като след седмица сънародниците ни са освободени.
През януари 2011 година трима български пилоти на същата авиокомпания бяха отвлечени от група въоръжени мъже от летище в Ум Шалая в суданската провинция Западен Дарфур. Тогава тримата бяха освободени след 145 дни в плен.
Първото отвличане от пирати е миналия век
Историята помни и първото отвличане на наши моряци от пирати. През 1997 г. капитан Христо Мушков и екипажът му са похитени в Африка. Корабът "Мона С" тръгва от Бургас към Мозамбик, където товари махагонови трупи, след което се отправя към Танзания. Заради намерена на борда контрабанда задържат товара и налагат глоба.
Капитанът не иска да плаща и нарежда корабът да бъде откраднат. Така всички попадат в затвора. Успяват да се споразумеят и друг кораб идва, за да ги прибере у дома. За нещастие той се разваля и екипажът отново изпада в беда - пирати започват да стрелят наред и ги пленяват. След като всички медии у нас гръмват, е платен солиден подкуп и след 33-дневен плен нашенците са освободени.