Реклама
https://www.bgdnes.bg/neveroyatni-istorii/article/20219304 www.bgdnes.bg

Найден Киров - адвокатът, който помага на бедните

Разстрелян е край пристанището в Русе 

Участва в организирането на Септемврийското въстание 

Многолик, благороден и трагичен. Така с три думи може да бъде описан животът на Найден Киров, комунистически деец, когото почитат заради дарителските му кампании в помощ на бедните.

Първоначално съдия, после адвокат и до края на живота си комунистически активист, на него е кръстен един от най-големите заводи в Русе и най-известният ансамбъл в дунавската столица и Североизточна България.

Реклама

Найден Киров е роден на 21 януари 1880 година в село Градинье, Царибродско, което днес се намира на територията на Сърбия. Израства в семейството на селяни, но средата не го удовлетворява и тръгва по света в търсене на професионално развитие.

Преди това завършва с отличие основното училище в родното си село, а после и прогимназията в Цариброд. През 1898 г. завършва педагогическата гимназия в Кюстендил и започва работа като учител в село Калотина. По същото време става член на Българската работническа социалдемократическа партия (тесни социалисти) и се запознава със своята бъдеща съпруга Мария Мусева от Ловеч.

"Заради активната си комунистическа дейност е уволнен и той заминава за Швейцария, където е приет да учи право. Там се запознава с Ленин и става разпространител на ленинския вестник "Искра". През 1905 г. завършва с отличие правни науки и се завръща в България", предоставя информация за него дигиталният архив "Стари Цариброд". От онлайн платформата научаваме още, че след завръщането си Киров започва работа като съдия в Ботевград, но впоследствие взема решение да се премести в Русе като мирови съдия.

Киров обаче не се задържа дълго на поста си и избира друг път - открива адвокатска кантора заедно със своя колега и политически съратник Александър Атанасов.

През 1919-а - година, която е много трудна за България след края на Първата световна война, организира местната партийна организация за събиране на помощи за гладуващи. През следващите две години Киров ръководи училищното настоятелство (така наречената "Русенска комуна") по време на управлението на Комунистическата партия в Русе. Премахнати са училищните такси. На учениците се раздават безплатни учебници и учебни помагала, а на бедните - безплатни дрехи и храна.

Реклама

"В края на същата година се провеждат избори за общински и окръжни съветници и за училищни настоятели. 13 общински съветници от Комунистическата партия влизат в новия съвет, включително и адвокат Найден Киров. През 1920-а той е избран за член на Контролната комисия към Централния комитет на Комунистическата партия. Следващата година той участва в конгрес на Комунистическия интернационал в Москва, където отново се среща с Владимир Ленин в Кремъл. В едно от писмата си до своята съпруга той пише възторжено за водача на болшевиките, разказват още от "Стари Цариброд".

От брошура по случай 100 години от рождението на Найден Киров научаваме, че той участва активно в организирането на Септемврийското въстание. В неговото навечерие обаче започват масови арести на комунисти и земеделци из цялата страна и сред тях е и Найден Киров. Русенската партийна организация не се включва във въстанието през 1923 г, а той е освободен от затвора. След най-кървавия атентат в нашата история в църквата "Света Неделя" от 1925 г., организиран от Комунистическата партия, започват арести из цялата страна. Той отново е арестуван, но по-късно е освободен срещу "подписка".

Киров успява да избегне затвора, но го застига куршумът. В нощта на 23-ти срещу 24-ти април е разстрелян на излизане от полицейското управление в Русе, като убийството става в района на пристанището. На място за покосени от куршуми и десетина негови съратници.

На името на Найден Киров е наречен един от емблематичните заводи в дунавската столица, който е познат на поколения русенци.

Заводът е основан през 1901 г. като Търговско събирателно дружество "Гатю П. Станев и Сие" за търговия с платове, ножове, барут и патрони. От 1916 г. се ориентира към търговия с електрически материали, които внася от Австрия и Германия. Едновременно с разрастването на търговската си дейност след 1919 г. предприятието започва опити за собствено производство - отливане на ловни сачми и оловни гилзи, матировка на готови стъкла и др. От 1926-1927 г. започва продажба на радиоапарати и резервни части за тях. През 1929 г. се слага началото на бакелитопресоването, посочват от Държавен архив - Русе.

През 1947 г. предприятието е национализирано и наименувано "Електробакелитна фабрика "Найден Киров". Оформят се два производствени профила - за електроизолационни и електроинсталационни материали. За нуждите на бързо развиващия се завод през 1957 г. на нова площадка се изграждат изолационен и електроинсталационен цех. От 1997 г. предприятието е приватизирано, допълват от архива.

"Найден Киров" се казва и фолклорният танцов театър в града, който достига редица успехи при дългогодишния художествен ръководител Иван Донев. Освен ненадминат ръководител и пазител на българския фолклор той е и баща на известния ни режисьор и драматург Камен Донев. Именно от фолклорната формация започва и творческият му път.

Четете още

Симеон Петров е първият български пилот

Симеон Петров е първият български пилот

Авитохол е първият българин

Авитохол е първият българин

Сребра Апостолова - смелата революционерка и майка на 4 деца

Сребра Апостолова - смелата революционерка и майка на 4 деца

Стат Антонов лекува Левски след ареста в Къкринското ханче

Стат Антонов лекува Левски след ареста в Къкринското ханче

Реклама
Реклама
Реклама