Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/20228016 www.bgdnes.bg

Денят на шегата се ражда в Древен Рим

  • Документиран е в книгата "Кентърбърийски разкази" през 1392 г. 
  • Британци популяризират празника, който се отбелязва по целия свят, иранците вярват, че са първи 

Денят на шегата - 1 април, не е обявен официално за празник, но е един от най-любимите по целия свят.

Една от версиите за началото на традицията да се шегуваме и надлъгваме на този ден е свързана с Франция от времето на крал Анри III и приемането в страната на Грегорианския календар. Още при предшественика му Шарл IX е направен опит да се реформира празнуването на Новата година, която обичайно се чества в страната в последната седмица на месец март, но той среща неодобрението на голяма част от поданиците.

Реклама

При Анри вече е утвърдено, че вместо 1 април за начало на календарната година ще се счита 1 януари. Все пак още дълго време поданиците на краля празнуват постарому, но онези, които все пак възприемат идеята, започват да изпращат новогодишни картички на 1 април на тези, които са привърженици на традицията, вече не толкова с поздравителен, колкото с шеговит и подигравателен характер.

Установява се обичаят онези, които стават обект на шегите и лъжите на другите, на този ден да се наричат "първоаприлски риби", а за особено забавна, но и достатъчно невинна закачка бива прието да се лепят на гърбовете на "жертвите" изображения на шаран.

Друга история разказва как празникът на хумора се пренася в Англия през 1860 г., когато английски джентълмени са поканени на тържествена церемония по "изкъпването на белите лъвове", която трябвало да се проведе на 1 април. Те не се усъмнили в странната церемония и завели и съпругите си на посоченото място. Във Великобритания 1 април е известен като Денят на глупците.

Силна версия гласи, че първообраз на Деня на шегата е фестивалът "Хилария", празнуван в Древен Рим на 25 март за ознаменуване на пролетното възраждане на природата.

Първото документирано отбелязване на 1 април е от 1392 г. в книгата "Кентърбърийски разкази" на английския писател Джефри Чосър. Там един от главните герои - петелът Шантиклер, е излъган от лисица на 1 април, защото било традиция.

Реклама

Ден на шегата или лъжата празнуват и в други страни по света, макар и невинаги точно на 1 април.

На 28 декември в Испания се чества Денят на шегата. По обичай на този ден се правят шеги от всякакъв род. Внимавайте да не изпиете едно солено кафе, защото това е традиция в Испания. В Мексико тази дата също се е превърнала в истинска фиеста. Помнете, че на тази дата в Мексико не се дава нищо назаем - пари, бижута, книги. В Перу можете да видите десетки хора, които се разхождат по улиците с хартиени надписи на гърба, които веднага превръщат човек в обект на подигравки.

В други страни, които не са испаноговорещи, този ден се нарича Ден на лъжата и се чества на 1 април. В Нова Зеландия, Великобритания, Австралия и Южна Африка шеги се правят само до обяд. Всеки, който се пошегува в друго време от деня, получава псевдонима "Априлски глупчо".

Във Франция, Ирландия, Италия, Южна Корея, Япония, Русия, Германия, Канада и САЩ шегата властва през целия ден. Иранците си правят шеги на 13-ия ден от Персийската Нова година, който се пада на 1 или 2 април. Празникът се нарича "Сиздах Бедар", или празник на природата, който се е чествал още през 536 г. пр.н.е. Това кара мнозина да вярват, че Първоаприлският ден на шегата се е зародил от тази традиция.

Във Франция празникът се нарича "Априлска риба". На този ден французите се опитват да закачат хартиена риба на гърба на жертвата, без да бъдат забелязани. Подобна шега се прави и в Италия.

Според фламандския обичай децата заключват своите родители и ги пускат само когато те обещаят да им дадат лакомство. На този ден по времето на династията Чосон в Корея било позволено царското семейство и придворните да се шегуват помежду си.

В Полша този ден е изпълнен с шеги, вицове и закачки. Дори държавните институции си позволяват да лъжат, а важната работа се отлага за друг ден. В Шотландия 1 април е ден на кукувицата, тъй като там птицата е символ на глупостта.

В Дания Денят на лъжата идва с месец закъснение - 1 май, и е известен като "Майска котка". Датчаните много рядко празнуват на този ден. В Германия и Австрия считат 1 април за нещастен ден, а родените на този ден за хора без късмет.

По традиция на 1 април медиите публикуват неверни информации, които читателите трябва да открият. На следващия ден вестниците и телевизиите разкриват кои новини са били истина и кои лъжа.

В България като най-шеговито настроени хора са известни шопите и жителите на град Габрово, които често са и предмет на хумористичните творби и прояви, а по света със същото са известни шотландците, испанците и чукчите.

Четете още

Днес е първи април - Денят на шегата

Днес е първи април - Денят на шегата

1 април - Ден на шегата

1 април - Ден на шегата

„Първи април” по света
„Първи април” по света

„Първи април” по света

Хайде да се пошегуваме

Хайде да се пошегуваме

Реклама
Реклама
Реклама