Мъск прати първата германка в космоса

Изследователката в областта на роботиката Рабеа Роге стана първата германка, която излетя в космоса в понеделник, предадоха ДПА и Ройтерс. Тя и другите трима членове на екипажа - Чун Ван, Янике Микелсен и Ерик Филипс, са на борда на ракета-носител „Фалкон 9" на „Спейс Екс". Това е първата частна пилотирана космическа мисия, която ще прелети над земните полюси.
Изстрелването на ракетата се състоя на космическата станция Кейп Канаверал във Флорида и беше излъчено на живо. Мисията на борда на капсулата „Дракон" ще продължи от три до пет дни, по време на която четиримата астронавти ще участват в 22 изследователски експеримента, съсредоточени главно върху това как космическите полети и микрогравитацията влияят на човешкото тяло. Компанията „Спейс Екс" съобщи, че мисията, наречена „Фрам 2", ще направи и първите рентгенови снимки на хора в космоса.
По данни на Германския аерокосмически център досега нито една германка не е била в космоса. Роге е от Берлин и е завършила електроинженерство и информационни технологии в Федералния технологичен институт (ETH) в Цюрих. За докторската си дисертация се прехвърля в Норвежкия университет за наука и технологии.
Малтийският инвеститор Чун Ван, магнат от китайски произход, натрупал състоянието си от криптовалути, е и командир на мисията „Фрам 2". Другите двама членова на екипажа са норвежкият режисьор Янике Микелсен, който специализира в областта на кинематографията с виртуална реалност и австралийският авантюрист Ерик Филипс, който предприема амбициозни експедиции със ски в суровите полярни райони на Земята.
След завръщането си на Земята четиричленният екипаж ще се опита да излезе от капсулата без медицинска помощ като част от изследване с цел да бъдат определени простите задачи, които могат да бъдат изпълнени от астронавти след полет в космоса.
Мисията на "Спейс Екс" е кръстена на норвежкия кораб „Фрам" - първият в света, построен специално за провеждане на полярни експедиции. Той използван в 3 важни изследователски пътешествия: на Фритьоф Нансен за арктическата експедиция от 1893-1896 г., на Ото Свердруп за пътуването до Канадския арктически архипелаг от 1898-1902 г. и на Руал Амундсен за покоряването на Южния полюс.
/ХК/
Споделете