Историкът Михаил Стойчев: Тодор Живков е вярвал в Бог

* Бившият Първи се молил в Килифаревския манастир, давал и помощи за него, ми довери майка Юстина
"Тодор Живков беше вярващ. Това, което знам от майка Юстина, която познавах и смея да твърдя, че изключително много й вярвам, защото беше свят човек, е, че Тодор Живков често е идвал в Килифаревския манастир да се моли."
Това обяви пред вестника историкът Михаил Стойчев, който познава покойната игуменка на манастира баба Юстина и често си е говорил с нея.
В края на земния си път Юстина разказва на Стойчев, че дори веднъж "хванала" бившия Първи да се моли пред олтара. Изумена, игуменката попитала Живков защо е религиозен, като БКП забранява това, а той отвърнал: "Пред Бога няма комунисти и капиталисти, всички сме равни, всички сме хора".
"Вярвам в тези нейни думи, защото и от по-възрастни хора съм чувал да разказват, че Килифаревският манастир е бил един от любимите на Живков и той често ходил в него", казва още историкът.
Случката с олтара се разиграла през 1973 г., когато цялото политбюро на ЦК на БКП се изсипало в Килифарево, за да обяви селото за град. Голяма част от големците тогава отишли да хапнат в партийната резиденция във Вонеща вода, а набожните Добри Джуров и Тодор Живков се отправили към Килифаревския манастир. Игуменката по това време - майка Юстина, опънала червена черга и ги почерпила с вино. Живков и преди това бил ходил в манастира и двамата се познавали с монахинята.
Благодарен за милото посрещане, Тато отпуска пари за светата обител. И още на следващото заседание на правителството сумата е вписана като перо в бюджета.
И през следващите години Живков често посещавал Килифаревския манастир и след кончината на Юстина. Според готвача на Живков - Йордан Стоичков - бай Данчо, Тато дори постил по време на християнското въздържание от месо и млечни продукти и най обичал манджите без тях.
Всички знаем, че по времето на соца Великден и Коледа са забранени да се празнуват у нас, но Тодор Живков почитал тези християнски празници и винаги ги отбелязвал подобаващо в домашна обстановка. Все пак най-важният човек в НРБ не парадирал пред колегите си от Политбюро, че отдава почит на Господ.
Предците му били евангелисти и като бил малък, мама Маруца карала Тато да посещава в Ботевград немска лютеранска църква. Православието Живков приел през 30-те години, когато живеел в село Дъскот с изгората си Мара Малеева. Там тя работила като докторка, а Тодор по цял ден цъкал карти с местния поп. Именно той запалил у Живков искрата за най-правата вяра. Свещеникът убедил младия Тодор да предложи брак на Мара, а сватбата да направят в Божия храм. За венчавката семейството избрало църквата на Павликени. Така се и случило. Мара и Тодор живели в мир и разбирателство, а Мара Малеева също почитала християнските празници.