Съдиите на Дачи гледат делото "Килърите"
Делото "Килърите" започва на втора инстанция във Варненския апелативен съд на 12 ноември, научи "България Днес". То е разпределено на същия съдебен състав, който гледа и делото срещу осъдения на 20 години затвор Георги Петков-Дачи от Червен бряг. Магистратите Павлина Димитрова и Илия Пачолов признаха за виновен Петков, а присъдата бе потвърдена и от Върховния касационен съд. Дачи вече лежи в затвора за опит за убийство на варненския автоджамбазин Ивайло Паунов-Джованито.
Председател на съдебния състав по делото "Килърите" ще бъде отново Павлина Димитрова. Тя ще трябва да вземе важното решение дали да потвърди присъдите, постановени на 20 декември 2012 година от шуменските съдии. Тогава Петър Стоянов, известен като Сумиста, Васил Костов-Кеца и бизнесменът Георги Вълев получиха доживотни присъди без право на замяна. Съдът даде на Янко Попов-Туцо 17 години затвор, на Райчо Стойнев-Хижаря Ц 15 години и на Петър Атмаджов Ц 4 години. Шестимата бяха изправени пред съда за три поръчкови убийства - Борислав Георгиев, Петър Лупов и Румен Рачев, за нанасяне на телесни повреди на две лица, за два палежа и един взрив.
4 месеца след шумния завършек на първата част от съдебната сага "Килърите" и соченият упорито от разследващите за част от бандата "Килърите" - Георги Петков-Дачи получи две последователни осъдителни присъди от Плевенския окръжен съд. Първото му наказание бе 20 години за опит за убийство на известния плевенски гангстер Камен Балбузанов-Куката, който бе прострелян в местно заведение през ноември 2009 г. Второто Ц отново от 20 години, за стрелбата по Ивайло Паунов-Джовани на 13 март 2005 г. пред варненското заведение "Сохо". Дачи е обвинен още за покушението над бившия общински съветник от "Атака" в Самоков Юри Галев. Дачи бе арестуван през август 2010 г. дни след като Юри Галев почина от раните си. Заедно с Петков тогава бяха задържани и смятаните за тартори на "Килърите" Петър Стоянов-Сумиста, Янко Попов-Туцо, Васил Костов - Васко Кеца и Методи Иванов. Задържането им стана повод за един от най-сериозните конфликти между МВР шефа Цветан Цветанов и съда, след като апелативните магистрати в София прецениха, че срещу обвиняемите няма достатъчно доказателства, и ги пуснаха на свобода.
В следващите седмици обаче полицията отново ги задържа, като Дачи се сдоби последователно с обвиненията, че опитал да убие Куката и Джованито.
"Едва ли е съвпадение, че същите съдии, които осъдиха Дачи, ще заседават и по "Килърите". Преди време разследващите се опитаха да приобщят и Дачи по шуменското дело в частта за убийството на бизнесмена Юри Галев. За това обаче нямаше достатъчно доказателства и разследването в тази посока зацикли. Делото на Дачи за стрелбата срещу Юри Галев бе отделено от "Килърите", след което зацикли", разкриха пред "България Днес" запознати.
Процесът "Килърите" започна на 27 юни 2011 година. Той бе белязан от непрестанни скандали между защитата, съда и прокуратурата, като първоначално магистратите дори не разрешаваха на подсъдимите да бъдат сваляни белезници в съдебната зала. Още в началото на делото съставът на Шуменския окръжен съд, разглеждащ казуса, недвусмислено демонстрираше нагласата си да осъди членовете на бандата. Съдът търпеше постоянни критики от адвокатите за предубеденост и толериране на обвинението, като дори се стигна до парадокса защитниците да бойкотират съдебно заседание. В самия край на делото пък бе допуснато абсурдното нарушение на Наказателно-процесуалния кодекс подсъдимата страна да не бъде питана от съда дали смята казусът за изяснен и желае да се пристъпи към четене на пледоарии. Такова становище изрази единствено обвинението. Наблюдаващият прокурор Ася Петрова пък се издигна до един от най-доверените обвинители на бившия вътрешен министър Цветан Цветанов, който дори я включи в правителствената делегация, престояла близо три седмици в САЩ. След като бе повишена до заместник на главния прокурор Сотир Цацаров, лично той я командирова във Варна, за да наблюдава процеса отблизо. Тя се закле, че ще настоява за доживотни присъди и за Туцо и Петър Атмаджов. Надеждите й обаче може и да бъдат попарени заради липсата на преки доказателства срещу подсъдимите, наличието на алибита и съмнителни свидетелски показания на лица от криминалния контингент.
Има голяма вероятност делото "Килърите" да бъде върнато на прокуратурата и заради процесуални нарушения, твърдят още запознати юристи. Ако това стане, процесът може да зацикли, да се върне отново на първа инстанция или да настъпи смайващ обрат, увенчан с оправдателни присъди.
Васил Костов-Кеца се поболя
Докато близо година се чака дата за втората инстанция, Васил Костов-Кеца рязко се поболя. Вече близо 4 месеца той е в затворническата болница в София. Още в средата на месец май в една ранна сутрин охраната на Бургаския затвор вдигнала на крак Кеца, за да го транспортира до столицата. Това станало изневиделица - без предупреждение и без да бъдат уведомени адвокатите му. Оттогава до ден днешен Васил Костов лежи в болницата, но операция не му е назначена. Причината била, че в лечебницата, където е хоспитализиран, такава интервенция не можело да бъде извършена. Съдия Димчо Луков обаче не разрешавал Васил Костов да бъде преместен в друга болница. Здравословното състояние на Кеца може да забави процеса "Килърите".