Разказвачът Константин-Кирил Иванов: Приказкотерапията е нов начин на възпитание на децата
![](https://cache1.24chasa.bg/Images/Cache/579/Image_7116579_40_0.jpg)
Книгите ги учат кое е добро или лошо, красиво и грозно
КОЙ Е ТОЙ:
Константин-Кирил Иванов е собственик на малка книжарница, сгушена измежду калдаръмените улички на Пловдив. Необикновеното в нея е, че се предлагат детски книжки предимно от български автори, и то с автограф. Като баща на пет деца и дядо на едно внуче Константин се чуди как да върне книгата във всекидневието на деца. Така му хрумва идеята да обикаля страната и да запознава децата с български автори, заразявайки ги с тяхното творчество.
Доли ТАЧЕВА
- Създател сте на инициативата "Разказвачът на приказки представя". Разкажете малко повече за нея и как се роди идеята?
- Инициативата е за насърчаване на детското четене и стартира на 15 април. Обикаляме училища и детски градини и запознаваме децата с български автори. Книгата трябва да се върне на подобаващото място във всекидневието на децата като един естествен и повече от нормален източник за тяхното възпитание. В крайна сметка чрез подходящата книга е много важно да възпитаме определени умения в подрастващите - дори отношение към националност, родова памет. Мисля, че трябва да знаем повече за нашите автори, легенди и митове и тогава за всички останали.
- Колко места сте обиколили досега?
- Посетили сме 70 учебни заведения на територията на град Пловдив, със 100 срещи с автори всеки месец. От два месеца мога да кажа, че инициативата е и национална, защото заработи и в Плевен, Велико Търново, Габрово. Чакаме чисто документално решение от още 2 големи области и ще започнем срещи и на други места.
- Кои български автори са се включили до този момент?
- Към настоящия момент работим с 40 български автори. Ако пропусна име, някой може да се обиди. Мога да кажа, че почти всички автори, с които работим, са носители на много национални и международни награди за литература, за илюстрации. А ние сме тези, които искат да направят тези хора достъпни, най-вече за родителите и децата.
- Как протичат срещите, които организирате?
- Преди срещата даваме възможността на учители и родители да се запознаят с творчеството на автора, който ще гостува. Оставяме негови книги в училището или детската градина, за да може да се зачете от тях, да се види тема, дори корична цена. След срещата всеки може да закупи книгата с автограф. Отделно аз дарявам на всяко училище, от всеки един автор, при всяко едно гостуване книги за самото училище, за да може да създадем малки библиотеки.
- Случвало ли ви се е да попаднете на училище, в което няма библиотека?
- Да, има такива! Срещаме ги особено в по-малко населените места. В една част няма библиотеки, в друга те стоят заключени, в трета просто липсват библиотекари на щат. Това не е чак такъв проблем. Ние много лесно може да ги създадем в рамките на няколко години. По-големият проблем е, че не всички хора осъзнават полезността на книгата. Зад табела директори на много места срещаме едно безхаберие, мързел, послушание на директиви, нещо, което не работи. На други места срещаме невероятни директори, които пък не могат да срещнат разбиране сред своите учители. Според мен това се получава, защото не са добре възнаградени от държавата и нямат стимул за работа.
- Защо е важно децата да четат?
- Смятам, че книгата развива въображението на децата, езиковата им култура и речниковият им запас. Докато детето расте, четейки правилните книги, то се изпълва с една банка от познание, която може да ползва в неговото израстване като реакция към околния свят. Може да разпознава доброто от лошото и красивото от грозното.
- Според вас отказаха ли се хората от култура и вярно ли е твърдението, че все по-малко деца хващат книга в ръка?
- По мои наблюдения е вярно! Балансът е нарушен. Ние не водим война с новите технологии, но искаме просто книгата да се върне и да заеме своето място в ежедневието на децата. Друго много важно нещо е тези, които се занимават с книги, да разбират от това нещо. Защото книги се продават и между доматите и краставиците в супермаркета. Там няма кой да ти каже какво има между кориците на една книга. Ако искаме децата ни да не се превърнат в "зеленчуци", книгите трябва да се предлагат от хора, които знаят какво има вътре. Едно от нещата, които смятам, че отличават нашата инициатива, е, че ние подбираме много внимателно всеки един автор и всяка книга. Следим поуките, редовете, дори големината на буквите.
- Какво е мнението на децата за българските писатели, преди да се осъществи една такава среща?
- Асоциацията автор-книга обикновено е свързана с някой, който е от другата страна на тревата от много години. Държа да кажа, че не съм убеден, че децата познават добре българските автори.
- А как реагират подрастващите, когато ги посетите?
- Самите деца са безкрайно ентусиазирани, че виждат жив автор. За тях това е като среща с жива легенда. Всички реагират много интересно, много бурно, има много въпроси към авторите. Най-често питат как се става писател, какво ги е накарало да пишат. Така протичат срещите. Смятам, че интересът е по-голям в малките населени места, където няма наситеност на събития.
- Занимавате се и с приказкотерапия. Какво точно представлява тя?
- Приказкотерапията, обобщавайки в едно изречение, е един нов начин на възпитание на нашите деца. Тя най-вече се изразява в правилния начин на четене на една книга. Тя е нещо като литературен анализ. Когато родителят чете една детска приказка, не просто трябва да я прочита, а да извади поуките от нея и дава пример от реалния живот.
- Какво ви предстои занапред?
- Очакваме одобрение от две големи общини и се надяваме да разширим още инициативата. От първи ноември пускаме нов сайт за първите детски абонаментни кутии. През целия месец хората ще могат да ги поръчват и ще ги получат в началото на декември. Това, което се намира вътре, е изненада. Мога само да кажа, че темата за декември е "Семейството е ключът към всичко". Вътре ще има и подарък, който представлява аксесоар, свързан с четенето - може да е книгоразделител, чаша със снимка на самата книга, калъф с мотиви от книгата. Много вероятно е книгите да са повече от една. Цената на една такава кутия е 25 лв. С втората кутия мислим да пуснем касичка с надпис "Разказвачът на приказки", защото решихме, че в рамките на 22-23 работни дни, ако родителите пускат по 1 лев, ще могат да съберат средства за следваща кутия. Идеята е децата да свикнат и да очакват всеки месец своя подарък, който е книга.