Честит 24 май - Деня на просветата, културата и славянската писменост
Днес почитаме паметта на създателите на българската азбука - светите братя Кирил и Методий. За първи път празникът е отбелязан на 11 май 1851 г в Пловдив по инициатива на Найден Геров.
Според църковния календар денят на Св. Св. Кирил и Методий, създали първообраза на българската писменост, глаголицата, която е и славянска писменост, се чества на 11 май. Глаголицата претърпява своеобразни промени, докато се оформи в сегашния си вид – кирилица, на която се пише на български, руски, украински, македонски, сръбски и други езици. Кирилицата е официална азбука в Монголия и в някои републики от бившия Съветски съюз, а до 19 век се е ползвала и в Румъния.
Свързването на датата 24 май с Деня на славянската писменост и българската култура произлиза от това, че след 1916 г., когато в България е установен Григорианския календар като държавен, граждански календар, денят на Св. св. Кирил и Методий, отбелязван от Българската православна църква на датата 11 май по църковния литургичен календар, се пада на 24 май по държавния и така тази дата добива по-голяма гражданственост. След 1968 г. църквата чествува Св. св. Кирил и Методий на 11 май и така 24 май остава само Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост.
В столицата от Археологическия музей до паметника на светите братя пред Националната библиотека ще се проведе традиционно празнично шествие. В него ще се включат президентът Румен Радев и генералният директор на ЮНЕСКО Одри Азуле.
Шествието започва в 10:30, а от 11 часа балони с буквите от родната азбука ще бъдат пуснати в небето. Заради шествието ще има и промени в движението в столицата.
По случай празника общинските музеи, галерии и зоологическата градина ще работят с вход свободен. Безплатен ще бъде и достъпът до парка "Врана".