Реклама
https://www.bgdnes.bg/sport/article/8543796 www.bgdnes.bg

Д-р Стефан Стругаров: Във форма за 14 дни? Абсолютна глупост!

Двама от най-добрите български спортни доктори Стефан Стругаров и Ангел Лозанов се изсмяха на твърдението, че елитните спортисти могат да влязат във форма за 14 дни. Това ще бъде целта на футболистите, чиито първенства ще бъдат подновени скоро. Те ще имат краткия период за подготовка преди старта на мачовете.

„Някой беше казал, че за 14 дни спортистите ще са готови. Това са абсолютни глупости – обясни Стефан Стругаров, който беше главен доктор на олимпийската делегация в Рио де Жанейро през 2016 г. - В домашни условия човек може да поддържа общо-физическа подготовка. При това не на пълен обем. Специалната подготовка е тотално загубена за този период от два месеца, в които не се тренира. Възстановяването до нивото отпреди пандемията ще отнеме между 40 и 60 дни.“

Реклама

Неговият колега д-р Ангел Лозанов потвърди мнението.

„Някои специалисти във футбола гарантират добра подготовка за две седмици при елитните отбори. Това не е точно така – допълни д-р Лозанов, който дълги години е лекар на федерациите по лека атлетика и фигурно пързаляне. - Активните спортисти, които са извън играта за два месеца заради травма или нещо друго, се възстановят някъде между четвъртия и шестия месец. Подготовката няма да е благополучна за толкова кратък период. Всички ще търпят слабите резултати, които ще последват след 3-4 месеца. По-дисциплинираните намират начин да поддържат някаква спортна форма. Отделени от зали и писти, могат само да провокират физическо напрежение в телата. Техниката и психиката се губят най-много по време на изолация.“

Опасност от тежки контузии дебне спортистите, които форсират своята подготовка, обединиха се двамата специалисти.

„Когато се отмени карантината, спортистите ще искат по най-бързия начин да покажат, че не са загубили качествата. Мускулатурата и ставите няма да са готови за специфичните натоварвания. Тежките травми идват след нередовно трениране – добави за „България Днес“ Стефан Стругаров. - Сигурен съм, че нашите спортисти са професионалисти. Имат качествени треньорски щабове, които няма да допуснат грешка с форсирана подготовка. Най-добрият вариант беше да не се прекъсва подготовка, но в тези условия няма как да стане. Лекоатлет без писта, гребец без канал, борец без тепих не може нищо да направят. Нормалният тренировъчен процес ще започне в края на лятото и началото на есента, за да се подготвим за състезанията догодина.“

Според Ангел Лозанов най-важна роля ще имат наставниците.

„Ако треньорът е неразумен и форсира връщането на спортната форма, ще има по-тежки контузии“, допълни опитният ортопед.

Реклама

Въпросителни за Токио

Труден ребус за разрешаване очаква организаторите на олимпийските игри в Токио през 2021 г.. Те трябва да съставят протокол за сигурност на участниците и гостите на най-големия спортен форум.

„Само спортистите с техните технически щабове са десетина хиляди – потвърди д-р Стефан Стругаров, който работи в „Пирогов“ и е на първа линия в битката с коронавируса. - Не мога да си представя какви ще бъдат мерките за сигурност. Не виждам как спортистите ще са с маски, защото това нарушава дишането. Очакват се стотици хиляди зрители. Дано дотогава да има решение с превенция или лечение на вируса“

Ангел Лозанов добави, че ситуацията няма аналог в спортната история.

„Не съм преживявал подобна атака в моята 30-годишна практика като спортен доктор и още десет преди това като хирург и ортопед“, допълни Лозанов.

Психологически проблем

Психиката на спортистите е засегната от дългата изолация, смятат двама от най-добрите български спортни медици.

„Те са свикнали на един ритъм в продължение на години. Безкрайно неприятно им е да стоят у дома и да не правят нищо – обясни д-р Стругаров. - Мотивацията пада. Липсата на състезания също създава проблем. Спортистите няма за какво да се подготвят до края на годината, но ще се справим. Те са най-здравата част от населението. Вечен оптимист съм.“

Според Лозанов използването на психолози е задължително в тази ситуация.

„Не се притеснявам за елитните спортисти, както Ивет Лалова и добрите футболисти, държащи на дисциплината. По-лошото е за другите, които сега се готвят да покрият олимпийски нормативи. Те ще форсират. Тук е мястото на спортните психолози. В България само във футбола и художествената гимнастика работят с подобни специалисти.“

Три варианта за затихване на вируса

Д-р Ангел Лозанов успокои спортистите с новината за три прогнозни варианта за замиране на коронавируса спрямо олимпийските игри през 2021 г.

„Първият е да затихне изведнъж, след като по-голямата част от населението добие имунитет – обясни медикът. - Вторият е да има пикове през 3-4 месеца. Последният вариант е спонтанно затихване и избухване. При този трети вариант коронавирусът може да продължи 2-3 години. Тогава е опасно да се съберат десетки хиляди спортисти, треньори, журналисти и организатори на едно място. В Токио ще има и по 100-200 хил. зрители на ден.“

Д-р Стефан Стругаров е оптимистично настроен за Игрите догодина.

„Пандемията няма да отмине за толкова кратко време, но ще свикнем да живеем с тази зараза. Дай боже да се създаде имунитет. До олимпиадата всичко ще бъде наред и тя ще се проведе в нормални условия“, добави докторът на националния отбор по борба.

Реклама
Реклама
Реклама