Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/9960625 www.bgdnes.bg

Съживяват първото виенско колело в света

Уникална атракция в Родопите 

Виена е откраднала идеята от нас, заяви кметът на Забърдо 

Първото виенско колело в света се завръща в родопското село Забърдо. Първата подобна атракция в света е изобретено именно у нас, а после изкопирана от австрийците. Колелото става особено популярно в Западна Европа и получава името "виенско", макар всъщност да трябва да се казва "българско", или още по-точно "забърдинско".

Преди 15 години реплика на първото виенско колело беше възстановено и поставено в населеното място, но изгни и в момента тече процес по подмяната му с ново.

Реклама

"Очакваме до 10-15 дни да бъде изработено ново виенско колело и да го поставим. Старото изгни, тъй като е от дърво и стоеше на открито. Говорим за колело, което е било измислено още през XVI век. След това някакъв изследовател идва в Забърдо и го описва, а след това го представя на панаир в Австрия. Виена го харесва и построява колело, което наричат виенско, а то реално си е Забърдорско. Възрастни хора са ми разказвали, че техни баби и дядовци са им споделяли за уникалната атракция. Мислех да съдя австрийците, че са ни откраднали идеята, но тогава тъкмо щяхме да влизаме в Европейския съюз и за да няма скандали, се отказах", разказа пред "България Днес" кметът на Забърдо Валентин Черпоков.

Той обясни, че колелото се задвижва ръчно, тъй като в онези времена е нямало електричество. Нужни са четирима души да го завъртят, като се вярва, че който се качи на него, никога не се развежда.

"В онези време колелото е било използвано и като място за свалки. Някоя мома се качва на него и ако позволи на момък да го завърти, то означава, че го харесва и се вземат. Дори и тогава сме били истински европейци", гордее се Черпоков.

Първото колело е с 6 метра в диаметър вертикално завъртане. На него могат да се возят едновременно осем души. Основите на колелото са четириметрови и са направени от чам и бук. Основната конструкция се топи в асфалт, за да не изгнива. Въртележката е възстановена под ръководството на майстора Ичко - Стефан Каварджиков.

"Сега е по-лесно виенското колело да бъде изработено, защото се използва моделът на първото, докато преди 15 години се работеше по спомени на по-възрастните хора в селото", разказа още кметът на Забърдо.

Той е щастлив, че в момента възстановява и старобългарска юрта, която се намира в центъра на селото. Използват се вълна, кал и кожи, а поверието е, че ако влюбена двойка влязат вътре в нея, могат по специален календар да си изберат пола на бъдещото си дете.

Реклама