Зам.-кметът на столичния район "Триадица" Руслан Баждеков: Има шанс за 5000 места в детските градини

Сега площта и пространството по нормативи са прекалено големи, все едно отглеждаме принцове на Англия
КОЙ Е ТОЙ
Руслан Баждеков е заместник-кмет на столичния район "Триадица", в който недостигът на места в общинските ясли и детски градини е най-осезаем в столицата. В него са получени и най-много заявления от родители за обезщетения за неприетите малчугани в забавачките. Колко са те и колко потвърждения и откази са дадени, как работи системата и какво трябва да се промени, за да намалее проблемът в София, четете в следващите редове.
- "Триадица" ли е районът в София с най-много подадени заявления за обезщетения на родители на неприети в общински ясли и градини?
- Да, а въпросът с обезщетенията е една много хубава инициатива на Министерски съвет. Това наложи да направим много стройна организация, защото самото министерско постановление предвижда много задълбочена проверка на голям набор от документи на много институции. Ние трябва да бъдем сигурни, че всяко едно дете никога не е било прието в детска градина на територията на страната. Също така и че няма двойно финансиране с различни програми, които гарантират заетостта на възпитанието и отглеждането на децата.
Създаде се екип от юристи, администратори, служители на ГРАО, които направиха обстойна проверка на всички 110 заявления, подадени на територията на район "Триадица". Това е по-малко от една четвърт от всички подадени заявления в София. Така е заради демографския състав на района. Тук живеят изключително много млади семейства със своите деца. За сравнение - в район "Средец" има 6 такива заявления. Колкото има и в "Люлин", като там почти няма недостиг на места в детските градини. Докато тук при нас положението е друго.
- От тези 110 колко са одобрени?
- 86. На останалите сме отказали мотивирано.
- Каква е най-честата причина?
- Хората са подали документи в детска градина и са приети, но не са се възползвали, защото е далеч от тях. Или възможността за злоупотреби, когато родителите са разделени, което е рядко срещано. Тогава те могат поотделно да кандидатстват за детето си в различни райони и това е една от целите на работната група - да предотвратят опцията да се подават документи в различни райони. Тогава обикновено оставяме да бъдат валидни документите на майката и спираме помощта от другия район за бащата, който би могъл да кандидатства от район "Люлин", да речем.
- Има ли значение статутът на детското заведение за изплащането на обезщетенията?
- Да, трябва да бъде официално оторизирана детска градина и лицензирана от Министерство на образованието и науката, която да може да се възползва от бюджетна помощ. Внимателно трябва да се провери, защото те ни дават документите, които са основание да плащаме обезщетенията. Не може да се получават пари за това, че детето е обучавано да пее например. Дори родителите да не са направили подобна проверка, преди да запишат детето си и да кандидатстват за обезщетение, то ние ще я направим. Доказателство за това е, че всички направени откази от нас издържаха в съда и нямаме нито едно съдебно решение, което да оспорва нашите откази. Така че хората, които работят по този проблем, са много добре подготвени и старателно работят.
- Сумата фиксирана ли е, или е според таксата към съответната частна детска градина?
- Фиксирана е на 291 лв., когато детето не е прието в общинска детска градина и не е подпомагано в неговото развитие и обучаване.
- Кандидатстването на място ли е или дистанционно?
- Създали сме възможност родителите да кандидатстват и онлайн. Могат да подават документи и на място в деловодството.
- Какви са сроковете?
- Те съответстват на сроковете на учебната година. За миналия период свърши. Сега чакаме месец октомври с новата вълна от тези заявления. Вече имаме подадени три, въпреки че октомври е далеч.
Ние сме съпричастни с този тежък проблем с недостига не места в детските ясли и градини. Сега изграждаме две яслени групи на територията на "Триадица". Започнахме да изграждаме и една детска градина с 4 яслени и 4 детски групи. Тя трябва да бъде готова до 2023 г. Докато Столична голяма община строи една огромна детска градина с 8 групи, която вече е на груб строеж и предполагам, че до края на годината ще могат да я пуснат.
- Какво трябва да се промени, за да се тръгне към решаване на проблема?
- За да се реши този проблем на територията на София, трябва да се пипнат малко нормативите. И по-точно необходимата площ и пространство за отглеждане на дете. Защото по нормативи все едно отглеждаме принцовете на Англия. Необходимото пространство е прекалено голямо. Ако се върне старото положение преди последната промяна от 2018 г. и намалим жизненото пространство на децата, ние можем веднага да отворим 430 места в сега съществуващите детски градини в "Триадица". Тогава е направено с добро намерение - да се подобри качеството на обслужването и гледането на децата. Но в крайна сметка, когато се пристъпва към подобно нещо, трябва да се имат предвид реалностите. Защото ако този проблем не стои така остро в страната, то той е толкова остър в София. И в момента има около 12 000 деца, които чакат места.
Ако се върне старият норматив на изискванията за пространство на едно дете - след като на територията на "Триадица" могат да се отворят 430 места, за цяла София ще бъдат възстановени около 5000 места. А когато се възстанови балансът между търсене и предлагане на детски градини, тогава пак може да се върне този норматив за по-качествено обслужване на децата.
Мое виждане е, че е необходимо да се засили процесът на аутсорсване на тази грижа за децата. Да се увеличи броят на частните детски градини, да им се дават по-лесно лиценз и всички необходими документи, а същевременно да им се увеличи контролът. Така както за услугите за възрастните хора. Знаете, че Столична община предостави три от домовете си на външни доставчици, които осъществяват не по-лоша грижа от тази на общината и държавата. В София най-добрите домове за стари хора не са както бяха преди общинските, а са на външни доставчици. Тяхното ръководство е поето от фондации с лиценз да го правят. Общината следи много внимателно процесите вътре и държи много за качеството вътре. Прибавяме и постоянните проверки на Министерство на труда и социалната политика и се констатира, че качеството на услугата е многократно по-висока от тази на най-добрите общински домове. По тази система може да се помисли и за детските градини.
Мнозина биха казали, че таксите в частните детски градини са много по-високи. Но могат да се намерят компенсаторни механизми, които да минимизират тази разлика. И тя да се плаща от държавата като обезщетение, а не от родителите. Пак да се плаща от данъкоплатеца, но поне да знае къде отиват парите.
- Приключи програмата "Родители в заетост". Могат ли семейства, които са се възползвали от тази програма, да кандидатстват и за обезщетение от 291 лева?
- В последващ момент обаче. За да не се застъпват двете и да се избегне т.нар. двойно финансиране. Трябва да е ясно на всеки, че всяка една стотинка, която се харчи от обществения бюджет, е наша, на данъкоплатците. Не е нужно да се чака последният момент и хората, които смятат, че имат право, да си подават документите дигитално или на място. Преглеждаме ги максимално бързо. Ние бяхме готови със списъка с деца, които трябва да получават обезщетения, месец преди ефективно да се преведе сумата. Системата работи и сме на прав път. Трябва да се полага грижата за обслужването и образованието на децата много умело и с визия за това какво ни чака и какво ние трябва да направим. Но не работим на парче.