Риана пусна парфюм с българска роза
Най-скъпото етерично масло в света е розовото
Ким Кардашиян и Гуинет Полтроу също залагат на маслодайното цвете за миризмите си
Холивуд остана смаян от българската роза!
Маслодайното цвете, с която страната ни е популярна по света, намери път до сърцата на световни знаменитости като Риана, Ким Кардашиян и др.
Всеизвестен факт е, че най-скъпото етерично масло в света е розовото - един килограм на световните пазари струва приблизително 6 хил. евро, а страната ни е световен лидер в производството на розово масло с годишен добив от 1,5 тона. Данните напълно основателно приковават вниманието на световната парфюмерийна индустрия, а топ имена и марки се надпреварват да използват маслодайната роза в ароматите си.
Последният такъв пример е певицата Риана, която пусна своя първи парфюм "Фенти" на пазара с екстракт от българското цвете, а ароматът бе разпродаден за по-малко от денонощие. Според козметичната й компания парфюмът е вдъхновен от любимите градове на Риана - Бриджтаун (Барбадос), Грас (Франция), Ню Йорк, Париж и Ел Ей..
Той съдържа нотки на магнолия, мускус, мандарина, боровинка, българска маслодайна роза (розов абсолют), здравец и пачули.
Любопитно е, че любимият овлажнител на Ким Кардашиян с екстракт от розово масло е на цена от 51,5 долара за 20 мл в най-голямата онлайн компания.
Интересен начин да вкара в аромат маслодайната роза има актрисата Гуинет Полтроу, която не прави собствен парфюм, а ароматна свещ. Според описанието свещта е с мирис на собствените й полови органи. За целта Полтроу миксира здравец, бергамот и кедър, съчетани с екстракт от роза Дамасцена. Странният артикул е на цена 75 долара и носи красноречивото име This Smells Like My Orgasm (в превод - "Това мирише като моя оргазъм").
Продуктът е изкупен моментално, като в същото време предизвика вълна от коментари в социалните мрежи.
Не само популярните лица залагат на българската роза за успех на ароматите им.
Малко известно е, че ароматът му е максимално траен, заради което е предпочитано за парфюмните композиции на марки като "Живанши", "Диор", "Долче и Габана", "Каролина Херера", "Кензо" и др.
Въпреки че е най-желано, добивът на розово масло у нас е под заплаха. Причините са ниската изкупна цена на розовите цветове, която достига 1,60 лв. на килограм. При дестилацията обикновено от 2-3 тона розов цвят се получава килограм масло. Тази година добивите от маслодайни рози са по-високи, но за сметка на това изкупните цени са по-ниски.
"Работници няма, пазари също. Ето защо част от розоварните въобще няма да отворят, а част от розопроизводителите просто ще зарежат розите по полето. 15 000 тона е производството на розов цвят през 2020 г. Аз мисля, че тази година ще паднем под 10 000 тона. Това означава унищожаване на много масиви с маслодайна роза през есента", прогнозират от Асоциацията на розопроизводителите.
Въпреки зачестилите протести на розопроизводителите, продажбите на розовото масло и цвят по света са високи и търсени.