Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/10113237 www.bgdnes.bg

Боянският водопад - красив, но опасен

Внимателно избирайте обувки и облекло 

Туристи загиват или се потрошават заради подценяване на планината 

"Тоя водопад ти се струва, че не иде от върха на Витоша, а нейде от небесните висини, носейки със себе си лучите насиневата и шума на бурите им."

Силните слова са на великия Иван Вазов, който описва красотата на Боянския водопад - най-високия във Витоша.

Реклама

25-метровото природно образувание през последните години привлича все повече туристи от София и близките населени места. Но колкото е красив, Боянският водопад е толкова и опасен. И за съжаление, не липсват инциденти с фатален край.

Последната ужасна история е от неделя, когато 30-годишен младеж полетя от 20 метра и загина въпреки опитите на планинари и лекари да бъде спасен. Проверка на "България Днес" показа, че живота си край водопада са изгубили и други хора.

През юли 2011 година младеж загина в района на Боянския водопад на Витоша, съобщиха от Планинската спасителна служба към БЧК. Сигналът за инцидента е подаден малко преди полунощ на тел. 112. Късно вечерта трима души се качват до водопада и са решават да запалят огън на скалите над него. Един от тях пада и загива. От Планинската спасителна служба сформират екип, който веднага тръгва към мястото на инцидента, но човекът издъхва.

Две години по-рано вече беше ясно, че разходката на софиянци до Боянския водопад може да завърши и в "Пирогов". Само за 20 дни през 2009 г. трима се потрошават по скалите. На 11 май мъж пада и чупи крака си, 4 дни по-късно го последва 47-годишен фен на природните красоти. Следва 33-годишният Н. ., който, разхождайки кучето си, се надвесва над една скала, след което се озовава директно в реанимацията на института за спешна помощ с комоцио, счупени ребра и съмнения за потрошен таз.

"Инцидентите в района не са нещо ново. За последните 10 г. има 4-ма загинали. Вадили сме покосен от инфаркт от реката", каза тогава Иван Драгостинов от Планинската спасителна служба.

Инцидент, но с щастлив край имаше и миналата година. Двама чужденци бяха спасени от планинските служители, след като решават да посетят Боянския водопад през нощта. За случая е сигнализирано около 2 ч. след полунощ. Двамата туристи нямат осветление и не е възможно да се приберат. Планинските спасители ги водят до хотел около 6 ч. сутринта в добро здравословно състояние.

Реклама

Според опитните планинари най-честа причина за инцидентите е неподготвеността на туристите, които нямат подходящи обувки или подценяват опасностите на планината.

Водопадът е образуван от водите на Боянската река, която стръмно се спуска по северните склонове. Устойчивата скала обуславя многото бързеи по реката и създаването на водопада на 1260 м н.в. (основата на водопада), както и на други по-малки падове и водопадчета. Местността, в която се намира Боянският водопад, е запазила своята природа сравнително незамърсена.

В ясни пролетни дни водопадът може да бъде видян от центъра на София. Той е най-пълноводен по време на топенето на снеговете във високите части на Витоша, тогава бялата му лента се различава сред все още неразлистената гора. През зимата, в най-студените дни, водопадът замръзва поради разположението си в усойна и дълбока долина. Това го прави обект за ледено катерене. Образува два ледени езика. По-лесен и полегат е левият, а десният предлага катерене от средна трудност. Като цяло условията за обучение по ледена техника са добри. Височината на отвесния лед може да достигне до около 15-18 м.

Три варианта да го достигнем

Има три популярни изходни точки за достигане до водопада. Първата е от квартал Бояна - в горния край над центъра започват пътеките за Боянското езеро (нагоре и наляво) и за Боянския водопад (нагоре и надясно). Първият вариант, покрай езерото, е по-дълъг, но по-лек. Вторият вариант, директно към водопада, е много по-стръмен и проблемен за неопитни туристи. Отделни участъци от пътеката се заледяват през зимата. Денивелацията е 460 м от началото на пътеката, а от площада на Бояна, докъдето има градски транспорт, е около 550 м.

Втората изходна точка е местността Копитото. Пътеката е с умерено изкачване в първата част, после равен пасаж, но последният участък преди водопада е с подчертано стръмно спускане.

Третата изходна точка е хижа "Момина скала". Върви се по стръмен път първоначално, но после става все по-равен.

Реклама
Реклама
Реклама