Агресивна гъба избива дървета
Иглолистните съхнат и умират
Във Великотърновско водят тежка битка и с листоминиращия молец
Агресивна гъба безмилостно избива дървета във Великотърновска област.
Шоеропсис сапинеа причинява болестта диплодиева некроза, която води до изсъхването на иглолистни дървета. Ситуацията е изключително сериозна и ако не се вземат мерки, може да изчезнат всички дървета в региона, алармират експерти.
"Освен типичните белези на поражение, изразяващо се в червеникавокафяво обагряне, се срещаха и напълно изсъхнали дървета. Взехме проби от заразените участъци и извършихме микробиологична посявка върху среда на агар с малцов екстракт. Три дни след посявката се образуваха колонии, с което окончателно се потвърди първоначалната диагноза за диплодиева некроза", разказаха от "Зелено движение - Велико Търново", които са направили проверка на място. Оттам посочиха, че в момента най-тежките щети са в парка на кв. "Колю Фичето" и в района на Западния пътен възел във Велико Търново.
В съседния град Горна Оряховица листоминиращият молец глозга дървета, което води до техния фатален край. Най-зле изглеждат кестените по улица "Св. Княз Борис", където още преди месец листата са напълно изгорели и вече са почти окапали, алармират местни жители.
"На първо място, веднага трябва да се премахнат мъртвите дървета като потенциален източник за заразяване на още здравите. На второ място, през есента трябва да се организира събирането на опадалите иглички и шишарки и последващото им изгаряне и не на последно място - в периода края на април, началото на месец май от следващата година трябва да се проведе трикратно третиране с мед, съдържащ фунгицид или такъв на основата на манкоцеб", съветват от "Зелено движение - Велико Търново".
Диагностицираното заболяване е широко разпространено в Европа и един от основните причинители на изсъхването на иглолистните дървета там. И на двете места във Велико Търново става дума за над 100 дървета на възраст 30-40 години.