Заложете на подходящо моторно масло
Моторното или смазочното масло играе изключително важна роля за оптималната работа на двигателя с вътрешно горене (ДВГ). То смазва механичните му компоненти, предпазвайки ги възможно най-дълго от триене и корозия, поддържа ги чисти и помага за охлаждането му.
Затова е много важно не само да се сменя на всеки 10 000 км, но и да се използва подходящ продукт с високо качество.
Какво трябва да знаете за моторното масло, за да направите точния избор?
Тип - минерално, синтетично или полусинтетично
Смазочното двигателно масло се състои от основна база, към която се добавят серия от добавки, които му придават допълнителни свойства и характеристики, така че да го направят подходящо за специфични приложения.
В зависимост от основата, на базата на която са създадени, маслата биват три типа:
Минерални - Те са резултат от директната дестилация на петрол и в състава им няма много добавки. Плюсът им е, че се предлагат на по-ниски цени, а минусът, че не са толкова ефективни като синтетичните. Поради тази причина те почти не се използват в автомобилите, произведени след 1995 година.
Полусинтетични - В състава си включват минерално и около 30% синтетично масло. Качествата им са подобрени в сравнение с чисто минералните масла, което се отразява дълготрайността и ефективността на продукта.
Синтетични - Този тип са на петролна основа и се произвеждат по метода на органичен синтез. Благодарение на специалния си състав и прилагането на най-нови технологии, синтетичните продукти намаляват отлаганията и имат отлични вискозни характеристики през студения сезон, което гарантира добра защита на двигателя през зимата. Плюс това те запазват свойствата си и при високи температури, което ги прави подходящи за употреба и през лятото.
Вискозитет или SAE индекс
Върху всяка опаковка на моторно масло, освен типа и марката ще видите и различни кодове като 0W30, 10W40, 15W40, 15W50 и др. Те показват какъв е вискозитетът на маслото, за да можете да изберете правилния продукт по-лесно.
Съгласно квалификацията на SAE (Обществото на автомобилните инженери) според вискозитета маслата се делят на следните категории:
- С вискозитет подходящ за зимата - Обозначават се с буквата W и се използват само през зимния сезон. Числото, предхождащо “W” винаги се дели на 5 и показва минималната температура, при която продуктът е в състояние максимално да предпази двигателя при студено стартиране. Например 5W означава, че маслото запазва свойствата си при - 30 градуса по С, 10W - при - 25 и т. н., и т. н.
- С вискозитет подходящ за лятото - Тези масла осигуряват по-добро смазване и защита на елементите на ДВГ в летните жеги. Техните маркировки включват и числата 20, 30, 40, 50 и 60. Тук е важно да отбележим, че противно на очакванията, тези числа показват кинематичния вискозитет при 100 градуса по С, а не максималната температура на околната среда.
- С вискозитет, подходящ за четирите сезона - Тези продукти са подходящи както за зимния, така и за летния сезон. Например, ако върху опаковката на моторното масло има маркировка 5W - 30, 10W - 60, това означава, че продуктът е всесезонен.
Класификация API
Американският петролен институт (API) създаде специална класификация с цел разделяне на маслата според техните технически характеристики и свойства на употреба. Макар и косвено, тази класификация също може да ви помогне да оцените качеството на смазочното масло, което ползвате.
Според API маслата се делят на две категории (S и C), които от своя страна имат по няколко класа.
Маслата от категория S са подходящи за бензинови двигатели, а класовете, включени в нея са: SJ, SL, SM, SN.
Продуктите от категория С са предназначени за дизели. В зависимост от годината на производство на МПС се ползват моторни масла от различни класове: CH - 4, CI - 4, CJ - 4, CK - 4. Числото четири показва, че продуктът е предназначен за четиритактови двигатели.