Велички Епископ Сионий: Пандемията е Божие изпитание и урок
В пъти намаля потокът от хора в манастирите, но мнозина се обърнаха към духовното
КОЙ Е ТОЙ
Величкият епископ Сионий е роден на 18 ноември 1969 г. София. Средното си образование завършва в родния си град. Завършва духовната семинария "Св. Йоан Рилски" при гара Черепиш през 1990 г., на която по-късно е ректор цели 13 години. Бил е игумен на Клисурския манастир "Св. св. Кирил и Методий" от 1992 до 1995 г.
Висшето си образование получава в Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
От 23 юни 2009 г. до 30 април 2014 г. е назначен за викарий на Видинския митрополит, а по-късно и за игумен на Лопушанския манастир "Св. Йоан Предтеча".
От 1 май 2014 г. е назначен за игумен на Троянския манастир "Успение Богородично", която длъжност изпълнява и до днес. По решение на Св. синод от 3 април 2019 г. е назначен и за игумен на Бачковския манастир "Успение Богородично", която длъжност изпълнява и до днес.
- Каква равносметка можем да направим за изминалата година, Ваше Високопреосвещенство?
- Това бе година на изпитание, трудности и много препятствия, които Бог изпрати пред нашия път, за да станем по-силни и по-духовни. Като християни сме призвани да разбираме правилно изпитанията на времето като Божи план за нашето утвърждаване и усилване във вярата и молитвата.
Искам да споделя с вас, че наистина молитвата се усили в църквата и стана по-осезаема и целенасочена. Хората осъзнаха много неща, основното от които е, че всичко в този свят е преходно, а духовното, светлото и спасителното има реален смисъл. И че човек, отивайки си от този свят, занася само делата, които е извършил, и мислите, които са го спохождали. Те определят неговия живот в бъдеще дали той да бъде в светлината, или в място за наказания.
- Успяхме ли да се сплотим и да станем по-духовни?
- Като християни сме призвани от Спасителя да бъдем братя помежду си и да имаме любов към ближния. А кой колкото успява - това е според неговите лични сили и желанието му да се потруди за духовното си израстване. В тези дни на световно изпитание много от нашите братя и сестри тръгнаха именно по този път - на грижата и почитанието към по-малките Христови братя и сестри в дух на подкрепа и грижа за страдащите в това изпитание.
Вижда се, че цялото общество проявява едно усилено милосърдие и обща грижа към всички страдащи. Хората се обединиха около подкрепата за лекарите и работещите в болниците С внимание и очакване се обърнаха към тези специалисти, които са на първа линия в борбата с пандемията.
Хората се обърнаха и към духовенството в по-голяма степен с молитвено участие, а разговорите с духовниците станаха все по-чести. Радва ме, че всеки проявява лична загриженост и внимание. Така че нека този урок, който Господ дава на всички човеци, да бъде за наше израстване и утвърждаване на обществото ни в духовността и вярата.
- Да направим една равносметка и за материалните подобрения през изминалата година в храмовете?
- Светите обители имат голяма социална дейност и мисия, както знаят всички, идващи в тях. В последната година се направиха много подобрения в тази насока. Слава Богу, че беше обърнато внимание на нуждите на църквата, които има, за да подобри възможностите за работа. Надяваме се, че нещата ще продължават в същия дух и все повече ще се подобряват опциите за посрещане на поклонници, идващи от страната и чужбина. Надявам се да работим усилено в насока към туризма, защото повечето от светите ни обители са и много интересни паметници на културата и християнското изкуство.
- Поклонническият туризъм би ли могъл да се очертае като национална стратегия?
- Да. Поклонническият туризъм е нещо много интересно и хубаво, но знаете също, че във времето на пандемията той много се затрудни и само най-верните хора посещаваха обителите. Мога да споделя, че манастирите останаха без гости и поклонници от чужбина. Намаля притока към тях в пъти. Затова е трудно във време на пандемия да се говори за поклоннически туризъм.
- Какви цели си поставяте през новата 2022 година?
- Надявам се да можем да отворим социалния дом за възрастни хора в Бачковския манастир, който е почти готов и оборудван. Предстои отварянето и на две ателиета. Едното е за църковни одежди и принадлежности в Бачковския манастир, а другото е за икони и сувенири в Троянския манастир. Това е планът за 2022 г. и дано с Божията помощ послужи за светите обители.
- Какво е вашето послание към хората?
- Възлюбени в Господа братя и сестри, нека родилият се Богомладенец, нашият Бог и Спасител Исус Христос, да благослови всички български семейства, да влезе с благодатната си светлина във всеки дом, в мислите и чувствата ни и да ни преобрази. Да станем по-добри, познаващи Неговото Свето Евангелие и изпълнени с братолюбие, любов и нежност помежду си. Нека бъдем верни последователи на Христос и се постараем да издигнем сърцата си към него. Нека пречистата Богородица, нашата майка и молитвенма закрилница, да благослови всички нас с молитвите си и небесния омофор. А заедно с ангелите и светиите да бдят над нас като над техни чеда. Да е благословена новата година, да е здрава, успешна и радостна! Амин!