Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/10750387 www.bgdnes.bg

Музикантите от "Кикимора": С музика не можеш да се издържаш в България

Изпреварихме куп велики банди в престижна класация, горд е Николо Коцев

Кои са те?

Група "Кикимора" е бандата на световноизвестния китарист Николо Коцев. Българската група се нареди в челната десетка за най-добрите рок албуми за миналата година в световна музикална класация.

Затова потърсихме създателя на бандата - Николо Коцев, и вокалиста й Никола Здравков. Двамата дадоха специално интервю за читателите на "България Днес", в което разкриха любопитни подробности от рок сцената.

Реклама

- Голямо признание получи група "Кикимора". Албумът ви Dirty Nails бе нареден на 9-о място сред най-добрите рок албуми за миналата година в класацията на Denim & Leather. Изненадахте ли се, че попадате в нея?

- Никола: За мен беше изключително приятно. Почувствах се горд. Това бе едно голямо признание за целия труд, който нашият екип извърши през изминалата година. Направо си бе новогодишен подарък. Признанието е изключително добър стимул за всеки един музикант. Така разбираме какво сме направили. И се надяваме, че вървим по правилния път.

- Николо Коцев: Това не е най-меродавната класация на света. Но все пак тя е независима. Непознати хора са ни поставили на това място. Зад нас има невероятни групи, които са на 30-о, дори 40-о място. Това е голям успех за българска банда, която пее на родния си език. И попада в класация с велики групи, които изпълняват парчетата си на английски. Беше изненада първо за мен, но след това си казах, че явно сме заслужили.

- Това ви дава нови сили и стимули. Какво си пожелавате през новата година?

- Н.К: Ще имаме нов албум. Работя вече в студиото. Сядам да пиша нова музика. Надявам се, че есента ще бъде издаден албумът ни.

- Никола, вие сте автор на текста на една от песните в албума Dirty Nails. Ще продължите ли да пишете?

Реклама

- Ще изчакам да видя какви ще са мотивите в новия албум. Не съм от хората, които сядат да пишат и става веднага. При мен нещата се получават по-различно. Повече е въпрос на настройка. Понякога ми се е случвало, докато спя, да ми хрумне нещо. Записвам го и си лягам.

- Г-н Коцев, миналата година отбелязахте 10 години на сцената с "Кикимора". Колко е трудно един подобен проект да съществува повече от декада в днешни времена?

- Много. Една група, за да може да просъществува, не само трябва да бележи успехи, но и членовете й да са добри. Защото все пак ние споделяме много време от живота си заедно. Имаме една обща цел. Аз съм моторът на групата, имам много опит. Постигнал съм успехи. Нормално е да знам как се стига до тези резултати. Не бива да се пропуска фактът, че и момчетата са супер работливи. И успяваме да стигнем до крайния резултат. Изисква се много сериозна гъвкавост. Трудно е. Още повече че в България не може да се издържаш само с музика, поне в нашата сфера. Това е по-скоро хоби. Дори и аз не успявам да се издържам само от "Кикимора". Нас ни свързва една обща идеология.

- След като стана ясно, че с музика не се издържате основно, какво работите, Никола?

- В сферата на търговията съм. След като завърших ландшафт, започнах да се занимавам с продажбите. И тук следва важният въпрос - защо продължавам да се занимавам с това? Защото всеки петък, след стотици проведени разговори за работа, се събираме с момчетата и забиваме в някой клуб. Това ме зарежда супер много. Музиката е хоби за мен. Не съм професионално изграден музикант. Не съм завършил Консерваторията, но това ми дава страшна енергия. И ми дава смисъл в живота напред. Моят син също откри музиката в себе си.

- Н.К: И детето му вече свири с нас, с бандата.

- Никола, как попадна в групата?

- Имам дарбата каквото си пожелая, да ми се случва. Николо ме потърси за дебюта на "Нострадамус". Имах отговорността да оглавявам мъжката част на хора. Получи се чудесна симбиоза между мен и останалите момчета в групата. Усетих добър магнетизъм с бандата. Преди това съм се възхищавал на "Кикимора" и имах надежда да съм част от проекта. Николо ми се обади една късна вечер. Разбрахме се веднага и продължаваме да катерим нагоре.

- Хората ви познават и от "Гласът на България". Следите ли още формата?

- Отчасти. Не много внимателно. Вече започнаха да изкристализират едни и същи образи. От време на време виждам какво се случва и до някаква степен мога да кажа, че ми харесва.

- Отживелица ли е рокът?

- Н: Рокът няма как да е отживелица. Той може само да се трансформира.

- Н.К: Рокът умира от 30 години (смее се).

- Тази година България ще бъде представяна на "Евровизия" от друга рок банда Intelligent Music Project с вокал звездата от "Рейнбоу" Рони Ромеро. Познавате ли се с бандата на д-р Врабевски?

- Н.К: Аз се познавам с него. През годините сме имали общи проекти. Имало е идеи да станем партньори, но нещата не са развиха в тази посока. "Евровизия" е много непредвидим формат. И хора, които не се връзват с него, са обречени.

- Имали сте десетки концерти. Къде са ви приемали най-добре?

- Н.К: В чужди страни не сме имали изяви, с изключение на два пъти в Македония. Това е така, защото пеем на български език и няма как да ни разберат. Сега работим по видеоматериал от наш концерт. Ще го пуснем и се надяваме, че ще се популяризираме и в Европа.

- Колко сериозно ви удари пандемията?

- Н: Директно ни занули като участия. Имахме много планирани изяви, но ги канселирахме. В началото на пандемията се събрахме. Николо ни обясни, че ще продължим и трябва да дадем още повече от нас, за да станем по-добри.

- Имало ли е моменти, когато да сте репетирали онлайн?

- Н.К: Не, не. Ние работим по специален начин - много акустично е всичко. Не вдигаме и много шум. Няма смисъл да свирим силно, знаем, че можем да го правим. Целта на репетиции е да се научи материалът. Разбира се, когато мерките бяха по-тежки, сме спазвали всичко.

Реклама