Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/10810807 www.bgdnes.bg

Разведен баща закова България в Страсбург

Майката лишава таткото от контакт с щерката 4 години

Съдът по правата на човека заключи, че институциите у нас не са направили нищо, за да може мъжът да вижда дъщеря си

Семейна драма на разведени с дете стигна до магистратите в Страсбург. Баща, лишен от правото да вижда рожбата си по преценка на бившата си съпруга, осъди България за неглижиране и бездействие по въпроса. Въпреки решение на съда, че родителят може да е с детето си по два уикенда в месеца, майката не им дава да се виждат цели 4 години.

Реклама

Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург прецени, че властите у нас не са действали с особено старание и не са успели да предприемат всички разумно очаквани мерки. Така ЕСПЧ описва поведението на държавата в лицето на социални служби, Агенцията за закрила на детето, съдебните изпълнители, полицията и прокуратурата по отношение на бащата, лишен в продължение на години от контакт с детето си.

Съдът в Страсбург констатира, че с неефективните действия на много институции, които само привидно проявяват активност по решаването на проблема, е нарушено правото на личен и семеен живот на бащата и неговите родители, които също не са виждали внучето си години наред. Майката е преценила по своя воля те да не го виждат, въпреки че и те, и бащата имат позволение от съда на режим на срещи с детето. Европейските магистрати осъждат България да плати обезщетение от 10 бона на бащата и 6000 лв. на бабата и дядото. Всичко започва след бурния развод на семейството през 2010 г. Тогава семейството има детенце на 4 годинки. След раздялата им майката получава попечителство над детето. Тогава съдът дава право на бащата да прекарва по два уикенда в месеца с рожбата си. Всичко е наред до 2013 г., когато майката престава да води детето при бащата и неговите родители. Оттогава тримата многократно търсят съдействие от социалните служби, полицията и прокуратурата, за да осигурят правото им на контакт с детето.

През 2015 г. бащата завежда дело за попечителство над дъщеря си. След две години искането му е уважено от Софийския районен съд (СРС), който намира, че правата му за контакт не се спазват от две години. Съдът сочи, че опитите на социалните служби, прокуратурата и на съдебния изпълнител да осигурят контакт с дъщеря му не са дали резултат, а тя има нужда да общува с баща си. Нещо повече - СРС констатира, че детето е развило синдром на родителското отчуждение в резултат на поведението на майката.

Магистратите заключават, че редките срещи между баща и дъщеря обикновено продължават само няколко минути, а майката е възпитала негативно отношение на детето към баща му и не е съдействала то да го приеме в живота си. През 2018 г. Софийският градски съд потвърждава, че мъжът получава попечителство над 8-годишното момиченце.

Загубеното време остава загубено и мъжът се обръща към ЕСПЧ. Според европейските магистрати фактът, че след години невъзможност на бащата да общува с дъщеря си накрая той е получи попечителството над нея, не отменя отговорността на държавата. Мъжът е представляван от адвокат Катина Бончева от адвокатско дружество "Екимджиев и партньори".

Реклама

"Съдът счита, че социалните служби биха могли и е трябвало да играят решаваща роля при конкретните обстоятелства", заявява ЕСПЧ. И се позовава на доклад на комисия към Държавната агенция за закрила на детето. В него е констатирано, че майката смята за ненужно детето да остане при баща си и баба си и дядо си, че тя често не го води да се среща със социалните работници и че нейното нежелание да насърчава срещите между баща и дъщеря е вредно за детето, което има сериозен риск да развие синдром на родителското отчуждение.

Още в този доклад се казва, че неефективните действия на социалните са позволили на майката да задълбочи отчуждаването на детето от баща му. "Социалните служби са чакали твърде дълго, за да издадат задължителни указания на майката, и не са сигнализирали прокуратурата за отказа да изпълни съдебните решения. Пропуските са създали условия за нарушаване на правата на детето", заявява ЕСПЧ.

Даден е и пример, че отначало момиченцето е отказвало да се среща с баща си, но когато за кратко е останало насаме с него, то се отпуснало и започнало да говори свободно с него. Въпреки това нямало никаква психологическа работа с майката.

Нещо повече - съдът в Страсбург изтъква, че не са предприети никакви принудителни мерки спрямо майката, която не изпълнява решенията на съда. "Въпреки че принудителни мерки в чувствителния контекст на отношенията с деца не са желателни, не трябва да се изключва използването на санкции при противозаконно поведение от страна на родителя, който дължи изпълнение", се посочва в решението.

В него се отправя и критика към прокуратурата, за чието поведение се казва, че не е разгледала всички жалби на бащата, бабата и дядото и не е "предприела адекватни и навременни действия", пише правният сайт "Лекс".

 Неадекватност и неглижиране

Съдебният изпълнител не е налагал редовно глоба на майката за неизпълнение на съдебните решения. Полицията я предупреждавала за законовите й задължения, а прокуратурата отказвала да образува наказателни производство по някои от сигналите. През 2018 г. Софийският районен съд я оправдава по три свързани наказателни дела.

Реклама
Реклама
Реклама