Скандал с 40-метровата мартеница в Лакатник
Кметството я прави от винил вместо от плат, инициативният комитет недоволен, че не му казали какво става
Вместо традиционно от плат, както е било три години поред, в Лакатник ще спускат на 1 март върху внушителни скали до река Искър 40-метрова мартеница от винил.
Новината за обрата изумява хората, благодарение на чиято инициатива и енергия започва всичко. Оказва се, че те нито са уведомени от кметството и читалището за промяната, нито е търсено тяхното съдействие.
Празничното отбелязване на 1 март стартира за първи път през 2018 г. благодарение най-вече на усилия, средства и енергия, вложени от местни хора, събрани в инициативен комитет. Рамо удрят кметствата в Гара Лакатник и Миланово, както и момчета от Планинската спасителна служба, които спускат мартеницата по отвесните скали.
Идеята за събитието хрумва на Йорданка Тодорова от Гара Лакатник. Докато е гост в съседното село Гара Бов по случай 3 март, където местните спускат огромно българско знаме върху скалите срещу селото, у Йорданка се заражда идеята за мартеница, която да украси скалите срещу Гара Лакатник.
Тя споделя това с приятели и към края на 2017 г. започва организация за събитието. Йорданка, която печели умиление и симпатии с направата на питка на Дядо Йоцо от тесто на Фестивала на брашното, сама ушива гигантската мартеница. Разбира се, има и много помощници, които й съдействат в борбата с плата. И така няколко поредни години.
След като събитието се утвърждава като едно от най-красивите не само в цялото Искърско дефиле, но и в страната, идва неприятната за организаторите промяна.
"Празникът за Баба Марта беше мероприятие, в което вложихме душа и сърце. Само сме давали, не сме искали нищо. Идеята на Данчето се превърна в наша мисия, но ето че останахме неразбрани и явно ненужни. Постъпката на кметството и читалището в Лакатник спрямо инициативния комитет, създал празника Баба Марта, е изключително грозна и обидна. От миналата година те организират празника без нас. Аз лично не бях информирана от тях за действията, които предприеха, дори не можаха да звъннат и да кажат: "Хей, ние поемаме нещата, ще се радваме да дойдеш да видиш какво сме измислили." Жалка работа! Искам просто да има справедливост и истината да е ясна за всички", сподели пред "България Днес" учителката Лили Кръстанова, която е сред най-дейните в създаването и организацията на празника.
И продължава:"Като човек прекарал цялото си детство като самодеец ме боли страшно много, че в момента не мога да бъда част от културния живот на Лакатник. Но, както казва дядо ми обществената дейност е неблагодарна работа, защото има хора, които все искат нещо да делят и да са по-по най. Единствените хора пред, които се прекланям и които реално сбъднаха тази идея е ПСС- отряд Лакатник и основно Емил Иванов, който пръв откликна. Жалко е, че вместо заедно да правим нещо за общото, ние делим нещо, което никога няма да бъде наше, защото е на хората, на народа".
От читалището в Гара Лакатник признаха, че действията не са били съгласувани със създателите на събитието, наричайки ги "предишните организатори".
"Направихме мартеницата от винил, за да е по-здрава и да издържи поне 4-5 години. И да не е само от червени и бели платове, а с шевица", коментира пред "България Днес" дългогодишният кмет на Гара Лакатник Иван Илиев.