И през 2013 г. връзваха бебета в Сливен
"България Днес" първи разказа за зловещата практика
Родилка и новородени починаха в лечебното заведение
Връзването на бебета в болницата в Сливен разбуни духовете през последните дни.
Историята е потресаваща, но не е нова. "България Днес" ви разказа през 2013 година за същата зловеща практика. Която очевидно продължава до днес. Всичко е забравено. Нищо не е направено, нищо не се е променило.
Тогава потресени свидетели ни споделиха, че малки бебета са били връзвани за леглата в сливенската болница "Д-р Иван Селимински", за да не могат да се движат. Омотани в бинтове и върви пеленачетата са били приковавани към кошарките си, в резултат на което по ръцете им са се образували рани.
Ужасяващата история продължавала с месеци, а баба на едно от децата дори се ангажира да направи снимки на завързаните бебета, за да излезе наяве жестоката практика на лечебното заведение.
"Не можех да повярвам, когато видях бебенцата вързани по този нехуманен начин. Започнах да разпитвам лекарите в детското отделение защо го правят, а те троснато ми отговориха, че се налагало, за да не се изваждат абокатите от ръцете им. Много се ядосах и не можех да повярвам, че е възможно подобно отношение", разказа тогава шокираната жена. Според нея медицинските лица връзвали бебета, за да имат време да "пушат цигарки и да пият кафе".
"Децата не можеха да се помръднат в леглата и се притеснявах, че може да се задавят и да се случи нещо лошо. В такова положение беше не само моето внуче, но и други бебета. Понякога в една стая имаше завързани по 5-8 деца в зависимост колко е броят на болните. Тогава предупредих лекарите, че ще разкажа на медиите за издевателствата, ако не променят нещо. Една от лекарките се обърна към мен и ми каза: "Ама ти плашиш ли ме?!". А аз просто исках вървите да не прорязват телцата на малките деца, като за целта можеха да им сложат някакъв плат и да не се протриват", каза преди близо 9 години потресената баба.
От направените снимки ясно се виждаше, че малчуганите са завързани към решетките на леглата си и нямат възможност да се движат. Също така ясно личаха и белезите, които омотаният като връв бинт е оставил по нежната им бебешка кожа.
"Нямам информация деца в болницата да са били връзвани. Ако това е било правено, то е, за да може да им текат системите. Това са деца на по 1-2 месеца и няма как да им кажеш да не се движат. Затова им се поставят шини за обездвижване", коментира тогава пред "България Днес" изпълнителният директор на болницата д-р Васислав Петров в отговор на обвиненията, че бебета в повереното му лечебно заведение са приковани към леглата.
Районна прокуратура – Сливен, се самосезира по журналистически материали, посочващи данни за нехуманно отношение към бебета, след което възложи на полицията в областния град да извърши проверка. В материалите се съдържат данни за нехуманно отношение към бебета, което е осъществено в педиатричното отделение в болница "Д-р Иван Селимински", казват от държавното обвинение.
"Проверовъчните действия трябва да бъдат извършени в срок от 30 дни. В указания срок следва да бъдат снети обяснения от лицата, имащи отношение към случая, и да се изиска относимата към казуса болнична документация. След приключване на проверката събраните по нея материали ще бъдат докладвани на наблюдаващия прокурор от Районна прокуратура - Сливен, който е компетентен да прецени дали са налице достатъчно данни за извършено престъпление", се посочва в съобщението на прокуратурата.
В сливенската болница през последните години имаше случаи на починала родилка и новородени, които предизвикаха широк обществен отзвук. Близки отправяха обвинения към медицинския персонал, направени бяха редица проверки.
Преди четири години 27-годишната Галя Желязкова изгуби детето си, а през 2012 г. същата трагична съдба сполетя и Кристина Купова. През 2017 г. при раждане почина младата жена Ренета Томова.
През 2016 г. в същото лечебно заведение 14-годишна ромка роди сиамски близнаци, което според медици не се е случвало в България през последните сто години.