Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/11084445 www.bgdnes.bg

Проф. Николай Витанов пред "България Днес": Путин е по-опасен от COVID

И двете ще започнем да ги забравяме през лятото, смята математикът от БАН 

КОЙ Е ТОЙ

Проф. Николай Витанов е математик и физик. Роден е през 1965 г. във Велико Търново. Завършва математическата гимназия в града със златен медал, след което физика на твърдото тяло в Софийския университет. Избира да специализира в Института по физика на сложните системи "Макс Планк" в Германия. От 2018 година е професор в БАН.

"Путин е по-опасен, отколкото коронавируса, когато говорим за европейската архитектурна сигурност. Ако става въпрос за България, коронавирусът е по-опасен, защото досега ни взе 36 000 жертви. Путин едва ли ще дойде до тук, най-много икономически да пострадаме за известно време. Ето и пример - жертвите от Путин у нас за ден са нула, докато от коронавирус са над 40."

Реклама

Това заяви пред "България Днес" математикът от БАН проф. Николай Витанов в съвместен анализ за войната в Украйна и затихващата роля на COVID-19 в нашия живот.

"Коронавируса го преборихме вече. Мисля, че през лятото ще започнем да ги забравяме и вируса, и войната", прогнозира експертът. Той посочи, че е от хората, които вярват, че войната ще продължи дълго.

"Приказки са, че Путин може да превземе Украйна за два дни. Като се върнем в историята, най-бързото минаване през Украйна е през 1941 година. Германската армия на път за Москва минава от там за три месеца. Затова казвам, че това нещо ще продължи много дълго. Ако не се вразумят да седнат и да подпишат мирен договор. В момента има известно затишие, но просто се чака цивилното население да напусне градовете, защото иначе е касапница. Дори Путин да реши да употреби тактически ядрени оръжия, няма да му бъде отговорено с такива, ако ги използва само в Украйна. Руснаците не искат да правят това. Имат изключително тежки и неприятни оръжия, които още не са активирани. Това показва, че плановете им са за бавно и продължително постигане на военни цели", анализира ситуацията Витанов.

Според професора украинската армия ще бъде изправена пред технически проблеми до 10-14 дни. Тогава ще започне да се усеща, че няма техника.

"Техническото пречупване се изчислява изключително лесно. Трябва да знаете какво е имала съответната армия, преди да започне войната. И след това как вървят загубите. Така се вижда, че около 60% от украинската техника вече я няма. Бият се колкото могат, храбри са, мотивирани са. Но танковете и бронираните им машини изчезват, авиацията им я няма. С голи ръце срещу тежка военна техника не става. Ставало е преди 150 години, но не и сега. Ресурсите биха могли да се допълнят с доставки от чужбина. Но не са достатъчни, защото загубите са повече.

В руската армия също има загуби, но капацитетът е много по-голям. Отразяват се, но не много. То не е проста работа - решаваме днес и утре нападаме Украйна. Има си генерален щаб, който планира и изчислява какви загуби ще има, като се позовава на разузнавателните данни какво има противникът и какво имате вие", каза още математикът от БАН.

Реклама

По негови думи в Донбас може да стане касапница и положението ще стане неспасяемо.

"Ще им замине четвърт армия на украинците. Нали знаете какво е станало при Сталинград през Втората световна война? Нещо такова може да се получи. Ако сега отстъпят, това означава да отстъпят цялата Източна Украйна до Днепър. Град Николаев е много важен, защото всякакви пътища излизат от него. Там ще има жестоки боеве. Той е много по-важен от Херсон. Херсон беше важен, защото превземат ли го, руснаците стъпват на западния бряг на река Днепър и вече могат там да стоварват армия. Днепър не е малка река и да я прекосиш не е лесна работа, но те вече го направиха. Шапка трябва да им се свали на украинците, че държат психологическия фронт, тъй като президентът им Владимир Зеленски е специалист по комуникации. Той може да държи добри речи. Зеленски играе по нервите на американците, чиято тактика е да не се намесват. Украинският народ още не е грохнал, но когато загубите започнат да стават прекалено много, когато броят на бежанците прехвърли 5 милиона, а това ще стане, когато започнат да умират мъжете на фронта, тогава човек започва да се замисля защо беше цялата тази работа", коментира Витанов.

Експертът е категоричен, че цялата ситуация е провал на дипломацията.

"Какво искаше Путин, преди да започне войната? Той искаше автономия на двата региона в рамките на Украйна. Украинците не искаха да го изпълнят. Второто, което искаше, да няма разполагане на нападателни оръжия на НАТО в Украйна. Защото, като сложите няколко ядрени ракети, те са на 10 минути от Москва. Путин е изпратил войници в Украйна и няма да излезе от там, докато не постигне някакви цели, които са повече от това, което е можело да му се даде при дипломатически преговори. Той вече не иска автономия на тези региони, а независимостта им. Крим официално да му се признае. Ние не знаем какво точно иска. Не дай си боже, да превземе Харков и да тръгне да превзема Киев... Ами те исканията му ще ескалират", добавя професорът.

На фона на ескалацията с войната коронавирусът лека-полека изчезва.

"Базовото репродуктивно число е под 1, което означава, че повече оздравяват, отколкото се заразяват. Броят на случаите спадна. Преди две седмици бяха 4000, в момента са наполовина. В сравнение с миналата седмица също имаме спад. Смъртността спадна. Активните случаи спаднаха. Заетостта на леглата спада. Обособените легла за COVID започнаха да се прехвърлят, за да могат да се лекуват и други болести. Добре е за здравната система, защото има операции, след които са нужни интензивни легла. Здравната система се разблокира, въпреки че при последната вълна изобщо не беше претоварена, както я помним от предишните вълни. Нещата засега вървят добре, това се очакваше. Затова още преди време премиерът каза, че на 20 март ще падне зеленият сертификат, ако върви така", допълни Витанов.

Професорът: 

Маските може да паднат през април 

- Проф. Витанов, дойде ли време за още по-мащабно разхлабване на мерките у нас?

- Трябва да внимаваме как ще отпускаме мерките и колко бежанци ще дойдат от Украйна. Мерките трябва да се отпускат внимателно. Има си математически критерий, според който става минаването по етапи в областите. Здравното министерство засега го спазва и както виждате, няма проблеми. Другото, което може да направи някакъв проблем, е, ако дойдат прекалено много украински бежанци и донесат коронавируса от там, където е много по-разпространен. При нас Омикрон вълната не беше висока, но при тях беше. Изчисленията са, че ако до 100 хиляди души идват на месец, няма да има проблем. Това са около 3500 на ден. В момента идват по-малко, така че засега всичко е наред. Трябва да държим текущия сценарий стабилен, защото работи, дори при неваксинирано население и при хора, които не искат да спазват мерки. Както се казва, пандемията е под контрол, за разлика от войната. И затова стана скучно, на хората не им е интересно, когато няма екшън.

- Можем ли да говорим за край на пандемията?

- Чакам да дойде пролетта, да се разкара този вариант и да си изкараме едно спокойно лято. Виждаме, че предишни вируси като свински и птичи грип се явяват всяка година. Този отива натам. Пандемията ще си отиде като вирус с относително тежки поражения и по-висока смъртност, но вирусът ще остане като грипоподобен. И ще идва всяка година с другите. От тази гледна точка пандемията ще си отиде.

- Наближава ли моментът, в който окончателно ще свалим маските?

- Когато заболеваемостта падне под 250 на 100 000 души, може да се помисли за махането на маските. Поне пролетта и лятото да ги няма. Наесен ще видим. Маските играят своята роля. Нека текущият сценарий си свърши работата, за да намалее заболеваемостта, и всичко ще падне. Може още през април маските да не са задължителни. Това е решение на здравните власти.

Реклама
Реклама
Реклама