Актьори и музиканти помагат на колеги от Украйна
Гергана Змийчарова подслони бежанци в дома си, шефът на Габровския театър приюти майки и деца от Николаевския
"Не вярвам в "тихото добро". Доброто трябва да се разгласи, за да продължи. Другото, макар и "тихо и скромно", е едноактна пиеса, с която единствено ще задоволиш собственото его - е, и аз помогнах!". Това каза директорът на Габровския театър Петко Койчев, който само в един ден помогна на три майки и пет деца, като с колеги с три коли ги докара от украинската граница и им даде подслон в Габрово. "Бяхме се побратимили с Николаевския театър, но в нашите клаузи нямаше меморандум за партньорство по време на война. Е, вече има. Искам да благодаря на хората, които ни помогнаха - на драматурга Богдана Костуркова с финансова помощ, на областния управител, кмета на Габрово, на координаторите, нотариуса, бизнесмените, доброволците, екипа, който безкрайно отдаден трети ден пълни касичката, за да посрещаме новите нужди на новите хора около нас. Няма да споменавам страха, който се носи, и това, което видяхме. Студът, плачът и вързопът, който доброволец носи, а отвътре се показва посинял от студ дечко на 3 години, сякаш в безсъзнание, а майка му задавено ти вика: "Жарко, жарко, в машину!", или нещо подобно. Няма да спомена и това, че всички говорихме на един език - човешкия. Майките, децата са вече в Габрово. Спят! Това е важно сега, да спят в тишина без сирени и бомби", обяснява развълнувано Койчев.
В акцията по спасяване на хора се включиха и актрисата от Народния театър Гергана Змийчарова и мъжът й - режисьорът Петринел Гочев. И двамата от няколко дни са приютили в къщата си три семейства украинци. "Те не се бяха виждали до момента, в който всички не се озовахме заедно у дома на една маса, отрупана с подарена храна, с нищо общо помежду си освен една война. Знам, че няма как да ми повярвате, но не сме подбирали хората с кастинг, случайно у нас се озоваха най-светлите души с най-красивите лица", казва разплаканата от умиление Гергана Змийчарова.
Думите й подхваща и музикалната гилдия у нас.
"Готов съм да дам работа на колеги музиканти от Украйна, стига да успеят да дойдат в Плевен. Готов съм и да ги приютя, ако трябва." Това каза и Любомир Дяковски, известният наш тенор, баща на поп звездата Люси Дяковска и шеф на Плевенската филхармония.
Съпричастие към съдбата на украинците изрази и известният наш диригент Свилен Симеонов. Той предложи къщата си на Северното Черноморие между Шабла и Дуранкулак на музиканти украинци. Двама колеги на Симеонов - хоровият диригент от Стара Загора Младен Станев и оперният певец от същия град Георги Динев са на разположение със собствените си леки коли за хората, готови да се евакуират. Пианистката проф. Борислава Танева е съседка на Свилен Симеонов в крайморското село - и нейният дом е на разположение на бежанците. Местните жители там също признават, че имат свободни къщи. Бившата директорка на Софийската филхармония Светлана Терзиева също предлага апартамент в Добрич.
"Стотици приятели са готови да дадат подслон на украинци, като между тях има и руснаци, които живеят у нас", сподели диригентът Симеонов. Той поддържа връзка с инспектора на оркестъра на филхармонията в Днепропетровск и също вече му е писал, ако има нуждаещи се, че ги чакат в България. "В Уляновската държавна академична филхармония също работят мои приятели, на които можем да подадем ръка, само да я поискат. Щастлив съм, че и руснаците изказват съпричастност", казва Симеонов.
Междувременно благотворителен концерт и в зала "България" в помощ на пострадалите от войната ще се състои и на 21 март от 19,00 часа. На него вокалните състави Bella Voce, "Славяни", струнен квартет "Филхармоника" и пианистът Светлин Христов ще представят музика от Украйна. В инициативата се включва и актьорът Даниел Цочев, който ще чете стихове от известния украински поет и политически деец Тарас Шевченко, както и от Пол Верлен, по чиито стихове големият украински композитор Сергей Борткиевич е написал 7 песни.