Европейският съд по правата на човека: България не е защитила живота на убитата Елена
Василева умира заради бездействието и некомпетентността на органите на реда
България е нарушила задължението си да опази живота на 42-годишната Елена, която бе публично застреляна от 64-годишния си съпруг Венцислав Василев в кафене в центъра на София през лятото на 2017 г. Това решиха магистратите от Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ), които се произнесоха във вторник. 24 бона обезщетение трябва да плати държавата на семейството на убитата Елена Василева.
"Въпреки че властите са разполагали с достатъчно сведения, че съпругът многократно е заплашвал жена си с убийство заради желанието й да го напусне, те не са предприели действия, за да предотвратят убийството", пише в мотивите на евросъдиите.
Жалбата пред европейския съд е подадена от майката на Елена и двете й дъщери. ЕСПЧ обръща специално внимание, че липсват статистически данни, събирани от властите, за начина на справяне с различни аспекти нa дoмaшнoтo нacилиe и последиците от него. Eвромагистратите нaмиpaт, чe тoвa e cepиoзeн пpoпycк у нас, пoдчepтaвaн и oт дpyги мeждyнapoдни opгaнизaции, кoитo ca пpизoвaвaли cтpaнaтa дa зaпoчнe дa пpави cepиoзeн aнaлиз нa пpoблeмa.
Съдът намира, че българските власти не са предприели навременни действия, за да реагират на многобройните оплаквания на жертвата, да анализират риска, на който тя е била изложена в "светлината на специфичната динамика на домашното насилие", пише в мотивите на ЕСПЧ.
"Ако бяха сторили това, властите щяха да разберат, че съпругът на Елена представлява реална и непосредствена заплаха за нейния живот, щяха да отнемат незаконното притежавано огнестрелно оръжие, да го задържат за нарушаване на заповедта за въздържане от домашно насилие и да поставят жената под полицейска закрила", установява съдът. Всички тези стъпки са били възможни според българското законодателство, но така и не са предприети от властите.
Елена бе застреляна от нейния съпруг в главата и тялото на 18 август 2017 г. в кафене на столичния квартал "Лагера". Жената е обядвала с приятелка в ранния следобед. Тогава се появява съпругът й, с когото са разделени от шест месеца. Той вади незаконния си боен пистолет и я прострелва два пъти пред всички присъстващи. Елена умира на място, а 64-годишният й мъж се предава на ченгетата веднага след убийството.
Двойката е била разделена от 2014 г., но не и разведена. В двете години, предшестващи убийството, Елена е подала общо 4 жалби в полицията. В първата, от 2016 г., тя твърди, че съпругът й е нарязал гумите на колата й, тъй като не е желаел да се разведат. "Няма да се разведа с теб. Ще те застрелям и ще оставя децата без майка!", съобщава в първата си жалба Елена. Тя предупреждава полицията, че съпругът й притежава огнестрелно оръжие. Едва след убийството й се разбира, че разрешителното на съпруга за носене на оръжие е изтекло през 2006 г.
В друг инцидент от 2017 г., когато съпругът й я преследва с кола и пеш, Софийският районен съд издава заповед за незабавна защита и му забранява да се доближава до нея на по-малко от 100 метра.
В деня преди показния разстрел Елена звъни на спешния тел. 112 и съобщава, че съпругът й за пореден път я преследва с кола в нарушение на заповедта за защита. Този сигнал не е предаден на полицейските органи. Жената подава наново писмена жалба в полицията същата вечер, а на следващия ден внася жалбата и в прокуратурата. И в двете жалби пише, че съпругът й носи огнестрелно оръжие и срещу него има издадена заповед за защита. Между обаждането на тел. 112 и убийството й минават 18 часа, в които властите не предприемат никакви действия за нейна защита.
След убийството извършителят се предава сам в полицията. През 2018 г. е осъден на 13 г. и 4 месеца решетки за убийството на Елена и за незаконно притежание на оръжие.
Полицията незабавно провежда вътрешно разследване на събитията. Докладът в рамките на 20 страници намира множество пропуски на 10 полицейски служители и препоръчва да бъдат дисциплинарно наказани. Трима от тях получават порицание.
ЕСПЧ внимателно и подробно е проследил действията на полицията, като анализира пропуските, които довеждат до убийството. Съдът обръща внимание и на действията на прокуратурата, които изцяло се основават на полицейските мнения, че не са налице данни за извършено престъпление, и отказват да открият досъдебно производство, без да проведат никакви собствени действия.
"Bлacтитe e cлeдвaлo дa пpeцeнят, чe e нaлицe peaлнa и нeпocpeдcтвeнa oпacнocт зa живoтa нa жepтвaтa. Toзи пpoпycк ce дължи чacтичнo нa липcaтa нa oбyчeние нa пoлицeйcкитe cлyжитeли пo въпpocитe нa дoмaшнoтo нacилиe", констатира ЕСПЧ.
Първо такова решение
Това е първото подобно решение срещу България след влизането в сила на Закона за защита от домашно насилие през 2005 г. и прави подробен преглед на всички пропуски в системата за защита от домашно насилие. Според ЕСПЧ България има сериозни пропуски по този проблем.