Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/11983063 www.bgdnes.bg

Разстрелите на политици не са нищо ново

Трима президенти на САЩ на мушката на килъри

Мартин Лутър Кинг е първият чернокож, заради когото е обявен национален траур

Бързото разчистване на сметки с неудобни политици и известни личности чрез стрелба на публични места печели незавидна популярност през XX век и изглежда не губи позиции и през XXI, показа бруталното показно убийство на японския експремиер Шиндзо Абе.

Реклама

Франц Фердинанд

Едно политическо убийство в началото на XX век води до избухването на Първата световна война. Племенникът на австроунгарския император Франц-Йосиф и наследник на трона Франц Фердинанд е ликвидиран по време на посещение в Босна през 1914 г. Младежко бунтовническо формирование, свързано със сръбската националистическа организация "Черна ръка" решава да се възползва от случая и да накаже Фердинанд за анексирането на Босна и Херцеговина от страна на Австро-Унгария през 1908 г. При визитата в Сараево килърът Гаврило Принцип успява да ликвидира с по един куршум в колата както ерцхерцога, така и съпругата му.

Кенеди и Линкълн

Най-известният случай на убийство чрез публичен разстрел несъмнено е на Джон Ф. Кенеди. 35-ият президент на САЩ, който се бори с редица международни кризи като кубинската, съпротивлява се срещу войната във Виетнам, отказва да даде заповед за изпълнение на операция "Нортуудс", с която САЩ да нахлуят в Куба. Това могат да са само част от причините, заради които на 22 ноември 1963 г. Кенеди е прострелян в Далас. Предполагаемият убиец Лий Харви Осуалд е обвинен същия ден, а два дни по-късно самият той е застрелян. Пред полицията той заявява, че всичко е инсценировка и че снимката, на която се вижда как той държи оръжието на убийството, е манипулирана. Някои от другите теории за убийството на Кенеди са, че похищението е организирано от ЦРУ, КГБ, мафията и Фидел Кастро. Или пък от свързани с Федералния резерв на САЩ лица, които не са доволни, че президентът забранява на Фед да печата банкноти.

Същата трагична съдба сполетява и по-малкия му брат Робърт Кенеди. Той е убит с 4 куршума от палестинския бежанец Сирхан Сирхан. Мотивите на убиеца, който твърди, че не помни покушението, са, че Кенеди подкрепял Израел.

Почти век преди убийството на Джон Кенеди неговият предшественик Ейбрахам Линкълн среща същата съдба. 16-ият президент на САЩ е застрелян от упор в тила по време на театрална постановка. Убиецът му Джон Уилкс Бут използва най-смешната част от постановката, за да произведе изстрела с надеждата, че бурният смях ще заглуши шума от оръжието. Натискайки спусъка, Бут извиква "Това застига тираните", след което скача от балкона на сцената. Шпората на едната му обувка се закача в американски флаг, при което той пада и чупи крака си, но въпреки това успява да избяга, да се добере до коня си и да изчезне.

Роналд Рейгън

Роналд Рейгън е сред щастливците, които оцеляват след опит за покушение срещу него. На 30 март 1981 г., само 69 дни след като встъпва в длъжност като президент на САЩ, Рейгън става жертва на стрелба. Държавният глава напуска хотел "Хилтън" във Вашингтон и се отправя към колата си, поздравявайки хора от тълпата. В този момент Джон Хинкли стреля шест пъти срещу политика, като единият от куршумите пробива подмишницата на Рейгън и засяда на 2,5 см от сърцето му. Освен президента са ранени неговият прессекратар, който остава инвалид за цял живот, както и полицай и служител на тайните служби. Хинкли признава, че извършва покушението не по политически подбуди, а за да впечатли актрисата Джоди Фостър, в която се влюбва заради филма "Шофьор на такси". Преди месец Хинкли получи пълна свобода, след като всички съдебни мерки срещу него бяха вдигнати.

Мартин Лутър Кинг

Мартин Лутър Кинг става първият чернокож в САЩ, за когото е обявен национален траур, след като е застрелян в Мемфис. През март 1968 г. борецът за правата на цветнокожите отива в града, за да се срещне със стачкуващи работници. Докато стои на терасата в хотела си, куршум се врязва в дясната му буза, разбива челюстта му, поврежда гръбначния стълб и засяда в рамото. Час по-късно той умира. Убийството му предизвиква вълна от бунтове в над 60 града. 300 хиляди души присъстват на погребението на Кинг.

 

Покушенията срещу политици далеч не са запазена марка за САЩ. Индийският борец за права Махатма Ганди също загива от покушение на 30 януари 1948 г. само десет дни след като оцелява при друг опит да бъде убит. На 20 януари бежанец от Пенджаб хвърля самоделна бомба на верандата в дома на Ганди в Делхи, докато лидерът е там. Когато разтревоженото от инцидента правителство предлага да му назначи по-сериозна охрана, Ганди отказва. "Ако ми е съдено да загина от куршума на безумец, ще направя това с усмивка", казва тогава той. На 30 януари това се случва. Махатма излиза за вечерна молитва, а сред насъбралата се тълпа се изправя индуският националист Натурам Годсе и стреля три пъти в него. Във финалните си мигове Ганди прави знак, че прощава на убиеца.

Още едно знаково убийство на политик е извършено в Индия. Жертва на похищение става и министър-председателката Индира Ганди, която въпреки съвпадението на фамилните имена няма никаква роднинска връзка с Махатма Ганди. На 31 октомври 1984 г. Индира Ганди е убита от собствените си телохранители. От сутринта тя се подготвя за интервю, като решава да се появи пред камерата без бронежилетката си, защото я правела дебела. Това по-късно се оказва фатално решение. Двама гардове стрелят едновременно по Ганди, когато тя минава край тях, а секунди по-късно самите те са застреляни от останалите охранители. Убийството на Индира Ганди е отмъщение от страна на сикхите, с които тя има тежки конфликти по време на втория си мандат.

Реклама
Реклама
Реклама