Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/12395189 www.bgdnes.bg

Даниела Лечева, национален психолог на "Менса" в България: Интелигентността на българина нараства

Не бива да се подценяваме, има за какво да се гордеем 

КОЯ Е ТЯ

Даниела Лечева е психолог и психотерапевт с над 8 години стаж в областта на психичното здраве. Тя е и национален психолог на "Менса" - България. 31-годишната специалистка е завършила бакалавърска степен по психология в пловдивският университет "Паисий Хилендарски" и магистърска по училищна психология. По време на следването си се влюбва в Пловдив и остава да живее под тепетата. Каква е интелигентността на българина и как да тренирате мозъка си четете в следващите редове.

Доли ЛУКАНОВА

- Г-жо Лечева, вие сте национален надзорен психолог на "Менса" в България. Какви хора се явяват на тестовете и с каква мотивация?

Реклама

- Много и различни хора се явяват. Това, което мога да кажа, е, че малко повече са мъжете. Хората, които са покрили нивото за членство, също са разнообразни - имаме ИТ специалисти, хора с техническо образование, имаме сравнително голям брой адвокати и юристи. Има доста, които се явяват, защото се чувстват различни, по-интелигентни от останалите и искат да си го докажат. Друга група, която също е доста голяма, е на тези, които са решили с някой приятел да видят кой от двамата е по-умен и идват при нас.

- Какъв е най-високият резултат в България?

- Имаме резултати, които са с абсолютно всички верни отговори. Откакто аз съм национален психолог, имам спомен за два такива теста. Въпросите за над 14-годишна възраст са 45, които трябва да се решат за 30 мин.

- Работите и с деца. Какви са техните резултати?

- От октомври месец 2021 г. са се явили 24 непълнолетни. От тях 13 са с изключително висок интелект и имат право да станат членове на "Менса", след като навършат 18 години. Останалите 12, които са се явили, са с интелект на високо ниво.

- Какво ще рече това?

- При нас за мерна единица се използва персентил. Така под 35 персентил интелигентността е под средната, между 35 и 65 е средна интелигентност, между 66 и 98 е висока интелигентност. Вече над 98 е изключително висока интелигентност. От тези 13 деца, които са с изключително висока интелигентност, 10 са мъже, 3 са жени. От София са 6, от Пловдив 2, от Варна 3, от Габрово 1 и от Перник 1.

- Какво най-често ви споделят тези свръхнадарени деца?

- Всички споделят, че се чувстват по-различни от останалите. Усещат, че са по-умни от другите, и се явяват при нас, за да си го докажат.

Реклама

- С какви особености се отличават те?

- Още от ранна възраст те имат уменията да разсъждават. Разбират неща, които са за по-висока календарна възраст, но емоционалната зрялост съответства на календарната им възраст. Получава се един такъв конфликт - разбират рационално нещата, но не знаят как да ги преработят емоционално.

- Вие сте човекът, който работи с тези надарени деца, какво се случва с тях? Тренира ли се интелектът им и общуват ли помежду си?

- Да, събираме се онлайн на два месеца. При първото занимание, според всички правила на психологията, се запознаваме, идентифицирам техните индивидуални потребности, както и потребностите на групата и преценяваме заедно с какво можем да им бъдем полезни. Самите те намират други деца, провокират се интелектуално и намират общи интереси. В тези занимания всеки път гостува по един член на "Менса" в България, който е различен със своята професия, може да допринесе по различен начин за развитието им и да бъде един нов пример за подражание.

- Какво е тяхното бъдеще в България?

- Идеята е да общуват с хора, които са с подобен интелект. Предоставяме им такава информация, която би им била интересна. Надявам се да се изгради едно младо и различно общество. Може би те да бъдат следващите, които ще поемат заниманията с младежката "Менса" след 10 години.

- Има ли обективен критерий за интелигентността на една нация и какво е мястото на българите на световната карта?

- Общата интелигентност на нацията нараства.

- Случва се така, че хората успяват да усвоят повече умения и да решават задачи, които преди 10 години са им били по-сложни. За пример мога да дам това, че средният персентил на новия тест при жените е 85,29, а при мъжете е 83,61. Така че, смея да твърдя, че българинът не е толкова тъп и прост. Извадката ми е на база 276 души, които са се явили от октомври 2021 г. досега. Когато натрупаме още повече явили се, може да твърдим с още по-голяма увереност колко интелигентни са българите. Нека да спрем да се подценяваме. Според мен има за какво да се гордеем

- Решаваща ли е ролята на гените за високия коефициент на интелигентност?

- Съществуват два вида интелигентност. Едната е флуидната, другата е кристализираната интелигентност. Флуидната е способността ни да мислим абстрактно, да разсъждаваме, да идентифицираме модели и да решаваме проблеми. Докато кристализираната включва знания, които произтичат от предишни обучения и минали преживявания. Кристализираната може да се подобрява, но флуидната е тази, която се унаследява. На тестовете през юни направихме такава закачка към родителите и ги поканихме да направят тестовете заедно с децата си.

- Какви бяха резултатите, имаше ли дете, което надминава родителя си по интелигентност?

- Имаше примери, в които и родителят, и детето бяха с еднаква степен на интелигентност. Имаше и такива примери, в които детето е с по-висока степен от родителя. В такива ситуации заключавам, че детето е наследило интелигентността от другия родител. Трябва да бъдат тествани и двамата родители, за да се каже със сигурност, че детето е по-интелигентно от тях.

- Тази година за първи път ще организирате тестове за интелигентност за възрастова група от 10 до 14 години. Какво може да ни кажете за това?

- Да, така е. Тестовете са с по 25 въпроса. За 10-годишните се дават 20 минути за решаване, а за останалите - 15. Аз се шегувам, че ще правя турне, но то наистина така се получава. Иска ни се да идентифицираме интелигентността на децата из цяла България. Стартираме, изненадващо за много хора, в град Гоце Делчев на 17 и 18 септември, след това от 29 септември до 4 октомври сме в Пловдив. На 8 и 9 октомври във Варна. На 15, 16, 22 и 23 октомври предстои да сме в София. На 29 и 30 октомври финализираме в Плевен. Иска ни се да го направим редовна практика, като в момента правим постъпки в училищата. Важно е да се знае от родителите, учителите, от самото дете каква е неговата интелигентност.

- Защо е важно това?

- Има си особености на различните степени на интелект. Хубаво е, когато в един клас има деца с различна степен на интелигентност, те да бъдат групирани, за да си помагат взаимно и да се допълват като умения.

- Казват, че интелигентността подлежи на развитие през целия човешки живот. Как мозъкът може да увеличи мощта си?

- Да, така е. Може да се увеличи в известна степен. Разбира се, ако човекът е под средна интелигентност, няма как да стане с изключително висока интелигентност, но има изследвания, които показват, че например жонглирането е нещо, което помага на мозъка да може да анализира повече неща едновременно. Други неща, които помагат, са всякакви логически задачи, решаване на судоку, кръстословици.

- Прочута е репликата на съпругата на Айнщайн: "Моят мъж може да прави всичко освен... пари". А според едно проучване 17% от членовете на "Менса" в Полша са безработни. Как е в България?

- Смея да кажа, че има от всичко. Има хора, които са с висока интелигентност, но с ниски доходи и трудно се задържат на работното място. Има и точно обратното - хора, които успяват изключително много и дори започват да даряват, защото са задоволили техните потребности и искат да помогнат и на останалите.

Реклама
Реклама
Реклама