Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/12475457 www.bgdnes.bg

Гьокташ е обвинен за част от терористична организация

40 дни арест за турчина, преследван за убийството на писател

Интелектуалецът бе застрелян пред дома си преди 20 години

Заподозреният Мустафа Гьокташ за убийството на турския писател през 2002 г. остава в ареста за 40 дни, докато се води делото за екстрадицията му в Турция и това за незаконното му преминаване на територията на България. Това стана ясно от решение на Окръжния съд в Хасково.

Магистратите определиха мярка за неотклонение "временно задържане" за 40 дни спрямо турски гражданин, търсен за убийство в родината си. Това се случи след над 5-часово заседание по делото, съобщиха от Хасковския окръжен съд. Мустафа Левент Гьокташ, на 63 г., бе заловен на 1 септември в Свиленград, след като влязъл у нас нелегално през "зелена граница", за което също е обвинен.

Реклама

Гьокташ е пенсиониран полковник, който в момента е адвокат с практика в Истанбул и Анкара, стана ясно по време на делото.

"Клиентът ми е набеден за убийството на преподавателя, причините са изцяло политически", каза в кулоарите на съда адвокатът му Иван Иванов. Защитникът на чужденеца бе категоричен, че клиентът му по никакъв начин не е бил член на организираната престъпна група ФЕТО.

Гьокташ е издирван с червена бюлетина от Интерпол за убийството на интелектуалеца и писател Неджип Хаблемитоглу. Гьокташ е главният заподозрян за смъртта на писателя, който беше застрелян пред дома си през декември 2002 г.

Убийството остана неразкрито в продължение на години, като властите започнаха да подозират, че е извършено от членове на групата ФETO на проповедника Фетхуллах Гюлен, която според Анкара стои зад опита за преврат срещу турския президент Ердоган през юли 2016 г.

Именно след неуспешния преврат властите в Турция подновиха разследването за смъртта на писателя. Така през 2021 г. обвинителният акт срещу полковник Гьокташ беше внесен в съда в Анкара за участие в заговора за убийството. Срещу него е повдигнато и обвинение за членство във ФЕТО. Освен това се смята, че е имал връзки с предполагаемия мафиотски бос Седат Пекер. Тогава военният успя да избяга, но турските власти подадоха в Интерпол документи за издирването му с червена бюлетина.

Миналата година съд в Турция издаде обвинителен акт и нареди ареста на Левент Гьокташ за участие в организиране на убийството на Хаблемитоглу като член на терористичната организация ФЕТО.

Реклама

Турските медии съобщиха, че по линия на Министерството на правосъдието и Интерпол са започнали процедурите по предаването на Гьокташ на Турция от страна на българските власти. Тъй като има заведено дело от българските власти и за незаконното му преминаване в държавата, не е ясно как ще се развият нещата.

Поради тази причина хасковските магистрати му определиха 40 дни задържане, за да се осигури гаранция за гледането на делото за екстрадиция в югоизточната ни съседка по същество.

Пред съда адвокат Иванов представи и молбата на Гьокташ до българските власти за предоставяне на международна закрила, както и документи, удостоверяващи неговата легална дейност в Турция.

Съдът не се съгласи с искането и прие доводите, че има реална опасност той да се укрие, тъй като против него е образувано и наказателно преследване за друго престъпление по българския наказателен закон. Това уточниха след края на делото от пресслужбата на съда. Също така се взема под внимание и фактът, че Гьокташ е чужд гражданин, без установено местоживеене в страната.

 Жертвата

Неджип Хаблемитоглу беше един от първите интелектуалци в Турция, които заговориха за опасността от действията на организацията на Фетхуллах Гюлен (ФЕТО) като мрежа, която под прикритието на религията цели да завземе властови позиции в държавата, както и за разширяването на Гюленовата мрежа в чужбина, главно в Германия. Интелектуалец Неджип Хаблемитоглу бе преподавател в университета в Анкара и уважаван човек в обществото.

Реклама
Реклама
Реклама