Откриха първия хладилник край Свищов
Чудна находка в крепостта Нове
В първобитния охладител още има останки от храна
Доли ЛУКАНОВА
Откриха първото подобие на хладилник у нас. Древната находка датира от втората половина на I век и е открита по време на тазгодишните разкопки на крепостта Нове край Свищов.
"Действително е нещо подобно на хладилник. Не е истински, разбира се, няма ток, но поддържа по-ниска температура. Представлява облицована дупка в земята, в която могат да се запазват нещата, които са давали на войниците за ядене", разказва за "България Днес" доц. д-р Евгения Генчева, която ръководи разкопките от 36 години.
През последните няколко десетилетия археолози от България и Полша извършват проучвания на мястото, където някога се е намирала римската легионерска крепост. Руините се намират в Северна България, по поречието на река Дунав, където римските нашественици са се установили и са защитавали териториите си преди 2000 години.
"Войниците са получавали дажби, а не готова храна. Трябвало е сами да си готвят и да мислят как да я съхраняват. Например веднъж седмично са им давали парче месо и някакви зърнени храни", допълва археологът.
Римският хладилник е открит именно във военната казарма. Той бил вкопан в каменния под на сградата, което означава, че е можел да се отваря само отгоре. Това гарантирало, че ще бъде достатъчно добре изолиран от студения камък, който го заобикалял от три страни. Изследователите с радост открили, че керамичната кутия за съхранение не е празна. В хладилника те намират отломки от керамични съдове заедно с няколко изпечени костни фрагмента, вероятно остатъци от приготвена храна. Те също така откриват купа, съдържаща въглен, която според тях е била използвана за отблъскване на насекоми.
Първи Италийски легион е бил базиран там през по-голямата част от своето съществуване и присъствието му е потвърдено до 30-те години на 5 век от н. е.
"От този период има най-интересни неща, защото тогава пристига легионът, който е само от жители на Италия и те водят всички нововъведения със себе си. Под военната болница например има една баня, която е с подово отопление, което е много впечатляващо за тези години", разказва доц. Генчева.