Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/13325713 www.bgdnes.bg

Шеф на фирма за 10 лв."изнасял" трюфели за 50 милиона

Прокурор подсказа, че бизнесменът Иван Лулчев е задържаният тартор на схемата

63-мата "берачи" на най-скъпите гъби не разпознавали манатарка от мухоморка

Реклама

Прокурор подсказа на медиите кой е пипнатият от ченгетата и прокуратура и сочен за ръководител на организирана престъпна група за мнима търговия с трюфели. Всичко сочи, че заловеният е 47-годишният Иван Лулчев от Пазарджик, чиято схема само за 6 месеца реализира търговия на стойност 50 милиона лева. Дължимото към държавата ДДС е 12 милиона лева.

Механизмът за нечуваната и крупна данъчна измама е симулиране на продажби и доставка на най-скъпите гъби в света – трюфели, чрез контролирани търговски дружества с профил на "липсващ търговец" и "буфер" с цел формиране на данъчен кредит и неправомерно възстановяване на ДДС от държавния бюджет в особено големи размери.

От изказване на зам. окръжния прокурор на Пазарджик Живко Пенев, който също така наблюдава досъдебното производство, стана ясно, че посоченият като ръководител на организираната престъпна група 47-годишен пазарджиклия с инициали И. Л. имал заложна къща.

При направена справка в Търговския регистър се оказва, че само един човек отговаря на този профил в Пазарджик - и това е именно Иван Лулчев. Фирмата му се казва "Заложна къща Ива - 2010" ЕООД с капитал от само 10 лева. Оборотът на заложката за миналата година е бил 10 000 лева. Справка в данъчните регистри сочи, че тя има задължения към държавата за 9498 лв.

"Случката на пръв поглед е доста смехотворна. Оказа се, че България е страната на трюфелите. Разкритата организирана престъпна група се състои до момента от три лица, част от тях с мярка задържане под стража. Другият задържан е 55-годишен с инициали В. Д.Ф", поясни пред медиите зам. апелативен прокурор на Пловдив Румен Попов.

От Окръжната прокуратура в Пазарджик съобщиха, че за да упражнява пряк контрол върху използваните за данъчната измама дружества ръководителят на групата е бил назначен за мениджър в тях. Неговият съучастник В. Д. заемал по-ниско йерархично ниво., но бил вписан като собственик и управител на част от други буферни дружества. Предстои привличане към наказателна отговорност и на третия участник в организираната престъпна група - Анастас Учкунов, който е осъществявал идентична дейност с тази на В. Д.

Реклама

Оказа се, че 63-ма души са достатъчни да наберат за 6 месеца диворастящи гъби, които не разпознават. Разпитаните като свидетели берачи, които не различават манатарка от мухоморка, по документи за 6 месеца са набрали трюфели за 50 милиона лева, казва иронично прокурор Попов.

Апелативният обвинител уточни, че само за месец юли държавата е ощетена с около 1 млн. лв. Всъщност двамата, които са в ареста, са задържани в момент, когато от банков клон в Пазарджик теглят сума от 380 000 лева.

"Парите са трансформирани в луксозни имоти и други движими и недвижими вещи, които тепърва ще бъдат обект на разследване. Повдигнати са към момента 2 обвинения за пране на пари. На Иван Лулчев сочен като ръководител на организирана престъпна група, и на В. Д. - като участник. Обявени са за издирване множество лица, които смятаме, че имат пряка връзка с крупната измама", уточнява Попов.

Разследващите имат опасения, че схемата ще се окаже доста по-мащабна и в по-голям ущърб на държавата. Към момента са извършени над 20 претърсвания и обиски в различни области на страната. По случая са разпитани над 50 души и е събран значителен обем веществени доказателства. Според него при всички положения щетата ще се окаже по-голяма, тъй като предстои да се изследват периоди и преди този от 2020-та до 2022-ра.

Справка на "България Днес" в Търговския регистър показа, че Лулчев има още една фирма - "ИВИНДЪСТРИ" ЕООД. Тя се занимава със сделки с благородни метали и скъпоценни камъни и изделия от тях, сделки с инвестиционно злато, продажба на изделия от злато, сребро и платина и на скъпоценни камъни от местно производство и от внос. Също така с маркетинг и реклама, търговско представителство и посредничество. Фирмата се занимава и извършва всякаква друга, незабранена от закона дейност, пише в Търговския регистър.

 Добре подготвен

Живко Пенев каза, че ръководителят на тази група е със задълбочени познания по създаване на данъчни документи, спомогнало й да представя документооборот с невярно съдържание за фиктивни доставки на гъби и трюфели, вследствие на което се е достигнало до тежки накърнявания на фиска.

Пенев посочи, че 60-мата "берачи" са малограмотни, фиктивно се водили на работа в дружествата.

Цялата дейност по фиктивното им водене като работници е част от създадената от ОПГ легенда, че контролираните от тях дружества извършват дейност. Съвсем формално са наемани бази, МПС и др. Никой не е брал гъби и трюфели", уточни Пенев. Повечето дружества, които ползвали за буфери, или т.нар. липсващи търговци, са без материална, кадрова и финансова обезпеченост. Те доставят фиктивна стока до дружества, които се занимават с търговия и износ на гъби и трюфели - от Пловдив, Пазарджик, Смолян, Благоевград.

Реклама
Реклама
Реклама