Условни за варненски митничари с "такса експрес"
6 г. след акцията са признати за виновни за корупционната схема
Само спедитор, признал за подкупите, е оправдан
С условни се измъкват митничарите от "Варна-Запад", погнати за събиране на "такса експрес"! Това става ясно от присъдата на Софийския градски съд, научи "България Днес".
Според прокуратура шефът на пункта Дамян Йорданов и началниците на смени Ивайло Арнаудов, Добромир Киров, Анна Ангелова и Галин Русев са прибирали по 1500 лева на контейнер от вносители от Китай и Япония. Ако фирмите не искали да ги платят, контейнерите им се бавели на пристанището и компаниите губели по 150 евро на ден. Отделно трябвало да си цакат за товарене и разтоварване на стоката.
Първата инстанция признава за виновни петимата служители и им определя по 3 г. условно с 5-годишен изпитателен срок. Единственият оправдан е шестият пратен на подсъдимата скамейка - Георги Табаков, който е шеф на спедиторска фирма, давала подкупи на митничарите. Пред разследващите той направил пълни самопризнания и разказал за схемата.
Групата е на мушката на криминалистите от септември 2016 година. През януари 2017 г. при спецоперация са задържани над 20 души по подозрение в корупция. Извършени са над 70 претърсвания на различни адреси. При тарашите са открити 711 бона, за които се смята, че са печалба от престъпната дейност, разкрива тогавашната говорителка на главния прокурор Румяна Арнаудова.
От закопчаните шестима се сдобиват с обвинения. За разследващите те са конспиративна престъпна група. "Категорично не е имало комуникация по телефоните за конкретни действия, които трябва да се извършат за конкретен камион, за конкретна спедиторска фирма", посочва Арнаудова.
Тя разказва, че на колегите й им е било доста трудно да разбият конспиративните разговори и да разберат, че участниците в бандата се срещат веднъж месечно в дома на единия, за да разпределят плячката. На листове началниците на смени записвали колко контейнера, колко камиона, на кои спедиторски фирми или кои фирми вносители са обмитили.
Тази отчетност е документирана със специални разузнавателни средства (СРС). Освен това при обиските униформените са попаднали на листовете с отчети. Началниците на смени по този начин са предоставяли информация на шефа на пункта, който е имал ангажимент за съответния контейнер да поиска и да получи по 1500 лева на обработен контейнер, обясняват от прокуратурата.
Подкупите са искани и получавани не за да не се извърши действие по служба, а за да се извърши такова действие по служба, което да бъде бързо, безпроблемно и за да не се извършва щателна митническа проверка, ако внасяните стоки са декларирани на занижени цени.
По делото показания дава Николай Николов - полицаят, експлоатирал СРС-тата. Той разказва своите преки впечатления от срещите между митничарите на 8 декември и 11 януари, на които те обсъждали кои спедиторски фирми трябва да дадат рекет и как парите ще бъдат разпределени в групата. Други две свидетелки, колежки на митничарите - Антоанета Неделчева и Пенка Ангелова, посочват, че схемите работят от години.
Пред магистратите митничарите признават, че са в приятелски отношения, но отричат да са действали като организирана престъпна група. Съдия Иво Хинов явно не дава вяра на думите им, след като открива достатъчно доказателства за вината им. Мотивите към решението му все още не са ясни.
"Необходимо е време, за да бъде спряна корупцията в митниците. С едно замахване не могат да се решат такива дълбоки проблеми. Този случай е показателен за начина, по който се работи", коментира след акцията тогавашният вътрешен министър Румяна Бъчварова. Тя поздрави колегите си за това, че месеци наред са дебнели митничарите, но информация за акцията не е изтекла, защото е работено професионално и безкомпромисно.
Душат за дрога
Информация за покровителстван наркоканал от митничарите получават антимафиоти и започват да душат за наркотици. Според тях дрога може да е влизала скрита в контейнери с легална стока, които митническите служители пропускали да проверят. Разследващите започват да проверяват бивши ченгета и известни бизнесмени. Това става след данни за спипана през септември 2016 г. пратка с 2350 кг прекурсор за производство на синтетична дрога. Химикалът е бил натоварен в два контейнера от Китай, които по документи съдържали най-обикновени стоки. Заради липсата на реакция у митничарите започва проверка от ГДБОП. Като получател на пратката е бил посочен бизнесмен от района на Разград, който се готвел да предаде химикалите на предприятие в областта. Разследването за наркоканала се движело паралелно с това за подкупите, но сериозни доказателства в тази посока не се откриват.