165 хиляди евро плаща прокуратурата за развален алкохол
Европейският съд по правата на човека ни закова за пореден път
Изземват пиячката при спецоперация, но се оказва, че допускат грешка
Европейският съд по правата на човека закова България за пореден път. Прокуратурата плаща 165 хиляди евро за развален алкохол на млечна основа, който конфискува по време на акция, но така и не връща.
Един от най-големите вносители на алкохол и дистрибутори на бързооборотни стоки у нас осъди България в Страсбург за над 320 хиляди лева, след като в продължение на година и четири месеца властите в страната отказват да изпълнят съдебно решение да му бъдат върнати хиляди иззети бутилки с алкохолната напитка на млечна основа. Заради туткането на родните власти част от стоката се разваля. Опитите на фирмата да получи обезщетение у нас са безуспешни и се стига до Страсбург.
"Развалената" сага започва през януари 2005 г., когато полицията във Варна, която разследва лица, нямащи общо с ощетената фирма, претърсва склад. В този склад ченгетата попадат на стоки на дружеството и иззема над 50 000 бутилки с алкохол. Изпращат всичката пиячка в склад на данъчните в Добрич. Наказателното дело приключва с оправдателни присъди, но съдът забравя да се произнесе за връщането на хилядите бутилки.
Още същата година лицата, които са разследвани за разпространение на стоки без бандерол, са оправдани. Алкохолът, който няма нищо общо с разследването, продължава да си стои в склада на данъчните и фирмата претърпява тежки загуби.
Дружеството настоява стоките да му бъдат върнати незабавно, тъй като сред тях има над 26 000 бутилки с млечен ликьор, чийто срок на годност има опасност да изтече. Все пак на 7 декември 2005 г. съдът разпорежда фирмата да си получи иззетата стока.
Това така и не се случва, защото се намесват данъчните, които започват административно-наказателно производство срещу фирмата, тъй като бутилките с алкохол са без бандерол, и на това основание ги задържат. Започва нова съдебна сага, която завършва през декември 2006 г., когато Окръжният съд във Варна отказва да накаже дружеството, тъй като констатира, че бутилките са в процес на внос, дружеството е имало бандероли за тях, но тъй като още не са поставени, ги съхранява в склад. Магистратите не намират никакви нарушения.
През цялото време дистрибуторът на алкохол се опитва да си върне стоката, като пише на данъчните в Добрич и Варна, на полицията и съдилищата в морския град и така до 30 март 2007 г., когато иззетите хиляди бутилки са му върнати. Твърде късно обаче. Срокът на годност на 26 743 шишета с алкохол на млечна основа е изтекъл през септември и октомври 2006 г.
Тогава фирмата вносител решава, че ще си търси правата в съда, но това се оказва загубена кауза. На всяка инстанция дружеството губи делата. В крайна сметка, както се случва обикновено, се стига до Европейския съд по правата на човека в Страсбург.
Европейските магистрати приемат, че задържането на над 50 000 бутилки с различен алкохол след 7 декември 2005 г. не почива на законно основание и е нарушено правото на собственост на фирмата. Предвид този извод и обстоятелството, че дружеството е отправяло многократни искания за тяхното връщане, съдът в Страсбург прие, че то е изчерпало вътрешноправните средства за защита.
За продажната цена на над 26 000 бутилки с млечния ликьор, чийто срок на годност изтича, докато са държани незаконосъобразно в склад на данъчните, фирмата претендира за 234 000 евро, които включват и 9600 евро за акциз. ЕСПЧ обаче определя, че дружеството трябва да получи 115 000 евро. Причината за това е, че съдът приема възражението на българското правителство, че дружеството като е било наясно, че срокът на годност на бутилките с алкохол на млечна основа вероятно ще изтече след кратко време, е можело да поиска от прокурора те да бъдат продадени и да бъдат задържани получените суми. Към тези 230 хиляди лв. загуби заради разваления алкохол евросъдиите отсъждат и 100 бона за пропуснати ползи.
Сега държавата ще трябва да се бръкне и с парите на данъкоплатците да изплати обезщетението на дружеството с лихвите.
Умуване за сумата
Съдът в Страсбург мисли малко над 2 години какво точно обезщетение трябва България да изплати на фирмата. Евромагистратите се произнасят по делото още през 2020 г., но чак сега излязоха с решение за сумата на обезщетение.