Майката на най-тежката българка пред "България Днес": Страх ни е да не останем на улицата
Общинският им дом се води на името на починалата Христина, всичките си спестявания дават за погребението
Доли ЛУКАНОВА
Страх да не останат на улицата скова семейството на покойната най-тежка българка.
Сърцето на едрата Христина спря на 22 март т.г., а 300-килограмовата жена бе погребана навръх рождения й ден. Момичето не успя да дочака Христовата възраст и да посрещне с близките си 33-ата си година. Освен болката от загубата й родителите в семейство Секулови изживяват силен стрес, тъй като общинското жилище, което обитават, се води на името на единственото им дете.
"Не знам какво ще стане. Много се страхуваме. Жилището е на името на детето. Ако ни кажат да го напуснем, няма къде да отидем. Ще останем на улицата", споделя през сълзи почернената майка Цветанка.
Жената е прикована на легло, тъй като единият й крак е почти парализиран. Пие силни болкоуспокояващи, за да преживява. В дома й идва рехабилитатор, който да я раздвижва, но и той е на мнение, че Цветанка трябва да бъде прегледана от лекар и да й бъде направен скенер.
"Имам нужда от преглед на крака. Всички ми го казват, но не мога да отида на лекар. Не мога да се движа, само лежа. А никой не иска да идва по домовете, отказват ми", допълва съкрушената Секулова.
Както "България Днес" разказа в предишни броеве, след влошаването на състоянието на Христина семейството изпада в драматично безпаричие. През 2013 г. момичето става свидетел на агресивна ситуация и отключва биполярно разстройство. Предписват й лекарства, които подобряват психическото й състояние, но влошават физическото. Хриси започва да трупа стремглаво килограми, които безмилостно я обездвижват и я приковават на легло. Бащата Христо и майката Цветанка не могат да купуват медикаменти за дъщеря си и решават да изтеглят заем. Попадат на измамници, които им обещават ниска лихва, но накрая се оказва, че вместо да върнат 6000 лв., те дължат 42 хил. лв. Отчаянието ги принуждава да продадат жилището си, защото това е единственото материално, което имат. Така се местят да живеят във фургон.
"Христо купи генератор, за да имаме ток. За два дни изгаряше много нафта и често сме стояли на тъмно и студено", спомня си Цветанка.
От общината подават ръка на семейството и им осигуряват общинско жилище, в което да се нанесат и да живеят нормално. Предишният собственик е оставил след себе си мизерия и разруха. Благодарение на добри хора, трогнали се от съдбата на семейство Секулови, жилището е ремонтирано. След кончината на Хриси родителите не знаят какво ще се случи с тях.
"Много ни е страх. Нямаме вече спестени пари. Дадохме 2400 лв за погребението на Хриси и нямаме други средства, а имаме задължения към банката. Не знам какво ще стане с нас", не спира да плаче жената.
Двамата родители трудно се справят не само емоционално, но и финансово. Покрай грижите за дъщеря си последните години Цветанка оставя своето здраве на заден план. Секулова има спешна нужда от адекватни медицински грижи и лекарства. Всеки, който желае да подкрепи семейството в този труден за тях момент, може да помогне на личната им сметка:
IBAN: BG02UNCR70001524463771
Основание: Дарение за семейство Секулови
Община Дупница обеща:
Няма да ги изгоним!
"България Днес" се свърза с Община Дупница по казуса на почерненото семейство. Управниците са добре запознати със случая им и са готови да им подадат ръка, от каквато имат нужда.
"Остават си хората, няма да ги гоним от жилището. Няма причина да го правим. Разбира се, ако те пожелаят да си тръгнат, ние не може да ги спрем, но това може да се случи само по тяхна воля", категоричен бе пред вестника зам.-кметът на Дупница Крум Милев.
Цветанка не можа да скрие радостта и облекчението си от тази новина.
"Много се радвам. Благодарим от сърце! Това е най-хубавото нещо, което съм чувала през последния месец", възкликва жената, щом научи новината.