Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/14836146 www.bgdnes.bg

Националният стадион "Васил Левски" стана на 70 години. Вижте снимки и ВИДЕО от най-култовия мач!

Днес Националният стадион "Васил Левски" става на 70 години! Той е най-големият действащ в България. Стадионът има 44 000 седящи зрителски места. Намира се в "Борисовата градина" в София. 

Официално е открит на 5 юли през 1953 г., а основно реконструиран през 1966 г. и 2002 г. През 1924 г. Софийската община отпуска мястото за игрище "Левски", където сега се намира Националния стадион, върху празна незастроена площ, ползвана дотогава за общинско сметище в покрайнините на София отдясно на река Перловска в близост Орлов мост. 

Реклама

Арх. Зафир Абрашев проектира и изпълнява проекта с твърд сгуриен терен, лекоатлетическа писта и трибуни за около 10 000 зрители. На игрище "Левски" са играли ФК "Левски". Югозападно от него се е намирал стадион "Юнак", който се е използвал като национален стадион. 

След разрушаването на двата стадиона в края на 40-те години на миналия век на същото място започва построяването на многофункционален комплекс по проект, предложен от арх. Теньо Дундаков. Стадионът е завършен през 1953 г. и тогава може да събере до 60 хиляди зрители. 

Творческият път на арх. Къно Дундаков е силно обвързан с проектирането на спортни съоръжения в България и в държавите членки на СИВ (Съвет за икономическа взаимопомощ). След дипломирането си от Архитектурния факултет към Държавната политехника, арх. Дундаков участва в колектива, който проектира Партийния дом (1968 – 1969 година) и паралелно изготвя плана за основната реконструкция на Националния стадион "Васил Левски" в София. Проектирането на централната автогарата в Абу Даби е поверено на архитекта, а през 60те години голям екип от български архитекти, част от който е и арх. Дундаков, реализира Олимпийския спортен комплекс в Тунис. Изключително интересният замисъл за маронитска църква в Ливан за съжаление остава в историята само под формата на скици и макет. 

В този си вид стадионът остава до 1998 г. когато започва реконструкция, за да може съоръжението да отговаря на изискванията на УЕФА. През 1997 г. е решено да се положат седалки и да се направят козметични подобрения. През 1998 започва самата реконструкция. Работата обаче не върви по план, заради липсата на средства и план за извършване на реконструкцията. След разкритие на нередности през 2000 г. работата е спряна и е създадена работна група. 

През 2001 работата отново започва и стадионът е завършен през октомври 2002 г. преди срещата България – Хърватия (2:0), с която е открит отново. След завършване на реконструкцията и спазване на разпоредбите на УЕФА капацитетът е намален почти наполовина до 43 340 седящи места. 

В момента стадионът не покрива изискванията за провеждане на международни мачове на националния отбор или груповите фази на европейските клубни турнири. 

Един от най-паметните мачове, играни на този стадион, е великата победа на България с 3:2 над Германия след пълен обрат. Двубоят на 7 юни 1995 година е квалификция за европейското първенство по футбол Англия '96, на което се класираме. Ето и видео от този велик мач: 

Четете още

Стилиян кани куп звезди

Стилиян кани куп звезди

Нови снимки на Гунди от финал с ЦСКА
Нови снимки на Гунди от финал с ЦСКА

Нови снимки на Гунди от финал с ЦСКА

Реклама
Реклама
Реклама