Заради жегите цацата се смалява
Попчета хвърлят по-рано хайвера си, невиждани досега животни прииждат в Черно море
Доли ЛУКАНОВА
Тревожни феномени започват да се наблюдават в Черно море. Заради климатичните промени така любимата на всички българи цаца е започнала да скъсява дължината си. Масово рибокът се развива до 6-6,5 см и успява да съзрее полово. Обикновено това се случва, когато рибата достигне поне 7 см дължина.
"Установихме аномалията по време на нашите проучвания в Черно море. Наблюдава се и друга притеснителна тенденция. Още в началото на януари попчетата вече имат напълно зрял хайвер. Това означава, че размножаването им е започнало много по-рано. Това са необичайни явления, които се отдават на температурните промени на водата", коментира пред "България Днес" доц. д-р Виолин Райков от Института по океанология - БАН.
По думите му именно изместването на сезоните обърква рибите и те променят биологичните си цикли. Ученият подчертава, че това е процес, който ще се задълбочава. Изследванията показват, че в дългосрочен план няма голяма промяна в температурата на повърхностните води, докато на дълбочина 30-50 метра има ясна тенденция на нейното повишаване през последните 30-40 години. В резултат на това няма благоприятна среда за много студенолюбиви видове, които извършват необичайни миграции.
"Ясен признак на покачването на температурите е и това, че засичаме нови видове, характерни предимно за Средиземно море. В Черно море вече са улавяни дори морски звезди, които преди не са оцелявали в него. Рибари са хващали в мрежите си екземпляри, характерни за турските курорти", допълва специалистът.
Засега подобни миграции са от областта на екзотиката и по-скоро инцидентни, отколкото тенденция. Според доц. Райков има доста време, докато започне подобен процес, но сме тръгнали натам.
"В дългосрочен план очакванията са тази динамика да се увеличи. И с температурните промени да се появяват още повече феномени като разпръснатост на рибата, нарушаване на традиционните за тях периоди на размножаване. Всички тези стресови фактори имат негативен ефект върху процеса на размножаването и като цяло водят до все по-неблагоприятна среда за рибните запаси в Черно море", категоричен е океанологът.