Карибски пирати превземат наше село
Джак Спароу заживя в пловдивското село Старо Железаре. Около легендарния карибски пират блеят овце, а по ръцете му са накацали всякакви птици. Това не е случайно, тъй като точно до него се е преселил лечителят на животните - Доктор Дулитъл. Двамата любими на редица поколения герои красят къщата на професор по агрономия и са част от артфестивала, който се провежда всяка година в населеното място. Всички рисунки са дело на екип от полски и български художници, ученици на българо-полската двойка Катаржина и Венцислав Пирянкови, които от години превръщат селото в истинско произведение на изкуството.
"Тази година стените на селото приютяват герои от приключенски филми и филми за пътешествия. Има сцени, познати на всички, например от "Индиана Джоунс", Джак Спароу, от "80 дни около света" или Форест Гъмп, седнал на пейка с българска баба на еднa от многото спирки в житейския си път", споделя пред вестника Катаржина.
Семейството пристига всяко лято от Полша, за да отседне в наследствената къща на Венци и да твори по дуварите на местните жители. В началото хората проявяват интерес, но само отстрани. Трудно се осмеляват да си доверят домовете на майсторите. Сред първите престрашили се е кметът на селото Илия Тонов, който още през 2015 г. е нарисуван с Фидел Кастро върху оградата на имота си.
Към днешна дата от всеки ъгъл изскачат различни политици, общественици, актьори, музиканти, че дори и приказни герои. Зеленото чудовище Шрек и любимата му Фиона, Алиса от страната на чудесата, смърфовете и Гаргамел са само част от приказното общество, което се заселва в китното селце.
В събота (12.08) в селото се проведе голям празник. Артистичното семейство откри първия в света селски музей на уличното изкуство. В експозицията се показват оригинални предмети и пособия, използвани от художниците за създаването на стенописите, както и платна с лозунги от манифеста за селския авангард. Изложени са и артефакти, предмети и други интересни неща, свързани с работата на творците.
Семейство Пирянкови канят всички, които желаят да видят как работят на място, до 17 август.
Доли ЛУКАНОВА