Сова оцелява след две чудеса
Жива е след падане и фучащи ТИР-ове
Птицата Бурян на косъм от смъртта, но вече е добре и й растат уши
Горската ушата сова Бурян оцелява не след едно, а след цели две чудеса. И то докато е бебе.
Птицата, която получава името си след сървайвърски усилия по време на разразила се буря, вече се възстановява под грижите на хора с добри сърца. Бурян първо оцелява след падане от гнездото по време на природната стихия, а след това се разминава на косъм от смъртта, тъй като се оказва в центъра на път, по който фучат тежкотоварни камиони.
"Бурян беше паднал след мощна буря, повалила доста дървета, на някое от които вероятно е било и цялото семейство сови. Совата беше намерена на шосе, което е основен коридор за ТИР-ове, а падналите дървета вече били извозени и какво се е случило с другите малки совчета, не се знае. Той имаше доста сериозен неврологичен проблем от падането - трепереше неконтролируемо и му беше много трудно да пази равновесие и да се храни", разказват от неправителствената организация "Дивите животни".
С лечението неврологичният проблем отшумява и Бурян вече може да се храни нормално сам. Сега се учи да лови буболечки, които са основната му храна в природата.
"Голяма част от менюто на горските ушати сови през лятото са насекомите. Не ядат само мишки, както повечето хора смятат. Тялото му вече е покрито с пера, последно бебешкият пух пада от главата. Когато и тя се покрие с пера, ще се появят и "ушите", които са всъщност много дълги пера и совчето може да ги вдига и прилепва когато си иска, изразявайки различни емоции и състояния", казват още от "Дивите животни".
На територията на България горската ушата сова е рядък и защитен от законите вид. В някои страни развъдени от хората птици се продават и използват като ловни птици или домашни любимци. Цената в ЕС варира между 300 и 900 евро. За отглеждането й на територията на повечето страни от ЕС птицата трябва да притежава съответните сертификати, удостоверяващи, че е излюпена и отгледана в опитомена среда.