РЕКОРД! 87-годишният дядо Ангел е най-възрастният маратонец
На 87 г. и не се спира
Изминава 15 км за два часа по стръмен маршрут
Най-възрастният маратонец се казва Ангел Христов и е от Велико Търново.
Пенсионерът, който е на 87 години, не се спира пред нищо, за да поддържа духа си млад. Именно заради това се включва в различни маратони в страната, на които показва своите възможности, въпреки възрастта си.
Ангел спечели уважението на мнозина, след като се включи в кампанията "Движи се и победи" като най-възрастния участник. Освен че нямаше по-възрастен от него, пенсионерът се представи отлично и спечели първото място.
"Ангел се включва всяка година в кампанията, но този път определено се открои от останалите. Много е издръжлив, защото премина 15 км разстояние за два часа и остави всички много изненадани", разкри пред "България Днес" Йорданка Илиева, организатор на кампанията. По думите й маратонът се организира всяка пролет и есен в продължение на 21 години, като участват само и единствено хора от Великотърновско. Маршрутът се избира на случаен принцип, като се тегли жребий.
"Тази година се преминаваше по три туристически маршрута - до парк "Ксилифор", след това до село Арбанаси, а финалът бе до хижа "Ксилифор". Включиха се общо 340 деца, ученици и възрастни хора. Това създаде уникална атмосфера", разказва Илиева.
"За мен годините нямат значение! Всяка година се включвам в тази кампания и ще продължа да го правя. Спортът е здраве и благодарение на него се чувствам в отлична форма", разкри пред вестника 87-годишният Ангел Христов. По негови думи всяка сутрин прави гимнастика още със ставането си, за да се раздвижи. Членува в клуба на пенсионерите, благодарение на което има много приятели, с които задружно обхождат страната ни.
"Изминах трите маршрута на маратона, без да спра за почивка. Наистина го преминах за два часа, което учуди и мен. На места имаше сериозен наклон, дори няколко жени паднаха и се наложи да ги дърпаме с въже", разказва с усмивка дядо Ангел.
Пенсионерът разкри, че преди състезанието да започне, организаторите мерят кръвното на всеки участник и му дават съвети какво да прави, ако изпадне в беда. Първата група в маратона е с най-голям брой участници и тя включва деца от 4 до 19 години. След това е групата от 20 до 59 г. и накрая е групата над 60 години. Всички участници трябва да преминат през сложния маршрут за най-бързо време.
"Моята тайна за по-леко и бързо преминаване е пеенето. Без значение дали вървя или бягам, обичам да си тананикам български народни песни. Те ме карат да забравя какво се случва около мен и докато се осъзная, изведнъж стигам крайната цел", споделя Христов. По негови думи през цялото време се старае да се хидратира, затова винаги със себе си носи бутилка с вода.
"Храната също е много важна. Но не само преди маратон, а през целия живот. Аз се храня само с домашно приготвени гозби и с пресни плодове и зеленчуци. Това ме кара да се чувствам много добре и вярвам, че по този начин ще доживея до сто години", с надежда споделя Ангел, който миналата година покори Черни връх, доказвайки, че годините нямат значение, ако човек има смелост и желание.
70-годишен пробяга 316 км за 2 дни
316 км на бегом измина 70-годишният Ради Милев от Казанлък преди пет години. Ултрамаратонецът прави около 300 обиколки и събира погледите на всички на състезание в румънския град Тимишоара. "При 48-часовото бягане има два подхода. Единият е да бягате по-бързо и да имате време за почивка. Вторият е да карате по-бавно, но непрекъснато - без почивка. Аз съм привърженик на втория вариант", разказа пред "България Днес" Милев.