12 ГОДИНИ ПО-КЪСНО! 5 вещи лица нищят смъртта на родилката Деяна
12 години след трагедията делото най-сетне стартира
Младата майка умира от сепсис заради забравена плацента в матката
12 години се оказа, че са нужни, за да може делото за смъртта на 19-годишната родилка Деяна Георгиева да стартира и вещи лица да се съгласят да направят петорна експертиза, която е ключова за процеса. Това стана ясно вчера в Софийския градски съд.
До момента по тежкия казус не се случва нищо, защото, както каза адвокат Антония Димова пред "България Днес", която представлява интересите на майката на издъхналата родилка: "Гарван гарвану око не вади!". Защитата има предвид, че лекар срещу лекар няма да се изправи, което е и причината според нея да не могат цели 12 години да се намерят вещи лица, които да извършват експертизите. Само със становището на вещите лица ще стане абсолютно ясно как, защо и вследствие на какво е починала 19-годишната родилка. Също така експертизите ще изяснят в коя болница и при кой лекар е станала най-фаталната и необратима грешка - в "Шейново", в "Пирогов" или в "Александровска". Съдията по делото дори каза, че се е наложило да се свързва с Министерството на здравеопазването, за да съдействат за вещите лица. След редица разговори и мъдрене как да се действа, от министерството подават ръка на съда и делото най-накрая започва. В крайна сметка по назначената окончателна петорна експертиза вече действат петима лекари - патолог, съдебен медик, хирург, специалист гинеколог и инфекционист.
Вчера бяха изслушани и няколко свидетели, които по един или друг начин са имали контакт с Деяна, но спомените им се оказаха доста избледнели. Беше разпитана наблюдаващата бременността на Деяна. Тя каза, че не е имало проблеми по време на бременността. Беше разпитан и д-р Атанас Йонков от "Александровска" болница в качеството си на свидетел. Хирургът каза, че след като Деяна е родила в "Шейново", е приета в "Александровска" и е била в изключително тежко състояние.
"Изглеждаше зле, не беше контактна. Тогава ме извикаха да направя консултация и веднага заключих, че най-вероятно има вътрешно кървене. Казах, че трябва да бъде оперирана веднага. Сформирахме екип, в който имаше гинеколог. Премахнахме матката, част от дебелото черво, имаше и забравена плацента в тялото на Деяна. Операцията беше успешна. Относно едната от експертизите, която гласи, че е починала от сепсис - отравяне на кръвта, не мога нищо да кажа. Сепсисът няма симптоми първоначално, а когато вече се проявят, е твърде късно." Това успя да си спомни пред Темида д-р Йонков. Някои свидетели - трима лекари, не се явиха и съдията разпореди да бъдат издирени по адресите им. На делото стана ясно и че "Александровска" болница също е проявила неуважение, тъй като от лечебното заведение е бил изискан цялостния оперативен протокол преди години, но все още не е предаден. Съдията назначи повторно изискване на документите и глоби болницата с 1000 лева.
Припомняме, че на 12 септември 2011 г. 19-годишната Деяна постъпва в АГ "Шейново", където избира да роди своето първо дете. Дежурен тогава е д-р Лозанов, един от подсъдимите. Вземат решение, че трябва да бъде направено секцио. Операцията извършва лично д-р Лозанов. Младата жена ражда прекрасно и здраво момченце. След това гинекологът пристъпва към възстановяване на направените разрези, но пропуска да отстрани цялата плацента от матката. Така оставените части стават причина за превръщането на матката в огнище на сепсис.
Същия ден д-р Байданова-Василева, която също е на подсъдимата скамейка, е лекуващ лекар на младата жена. Още на следващия ден след раждането родилката започва да изпитва силни болки и неразположение. Това й състояние се дължало на вече започналия сепсис поради настъпилата инфекция в резултат на "забравените" част от плацента и околоплодни обвивки. През следващите дни болките и неразположението на родилката се усилвали, като тя дори колабирала. Д-р Василева не назначава нито едно изследване и не помага по никакъв начин на Деяна. На 16 септември въпреки усложненията при родилката д-р Байданова взема решение да я изпише.
На 20 септември Деяна е приета в тежко състояние в "Пирогов". На същата дата след разширен консилиум било взето решение на 19-годишната жена да бъде извършена диагностична лапароскопия. Операцията извършил д-р Филипов, друг подсъдим. Като консултанти на място били повикани д-р Червеняков, д-р Христов и д-р Цеков, също подсъдими. При прегледа установяват, че се налага спешна операция. Трябва спешно да се отстрани матката на родилката и вторично засегнатото дебело черво. Но д-р Филипов и екипът му преценяват, че може и да изчакат няколко дни. През следващите дни състоянието на родилката продължава да се влошава. На 28 септември Деяна била преместена в Клиника по нефрология към УМБАЛ "Александровска", а на 7 октомври е извършена лапаротомия, при която отстраняват матката и част от дебелото черво и забравената плацента.
Въпреки положените усилия от страна на медиците в "Александровска болница" на 24 октомври 2011 г. 19-годишната Деяна умира от сепсис. Тогава майката на Деяна - Людмила Велинова, се присъединява към прокуратурата в делото срещу лекарите.
По делото са обвиняеми шестима лекари - д-р Явор Лозанов и д-р Елена Байданова-Василева от "Шейново" и д-р Антоний Филипов, д-р Александър Червеняков, д-р Владислав Христов и д-р Христо Цеков от "Пирогов". На всеки един от докторите е повдигнато обвинение за това, че при независимо съизвършителство при непрофесионална небрежност са причинили смъртта на пациентката Деяна Георгиева вследствие на развил се сепсис. Обвиненията имат две части - първата е оставянето на плацентарни части в матката при извършване на цезарово сечение, което е причина за развитието на сепсиса. Втората е забавянето на коремната операция със 17 дни. Това е и причината благоприятният изход от ситуацията да е бил нищожен. Делото продължава на 15 януари, когато ще бъдат изслушани вещите лица, както и трима свидетели.