Проф. Тодор Кантарджиев пред "България Днес": Новият COVID удря децата с конюнктивит
Зимен вирус ни подготвя за грипа, започва с главоболие и червено гърло
"Новият вариант на COVID - Омикрон, удря 30% от децата с конюнктивит. Всяко трето дете е със зачервяване на очите и сълзотечение."
Това разкри пред "България Днес" проф. Тодор Кантарджиев. По думите му е нормално да има повече случаи на коронавируса, тъй като през зимните месеци щамът се активизира.
"Родителите не трябва да се плашат за децата си, тъй като новият симптом, който причинява Омикрон - конюнктивит, отминава без никакво засягане на зрението. Освен това трае само ден-два", сигурен е проф. Кантарджиев и съветва родителите да проветряват стаите на децата си по-често.
Имунологът разкри, че пикът на COVID ще дойде през пролетта, след като приключат всички празници и времето започне отново да се затопля. Това, от което трябва да се пазим сега, е грипът, както и зимните вируси, които върлуват в страната.
"Заради топлото време през есента и циганското лято през ноември грипното разпространение се забави с три седмици. Причината за това е, че хората прекарваха времето си навън и не се струпваха на едно място", споделя Кантарджиев. По негови думи грипът ще ни удари през януари, но дотогава трябва да се пазим от парагрипните вируси. Болестта причинява взрив, подобен на грип, но не са типичните случаи.
"Характерно за парагрипните вируси е, че инкубационният период е по-дълъг от този на грипа. Симптомите се явяват два-три дни след заразяването и се задълбочават в рамките на 24 часа. Ако сутрин ни боли малко гърло, то до вечерта ще ни боли доста силно, а на другата сутрин още по-силно", казва професорът.
За да преборим болката в гърлото, проф. Кантарджиев съветва хората да си отрежат резен лимон, да го потопят в сода за хляб и да го изядат. Това убива всички бактерии и овладява заразата.
"Такова нещо като китайски вирус в България няма, хората не бива да се плашат", категоричен е Кантарджиев.