Отиде си летописецът на Тато - Недьо Недев: Той обичаше всяка новост в науката
Бившият партиен и държавен ръководител на страната ни Тодор Живков разработвал десетки нови препарати и непрекъснато давал зелена светлина на учените, сподели пред "България Днес" проф. Недьо Недев, малко преди да си отиде от този свят.
Писателят бе автор на редица изследвания на историческа и политическа тематика. Написаното от него е плод на задълбочени проучвания, съчетани с изследователска страст и умело изложение на фактите. На голям читателски интерес и днес се радват - "Цар Борис ІІІ: Биография" и "Три държавни преврата или Кимон Георгиев и неговото време". Под псевдонима Алберт Леверсон той издава книгата "Илия Павлов. Шеметна съдба", пишеше и за масоните.
Човекът, който бе много близо до него и на когото също посвети доста анали - Тодор Живков приживе му бе любимец.
"Много сме говорили с Тодор Живков. Той дори четеше какво пиша за него. Ако трябва с една дума да обясня успехът му като ръководител, то тя е, че обичаше иновациите, новостите. Той редовно даваше зелена светлина и на инженерите и рационализаторите, които да майсторят революционни за времето си продукти", категоричен е летописецът на Живков. Книгата за Тато, която стана бестселър обаче си остана "Дворцовият преврат срещу Тодор Живков" с разкази от миналото на бившия ни първи ръководител.
"Тодор Живков имаше усет към новото и подкрепяше нестандартни решения на назрели въпроси. Той дори търсеше "чудодейни" средства. Дълги години върху склонността му да подкрепя подобни решения паразитираше например научният работник от Пловдив - Торев, който "доказваше" невероятните свойства на мицела и огромния икономически ефект от неговото използване и отглеждане. Живков не се поколеба да му осигури зелена улица", споделяше ни 98-годишният професор малко преди да почине. Мицелът обаче не довел държавата до внезапен възход и малко след това изобретателят Торев предложил на Първия друга идея - производството на енергия от изпражнения, спомня си Недев. За целта трябвало да бъдат отпуснати за научни изследвания няколко милиона лева. На генералния секретар на ЦК на БКП тази хрумка му дошла в повече и той свалил доверието си от пловдивчанина.
"Хм, проектът нещо мирише. Имаме си АЕЦ, не ни трябва ток от лайна", отсякъл Тато. Заради отказа му да финансира разработката обаче, България пропуснала шанса си да се превърне в производител номер едно на биоенергия, смята Недев.
В края на управлението си Живков все пак насочил интереса си към биоенергията и биогоривата. Той започнал редовно да привиква при себе си научни работници и да ги разпитва дали е възможно водата да се превърне в бензин. Възнамерявал дори да финансира изследване по въпроса, но дошъл преврата на 10 ноември, бутнали го от власт и идеята потънала.
"Имаше и още един рационализатор, който навремето Живков подкрепяше. Той беше измислил как се правят луди пари от строителство. Хрумнало му било да се градят комфортни жилищни блокове и квартали от черупкови конструкции", разказва Недев. Изобретателят твърдял, че с тях можело да се изпълняват всякакви архитектурни планове. Първоначално Тато се чудил на кого да предложи идеята, но му хрумнало да я сподели пред тогавашния руски министър-председател Алексей Косигин. "Човекът не се съгласи с предложението, но от това не пострада имиджът ни", смяташе Недев.
Всяка Нова година Живков цитирал голям брой говеда
В почти всички новогодишни обръщения другаря Тодор Живков споделя успеха от изтичащата петилетка и едрото механизирано селско стопанство, в което всяка година говедата се увеличават, точно както и раждаемостта, разказваше ни Недев. "Другарки и другари, нашият народ няма основание да изпрати 1986 г. с лоши чувства. На прага й съвременна България е държава с мощна за своите мащаби промишленост. Продължителната суша не ни принуди да си внесем от чужбина селскостопански продукти за изхранване на народа – зърно, ориз, картофи, захар, лук и зеле, защото успяхме да се справим с изхранването на нацията. За всичко това ЦК на партията сърдечно благодарят. Сега ние усилено се подготвяме за новия конгрес на БКП, който ще даде нов революционен тласък на развитието на обществото ни. Нека бъде за всички нас и за борещото се човечество мирна и щастлива новата година. Да ни е честита тя", се казва в едно от последните обръщения на Тато към българския народ, малко преди да падне от власт, пише проф. Недев.