НАРОДНО ПОВЕРИЕ! Намазаната с мед питка изкупува големи грехове
Шиенето на Коледа е забранено, някой от семейството може да ослепее
Доли ЛУКАНОВА
Коледните празници безспорно са едни от най-светлите, които честваме. По доста от обичаите се гадае за бъдещето на семейството и дома. Някои от случващите се около празника неща се считат за добри, а други за лоши поличби.
Повечето българи знаят, че на Бъдни вечер се приготвя трапеза с нечетен брой постни ястия, която се оставя през цялата нощ, а на Коледа цялото семейство се събира за тържествен обяд. Това, което доста от нас не познават, са традициите с всичките им подробности и точно затова "България Днес" ще се опита да пресъзде тази древна магия, разкривайки ви тайните на старите поверия.
На 24 декември, след нареждането на празничната трапеза, стопанинът трябва да запали точно определен пън в огнището, който се нарича бъдник. Оставя се да тлее през цялата нощ. Дървото може да бъде буково, крушово или дъбово. Преди да се сложи в огъня, в него се издълбава дупка, която се пълни със зехтин, червено вино и тамян, запечатва се с пчелен восък. Този обичай води началото си от древните славянски племена, населявали някога земите ни. Те са смятали, че когато се роди дете, мъжът запалвал осветеното дърво, като по този начин прогонвал злите духове, орисници и вещери.
Преди години хората са нареждали трапезата си на земята върху слама, в югоизточния ъгъл на стаята, под иконостаса. В днешно време е важно в четирите ъгъла на стаята да се постави по един орех - символ на четирите краища на света.
Според поверията, преди семейството да седне на вечеря, най-възрастният прекадява дома и трапезата. Счита се, че тамянът прогонва злите сили и дяволчета, както и Сатаната и всички вещери и караконджули.
В навечерието на Коледа стопанката на къщата трябва да излъже злия бог Коледо с постна погача. Ако член от семейството е извършил някакъв голям грях през годината, питата се намазва с малко мед. Така се иска прошка от злопаметния бог.
Неомъжените жени не трябва да изяждат първото залче от питката, а да го оставят на масата и после да го скрият под възглавницата си. През нощта ще сънуват мъж - това ще е човекът, с когото ще прекарат живота си.
В нощта на Бъдни вечер срещу Коледа освен храната на масата на перваза на прозореца се оставя и свещ, която гори цяла нощ, за да освети пътя на доброто към дома.
Древните българи често са гадаели по времето, дните и ситуациите на празника какво ще е бъдещето им. Според вярванията, ако Коледа се пада в понеделник, както е тази година, ще има добра реколта през следващите 365 дни. Когато коледният ден е топъл, пролетта е студена. Ако вали сняг, годината ще е богата и плодородна.
На коледната трапеза не се пие вода, който пие, ще е жаден, когато няма откъде да вземе от живителната течност.
Около повечето християнски празници работата не се препоръчва, а на Коледа направо е забранена. Шиенето също е в черния списък, тъй като според поверието някой от семейството може да ослепее. Казва се, че на 25 декември задължително трябва да си купим нещо ново, за да е благополучна Новата година. Предметът може да е малък и евтин, но трябва да е нов.
Суеверия за подаръци
Важно е и да знаем какъв избор на подарък е уместен и с какво трябва да внимаваме. Смята се, че подаряването на остър предмет носи лош късмет. Ако това все пак ви се случи, не се паникьосвайте. Ако получите нож, трябва да дадете нещо малко на човека, който ви го дава (например монета).
С този жест вие казвате: "Ако ти ме обичаш така, както аз те обичам, нищо остро не може да ни нарани." За подаръците в черен цвят казват, че също носят лош късмет. Това се отнася за книгите с червена корица - в този случай цветът символизира яростта и неразбирателството. Има поверие, че ако подарите кърпичка на някого, го обричате да бърше сълзите си с нея. Обувките също са лоша идея за коледен подарък. Смята се, че това ще накара получателят "да си тръгне" от вас. Избягвайте да подарявате и опал на близките си, освен ако не са родени през октомври. Причината е, че астрологичният им заряд преобразува лошата енергия на този камък в позитивна.