Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/16945706 www.bgdnes.bg

Фалират българските шивачи на крал Чарлз III

След две десетилетия 

Тъкачите на уникалните килими се пенсионират, а за да се обучи нов кадър, отнема 3 г. 

Шивачите на килима, който краси дома на крал Чарлз III в Уелс, са пред фалит.

Това обяви пред "България Днес" Надя Парпулова, която е управител на единствения у нас цех за тъкани килими, който се намира в пазарджишкото градче Костандово. Началото на този трудоемък бизнес поставя Нено Парпулов, който с помощта на цялото семейство успява да устои на трудностите и до днес, както и да се докаже на целия свят. Български тъкани килими притежават Версай, Бъкингамският дворец, лятната резиденция на кралица Виктория, внучката на Уинстън Чърчил, Мик Джагър и много други знаменитости.

Реклама

"Лека-полека започваме да планираме нашето затваряне. В момента имаме активни тъкачи, имаме и млади жени майсторки, но малко по малко започват да се пенсионират и оставаме без хора", с болка споделя Надя Парпулова. По нейни думи, за да се обучи нов тъкач и да стане годен, за да прави уникалните килими, са необходими три години обучение на място от майсторката.

"За да се случи това, новият човек трябва да стои на стана за килими до майсторката 3 години, а през това време да получава заплата и осигуровки, без да произвежда нищо продаваемо. Това е една огромна инвестиция, която, ако не се направи от страна на държавата като целева субсидия за създаване на такива кадри, един частен бизнес като нашия няма как да се справи и загива", разказва управителката на цеха за килими в Костандово.

Надя разкри, че за да постигнат това ниво на успех и да произвеждат килими за кралското семейство, са се учили в продължение на 20 години. Истината е, че това е свързано с нечовешка амбиция и огромен труд.

"Ние сме една приказка, която се случи, защото се намери екип от ентусиасти, който бе готов да посвети живота си на това. В началото можехме да създаваме по 15 нови цвята на ден, което никой в света не го правеше. Баща ми обучи брат ми да прави дизайни, правихме по 5-6 дизайна на месец, а по принцип една такава разработка в Турция за един десен отнемаше по 3-4 месеца", разказва Надя. По нейни думи, за да може цехът за килими да работи поне още едно десетилетие, са необходими поне 13 нови млади хора, които да бъдат усъвършенствани, а това е напълно невъзможна мисия за тях.

"Хората се нагласят към самия десен, към цветовата гама, която използват, и ако примерно излезе в болничен тъкачката или просто отсъства поради някакви причини, процесът се забавя и ние сме длъжни да изчислим удълженото време", обяснява Парпулова.

"Решили сме, след като затворим, да съхраним файловете с 8 хиляди цветови формули, както файловете с около над 1200 десена, които сме разработили. По този начин оставяме конкретно интелектуално наследство, което би могло да бъде предавано един ден, но тогава нас вече няма да ни има. Оставаме в историята", емоционално заключи пред вестника Надя.

Четете още

ГОРДОСТ! Крал Чарлз III си поръча български килим

ГОРДОСТ! Крал Чарлз III си поръча български килим

Реклама