Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/17082972 www.bgdnes.bg

БРАВО! Братя отглеждат уникални кози за кукерство

Възраждат застрашена порода 

Косместата им покривка достига до метър 

Доли ЛУКАНОВА

Заради магията на кукерските обичаи двама братя възраждат уникална порода животни. Атанас и Илиян Колчакови от пазарджишкото село Калугерово отглеждат защитената българска порода "Калоферска коза". Младежите използват козината на бозайниците, за да правят автентични и забележителни кукерски костюми.

"Калоферката" е най-дългокосместата коза в света. Породата е създадена посредством продължителна селекция. В началото характерно за този вид е било, че издържа на много ниски температури, вирее добре в Балкана и най-вече в Калофер, откъдето произлиза и името й. Към 2008 г. броят на представителите на породата стига минималната бройка от 296 индивида, което прави статуса на "Калоферската коза" застрашен от изчезване.

Реклама

"С течение на времето, тъй като косместата й покривка е по-дълга, хората започват да правят кукерски костюми от нея. Дължината на косъма може да достигне до метър и по този начин облеклата стават много впечатляващи", разказва пред "България Днес" 27-годишният фермер Атанас Колчаков.

Двамата с брат му се занимават от около 8 години със съхранението на породата у нас. Сами майсторят кукерски костюми и обират овациите в маскарадни фестивали и игри.

"Имаме 8 направени костюма. За изработването на един са нужни поне 5-6 животни. След като се умъртвят, кожата се обработва и козината се разплита косъм по косъм. Отнема много безсънни нощи. Изработването на подобен костюм може да отнеме дори година", разкрива тайните на процеса Колчаков.

Във фермата си братята вече имат 70 калоферски кози. Заедно с тях съжителстват още 200 овце и 8 бика.

"Чакаме да започнат да раждат и да се появят новите попълнения, за да продължим традицията", допълва Атанас.

Пръчът Джони обира награди

Пръчът Джони, отглеждан от двамата братя, безапелационно спечели конкурса за най-дълъг косъм миналата пролет. Журито измери дължина от 64 см, което е своеобразен рекорд за автохтонната българска порода.

Пръчът заедно с потомството му - козлето Жизел и майка му получиха и награда семейно представяне.

Реклама
Реклама
Реклама